Keenetic Hero Dsl Kopma Sorunu

Arkadaşlar herkese iyi haftalar dilerim.
2 gün önce Keenetic modem aldım. Eski kullandığım modemde(Asus Dsl N12E) Vdsl teknolojisi olmadığı için Adsl kullanıyordum. TurkNet Yapaya geçtikten sonra hızım 12-13 mbit arasiyken Snr 12 db,Hat zayıflama değeri 19 db idi. Keenetic e geçince otomatik olarak Vdsl e geçtim ve hızım arttı, Az önce kopmadan kaynaklı Keenetic Mh ile Anydesk üzerinden bu şekilde ayarladı ve ısrarla iç tesisatta sorununuz var dedi. Ankastre kutusundan modeme kadar olan kabloyu Tt de çalışan arkadaşlarım gayet temiz bir şekilde yenilediler. Araştırdığım kadarıyla 5-30 db arası hat zayıflaması değeri gayet iyi anlatılıyor. Kaldı ki Asus modemle Adsl alırken 19 du hiç ki kopma yaşamıyordum. Bazi Keenetic kullanan arkadaşlar bitswap,sra vb. bazı ayarlarım Dslam desteklemediginden kapalı olması gerek demiş.Benim santrale olan uzakligim 1,2 km. Yardımcı olabilecek arkadaşlar var mı? TurkNet 'e de kayıt açtım. Aramalarını bekliyorum

Hattınız YAPA mı? (20 karakter)

Evet 1 ay kadar önce Yapaya geçtim

22 dB hat zayıflaması hiçte normal değil kablo yeni ise ekleri veya rj11 jakını kontrol edin çünkü 10 dB i sonrasında performans kayıpları olur.

Öncelikle bir destek kaydı oluşturun hızım düşük başlığı altından. Ve bildiğim kadarıyla hattın sağlıklı çalışması için sra nın açık olması gerekiyor. Hıızı düşürebilir ama hattın sağlığını arttırır. 5-30 db arasında ki zayıflama neye göre yazılmış bilmiyorum ama 15-20 db üstü zayıflamalarda vdsl de gerekn performans alınamıyor.

Ya ben 7 yıldır 19 db hat zayıflaması ile kullandım Adsl hiç problem olmadı. Buradaki saha dolabı dedem zamanından :smiley:Tt deki arkadaşlar hem ankastreye hem de modemin ucundan ek yaoarak rj 11 takarken yak konnektör ile yaptılar. Zaten değerlerde değişen bisey olmadı

O zaman portta sorun var ama sorunun modem kaynaklı olmadığı kesin.

Saha dolabım değişse Vae üzerinden alacam ve en fazla 200 mt olacak santral uzaklığı. Şimdi yapa da 1200 mt den vdsl almaya çalışıyorum. Bu hat zayıflaması sadece benim ankastrem ile modem arasindaki kwblodan kaynaklı değildir sanırım

Hayır değil, yapa da maalesef direkt bakır kablo ile santral üzerinden hizmet aldığınız için mesafe arttığı için zayıflama da artar. Kararlılık ayarı modeminizde mevcut destek kaydı ile çözüm alamaz iseniz snr değerini kendiniz ayarlayabilirsiniz.

Şu mantık doğru mu usta. Şimdi ben yapadan önce vae deyken saha dolabından internet alıyordum. Benim saha dolabım la aram 250m. Saha dolabi ile santral arası 1 km. Vdsl dolap geldiğinde hat zayiflama değerim oldukça düşer dimi.

Kopma sorununu hala çözemedim. Dün snr 12 db ayarladım. Hız 21 falan alıyordum ama yine bugün sabah download işlemi yaparken 15-20 sn durdu tekrar başladı. Modem günlüğünden beklenmedik hata mesajı aldım. Acaba modemin bazı ayarları dslam cihazının özellikleri ile uyuşmuyor mu onu düşündüm. Böyle konular görmüştüm

Aynen öyle. Şu an ki altyapıda santral 1250 metre mesafede yeni dolap geldiğinde santral dolap arası fiber olacağından bu durumda santraliniz dolap olacak ve mesafe 250 metreye hatta daha da az mesafede olacak. Keenetic hakkında bilgim yok maalesef.

Merak ediyorum. Benim gibi santrale uzaklığı 1 km ve daha fazlası olup da hat zayıflaması değeri 5-10 db arası olan var mı? Adsl veya Vdsl farketmez. Ama Adsl de kopmayan internet Vdsl de kopuyor. TurkNet 'i seviyorum ama şu iletişim seçeneklerini degistirseler cok güzel olacak. Sanki güvercinle haberlesiyoruz. Hala dönecekler

Santrale mesafesi 1km olup 5-10 db zayıflama almaları mümkün değil. Google da vdsl mesafeleri konusunda bir çok bilgi var bunlardan biri şu şekilde. “Kısa mesafelerde inanılmaz hız saglayan (300 metre mesafede 51 - 55 Mbps arası) baglantı türü. ADSL ile kıyaslandığında 2000 - 3500 metre mesafe limitlerinde 8 Mbps veriyi çift yönlü olarak taşıyabilmektedir.
Bir örnek verilmesi açısından:
1,500 metrede 12.96 mbps,
1,000 metrede 25.82 mbps,
300 metrede 51.84 mbps hızlara ualaşabilmektedir.”

Göksel Bey ben de şunu demek istiyorum. Benim mesafem bu kadar uzunken hat zayıflama degerimin düşük olmasını beklersem bu cahilliktir. Adamlar geldi sağolsunlar kayıt dışı olarak kablomu yenilediler. Hem ankastrede hem de rj11 bağlanan eki yakla bağladılar. Benim dolabım değişmediği müddetçe tesisatta problem var diyemem. Cat6 da yapsam cat7 de yapsam bu mesafede sıkıntı var değişen olmaz. Ama kopma olayını çözmem lazım. Merak ettiğim Keenetic modemdeki hangi özellikler acaba Turknetin Yapa santrali ile uyumsuz. Çünkü snr margin dün 12.5 db deydi. Sabah download yapayım dedim. Koptu hemen bağlandı.

Tekrar kopma olursa şunu deneyeceğim. Deneyip de başaranlar olmuş. Bakalım

Keenetic de sorun olması daha muhtemel :slight_smile:

1 Beğeni

Usta yine download yapayım dedim hatta 7.5 gb bi dosya. İki kere koptu. Ekran görüntüsünü veriyorum. Download yaparken kopuyor emin olmaya başladım artik

Modem yazılımı ile kaynaklı görünüyor sanki. Bir fabrika ayarlarına dönüp deneyebilir misin?

Resetleme işlemi diyorsan dün yaptım onu ben

2 Beğeni

O zaman keentic kullanıcılarının desteğini bekleyin veya keenetic ile iletişime geçin