Kırmızı ışık

Merhaba, modemimde her gün birden fazla kez İnternet ışığı yeşilden kırmızıya dönüyor. İnternet tam manasıyla kesilmiyor fakat çoğu siteye ulaşamıyorum. Tekrar yeşil olup normale dönmesi uzun sürüyor. Online işlemlerden destek kaydı açıyorum lakin hattımda sorun olmadığı gerekçesiyle destek kaydım sonlanıyor.

1 Beğeni

Modemde şu anda hangi sürüm kurulu ve bu sorun ne zamandır devam ediyor hocam

Keenetic Omni DSL sürüm 3.4.12 kullanıyorum. Aslında sorunum daha TürkNet’e geçmeden önce başlamıştı. Yaklaşık ülkemizde ilk vakanın görüldüğü Mart aylarında Netspeed kullanıyordum. Onda da her gün böyle kesintiler yaşıyordum. Daha sonra TürkNet’e geçtim ve modemimi de yeniledim. Yaklaşık 6-7 aydır TürkNet kullanıyorum. İlk bağlattığımda bu kadar kesinti olmuyordu. Haftada birkaç kez. Bu sıralar aynı Netspeed’te yaşadığım sorun gibi her gün kesinti yaşıyorum.

Anladım hocam bu farklı bir durummuş. Eğer Telegram hesabınız varsa ben size keenetic Türkiye çalışanı bir arkadaşımızın profilini vereyim bu kırmızı ışık olayını ona sorun isterseniz

Hocam modem farklı (ZyXEL VMG8623-T50B) ama aynı sıkıntıyı ben de yaşıyorum. İnternet kesik gibi gözükmüyor, bu yüzden de Türknet 5 saattir bağlanıyorsunuz diyip konuyu kapatıyor.

Sizde de oluyor mu acaba diye sormak istediğim 2 şey var.

-Sıkıntı modemi yeniden başlatınca düzeliyor mu? (arayüzden veya el ile)
-Günün aynı saatlerinde mi oluyor? Örneğin bende her sabah ilk açtığımda oluyor, akşam sekize kadar sıkıntısız çalışıyor. Saat 8’ den sonra biraz coşuyor ve 3-4 defa kesiliyor. 1 den sonra yatıyorum genelde o yüzden testini yapamadım.

Evet, dediğiniz gibi İnternet tam anlamıyla kesilmiyor. Örneğin arkadaşımla Discord üzerinden konuşurken birkaç siteye ulaşamadığımı fark ediyorum ya da oyundan düşüyorum. Modeme baktığımda İnternet ışığı kırmızıya dönmüş ama arkadaşımla konuşmaya devam edebiliyorum.

-Sıkıntı tamamen kendi kendine çözülüyor. O sırada modemi kapat/aç yapmam veya arayüzden yeniden bağlan, yeniden başlat yapmam işe yaramıyor. Bunları yapsam bile kırmızı yanmaya devam ediyor. Bazen 1-2 dakika gibi kısa sürede kendiliğinden düzelse de bazen 10-15 dakikayı buluyor.

-Bende genelde saat fark etmiyor. Sabah, öğle, akşam İnternet’in kırmızıya düştüğü oluyor fakat dediğiniz gibi akşam 8’den sonra kesinti artıyor.

Telegram kullanıyorum. Bahsettiğiniz çalışanın profilini verebilirsiniz.

Bir türlü nedenini çözemiyorum, modemi de garantiye yollama gibi bir şansım yok şu aralar. Sinir etti beni vallaha :confused:

1 Beğeni

Sanırım sorun kira süresinden dolayı kaynaklanıyor. Süre bittiğinde yeni IP’ye geçmek anında gerçekleşmediği için belli bir süre beklemem gerekiyor. Bu kira süresini uzatmanın bir yolu var mı, veya statik ıp hizmetine geçsem bu kira olayı kalkar mı?
Ekran Görüntüsü (86)

Zaten Hatta bir sorun görünmüyor. Dns oturmuyor olabilir veya ip alırken yazılımsal sıkıntı oluyor olabilir.

Sorun kira süresinin bitiminden kaynaklanmıyormuş zaten. Her gün saat akşam 20.04’de banko gidiyor. Gündüzün de 2-3 defa gittiği oluyor. Yani toplamda bir gün içinde en az 4 kere internetin gittiğine şahit oluyorum. Önümde Online sınavlarım var. Sınav esnasında kesilmesi beni mağdur edecek fakat benim çözebileceğim bir sorun değil gibi gözüküyor. Destek kaydı açıyorum ama TürkNet internetin hiç kesilmediğini görüyor ve hattımda sorun yok deyip duruyor. Pandemi başladığından beri (2020 Mart) doğru düzgün kullanamaz oldum şu interneti.

Modemime 1.1.1.1 - 1.0.0.1 DNS’i girdim. Şu an kopma sorunu düzeldi gibi gözüküyor. Her akşam saat 20.04’te giden internet bu DNS değişikliği sonrası gitmedi.

Hocam hani marka modem kullanıyorsunuz? Ben kendi modemimde bulamadım da.

Keenetic Omni Dsl kullanıyorum. https://help.keenetic.com/hc/tr/articles/360011440720-DNS-Sunucu-Ekleme

Hocam bende keenetic kullanıyorum. İki yerde dns ayarı var. Hem Kablolu , hem de vdsl/adsl bağlantısı sekmelerinde . Hangisine bu değerleri girmem gerekiyor.

Attığım linkteki adımları yaparsanız DNS ayarlarınız olacaktır. DNS ayarından sonra modemin arayüzüne erişmekte zorlanırsanız görselde sizde ne yazıyorsa tarayıcınıza onu yazın.
Ekran Görüntüsü (67)