Jitter

Jitter nedir arkadaşlar neden oluşur ne yapmam gerekir. Daha önce wifi 5te sadece 0 veya 1 jitter gorurken şimdi bazen 7lere çıkan jitter görüyorum. Wifi 2.4te zaten jitter 40lara kadar çıkıyor bazen 0 oluyor.

Pingin dalgalanma seviyesidir yoğunluğa göre değişiyor. Deneyimlediğim kadarıyla

1 Beğeni

Modeminize bağlı bu durum biraz. Eğer modem yeni bir şeyse hattınızı kontrol edebilirsiniz. Modemler genellikle yük altında paketleri iyi yönetemezler. Misalen arkada birkaç kişi video izlerken ya da yük oluşturacak bir şey yaparken siz testi gerçekleştirirseniz jitter artar. Paket yönetimi iyi olan cihazlarda ise önceliklendirme ile sizi öne çekerek diğer trafiği kısa bir süreliğine (buffer bitene dek) askıya alır ve size daha stabil bir bağlantı sunar.

2 Beğeni

Wifide jitter olmaması için wifi 6 lazım eş zamanlı veri akışı sağlandığı takdirde ve kapasite dolmadıysa 0-1 jitter ile internet kullanımı gerçekleştirirsiniz. Ben ev halkını 2.4 ghz bağlayıp tek başıma 5 ghz kullanıyorum sorunsuz temiz eş zamanlı vs :slight_smile:

1 Beğeni

Ben keenetic dsl extra kullanıyorum. Modeme bağlı olanlar TV box eternetle 2.4bagli telefon var bende 5ten.hiz testi yapıyorum acaba modemde mi sıkıntı var.

Etrafınızdaki diğer 5Ghz cihazların kullandığı kanallara bakıp ardından en uygun kanala cihazı sabitleyin. Genellikle 36-44 kanalları arası daha verimlidir. Sonrasında modemim güncellemelerini yapıp bağlantı hattınızı kontrol edin. Kablolu bağlantıda da aynı sorunu yaşıyorsanız destek kaydı açın.

1 Beğeni