Kablo ankastreye bağlı değil

Merhaba, bugün TT ekipleri gelip dsl ışığı yanıp sönme problemimi çözmüştü. Yaklaşık 2 saat sonra İnternet hızı 35 ten 3 lere düştü modemdeki değerler gayet normaldi (20 SNR 6 zayıflama) ve ankastreyi kontrol etmeye gittim. Ankastreye baktığımda önceden 5 numaralı reglete çakılı olan kablomu TT ekibi çıkartıp binanın içindeki kalın bir siyah kablodan gelen farklı çifte bağlamış. Problem bundan kaynaklı olabilir mi? Ankastreye bağlı olmadan nasıl hizmet alıyorum?

Suanki hali

Eski hali

En öndeki mavi beyaz olan benim.

Merhaba, @Glare Kabloyu direk TT’nin kablosuna bağlamak zayıflamanın düşmesi için en iyi yöntemdir ama bağlantıyı yak1 (yak konnektör - telefon boncuğu) ile bağlamak daha sağlı olacaktır, dış etkenlerden korunmuş olacaktır, bu şekilde uzun ve açık şekilde bağladıkları için düşmüş olabilir. Destek kaydı açmanız daha iyi olacaktır.

Benim kablomdan çıkan mavi-mavi beyaz uçlu 2 kablo dışındaki diger yeşil, kırmızı uçları keseyim mi?

Senin kabloya diğer kablonun uçlarınıda mı bağlamışlar.

Hayır cat6 kablodan birkaç tane uç çıkıyor ya onları kastettim. Mavi beyazi kullandık diğerleri boşta onlar boşta durursa bir problem yaratır mı

Bir proglem yaratmaz sadace bağlantı yapılan uçlarda uzun ve açık şekilde ek yapılmış, bu sorun yaratıyor olabilir.

Tamam onu kendim yak1 konnektöre bağlayabilirim o kolay iş. Bilgilendirme için teşekkürler

Onu yapmadan önce kısa kabloyla modemi ankastreye bağlarsan TT’nin kablosundan ne kadar hız geldiğini görmüş olursun.

Kısa kabloyla derken nasıl anlamadim

Bide bişey sorucam o boştaki uçları da kendi aralarında yak1 e bağlarsam sıkıntı olur mu?

Kısa kablonun ucuna rj11 çaktıracaksın diğer iki ucu TT’nin kablosuna bağlayacaksın, Modemin arkasına rj11’ri takacasın, modeme elektirik bağladıktan sonra dsl değerlerine bakacaksın daha iyi sonuç çıkacaktır. Sorunun kablonda veya TT’nin kablosunda mı sorun var diye böyle kontrol edebilirsin.

Sorunun kabloda olduğunu sanmıyorum daha bağlayalı 5 gün oldu.

ben olsam yine kabloları ankastredeki boş bir yere çakardım, boncuk moncuk eklemeye gerek yok.

Sadece bilgi veriyorum. İstediğiniz gibi yapabilirsin.

Teşekkür ederim

Önceden 5 teydi dsl yanıp sönme problemi vardı bu şekilde bağlamışlar şuanlık bir sıkıntı yok. Ya ikisini yak1 ile bağlarım ya da 5 numaraya çakarım

Ankastre bağladığında paslanmış olabilir ve daha önceki sorunu yaşarsan, Yak1 ile bağlamak daha sağlıklı olacaktır.

İki ucun birbirine temas seviyesi maksimum hızı etkiler mi? Yani ikisinin de bakırı tamamen birbirine birleşik olsa maksimum hız daha yüksek olur mu? Çünkü fotoğrafta görebileceğimiz gibi uzun bir bakır uç var boşta. Şuan maksimum hız 90 ama kabloya 100 geliyor diye biliyorum.

Fotoğraf biraz kalitesiz ama anlaşılır diye düşünüyorum.

bağlantı iş görür desek bile bant kullanılmadıgı için bir süre sonra oksitlenmeden sorunlar yaşamaya başlarsınz. Hazır açıkta ve müdahele edebilecek pozisyonda olduğunuzu anlıyorum.
kabloları kesip aynı şekilde YAK1 ve bir pense yardımıyla bağlarsanız ömürlük olur

1 Beğeni

resmini de göndermek istedim…

yak 1