Keenetic extra dsl - dsl ayarları

Selamlar herkese, öğrenmek istediğim birşey var, acaba TurkNet sunucuları aşağıdaki teknolojilerden hangilerini desteklemekte ? Bilgisi olan yardımcı olabilir mi lütfen. Modem dsl ayarlarını aldığım bilgiye göre şekillendireceğim. Teşekürler

( Şuan ki ayarlarım rastgele, bunun hattıma bir zararı varmı yok mu hangisini açıp kapam gerektiğini bilmediğim için, TurkNet sunucularının desteklediği teknolojilere göre aç-kapa yapacağım)

Eğer 17a ve 30a yı soruyor iseniz onlar TurkNet ile ilgili değil bağlı olduğunuz saha dolabında/santralde ki cihazların protokolleri ile ilgili önerim 17a ve üstünde ki standartların seçilmesi. G.vektör de yine aynı şekilde santralde ki cihazlar ile ilgili onu da açıp değerleri izleyebilirsiniz.

Hayır profilim 17a onu biliyorum ama diğer ayarları soruyorum. Diğer ayarları Kapa - aç birşey farketmedim… Bu soruyu;
TurkNet, millenicom , comnet , santralimde çalışan kişilere, TT müdürlüğünde teknik işlerden anlayana kişilere sordum, kimse cevaplamadı su su şu kullanılıyor, su su şu kullanılmıyor diye.

Buradan da umduğum cevabı alamıyacağım sanırım :+1: teşekürler cevap için

1 Beğeni

Hepsinin cevapları aslında Google da var. Ve açıklamaları.

Hocam 30a 35b profiline geçilecek mi ve ne zamana olur.

35b için Sinan Kurmuş verimli olmadığını iletmişti bir toplantıda. Yani yapa da oraya yatırım yapmanın anlamsız ve ölü bir yatırım olduğunu iletmişti. Telekom yapar mı bilmiyorum.

1 Beğeni

Bitswap açmanızı tavsiye ederim.

TurkNet sunucuları tarafından kullanılan bir teknolojisi ise açayım…

Daha iyi kullanım için tavsiye ederim. Bende kapalıydı ve modem açık kapma süresi 3ncü güne girince hat değerleri zayıflamaya başlıyordu. Örneğin max kapasite, snr ve mevcut hızım düşüyordu. Bunu açmamı tavsiye ettiler ve sorun çözüldü. Açın deneyin sorun olur yada bir fark olmazsa kapatabilirsiniz.

Tavsiye edebileceğiniz başka bir ayar var mı?

Hocam ben bütün kombinasyonları denedim bir fark olmuyor hattım için.

Birde dediğiniz gibi Max kapasite snr ve mevcut hızım hep aynı düşme felan olmuyor.

1 Beğeni

Upbo, bitswap ve sra dışında yapılacak bir işlem yok.

1 Beğeni

Açık olması gereken,

Bitswap

Sra

Upbo

1 Beğeni

ayrıca crc hatalarını da azaltmak için ‘sync symbol update’ seçeneğinide açmanızı öneririm.