İpv6'yı sürekli istemek, inat etmek

Kimseye kıyak geçmeyelim diye zahmetten kaçmadan kablo ile alınmış sonuçlar.
Arada router yok. Windows TurkNet 'e bağlı.

Ekran Alıntısı

1 Beğeni

Hocam sizin modeminizin hardware veya firmware nedeniyle ipv6 da daha yüksek response time verdiğini görüyorum. ipv6 kesinlikle daha hızlı çalışıyor. Size yaptığım testleri atayım

Muhtemelen sizin kullandığınız cihaz ile alakalı bir durum.

2 Beğeni

IPv6 response ve fallback genellikle daha kısa ancak site uyumluluğu az olduğundan sorunlar meydana geliyor. Girdiğiniz websitelerinin hangi IP adresiyle yanıt verdiğini öğrenmek isteyenler alttaki uygulamayı tarayıcılarına ekleyerek hangi türde nasıl bir performans sunduğunu deneyimleyebilir. Kendi gözlemim IPv6’da arasıra yanıt tamamlanmış olsa da sayfanın geç yüklemesi sinir bozucu olabiliyor. WhatsApp’da görüntü ve videolardaki indirme problemi de cabası :slight_smile:

Uzantı, aynı isimle Firefox tarafında da yer alıyor.

Modem değil Windows doğrudan bağlı diye özellikle belirttim.

Wındows a internetinizi herhangi bir protokol çevirici kullanmadan Ethernet protokolü ile nasıl alıyorsunuz hocam?
yani pcnizi direk telekom hattına mı taktınız :slight_smile:

ONT’den gelen ya da (binaya kadar fiber) ise direkt rj45’i pcyr takıp ardından da pppoe kurulumunu windows üzerinden yapıyor hocam. Oldukça basit bir kurulum.

diğer cevaba ek olarak xdsl’de modülasyonu açık ve köprü modunda tutmak lazım. Bir de windows daha gelişmiş seçeneklere (sıkıştırma opsiyonu gibi) desteklediği için İSP tarafının önce kafası karışıyor ve kullanıcı adı değişebiliyor. Kullanıcı adı değişince bağlanmama sıkıntısı çıkıyor. OİM üzerinden bakıp kontrol etmek kalıyor geriye ama sonuna 1 eklenerek xyz1@turk.net oluyor diyeyim. TT’de yaşamadım bu olayı ama Türknet’te başıma geldi.

Bu güne kadar yaptığım testletin hiç birisinde ipv6 daha kötü sonuç vermedi. En kötüsü ipv4 ile aynıydı.
WhatsApp veya diğer sosyal medya akışlarındaki olan sıkıntılar Türknet ve ipv6 ile ilgil değil, kullandığınız cihazlar ile ilgili. Bu konuda aylardır sorun yaşamadım.

1 Beğeni

Kullandığımız cihazlar derken modem tarafı mı?

ipv6 nasıl aldınız? ben talep ettim tanımladık dediler ama hala ipv4 görünüyor her yerde

Merhaba modeminizin marka modeli nedir?

Merhaba @Maytere, modeminizin IPv6 desteği var mı? Eğer varsa hizmetinize tanımlanan IPv6’yı modem üretici firmanız ile görüşerek nasıl aktif hale getireceğinizi görüşebilirsiniz.

1 Beğeni

Desteği var ancak modem üretici firmayla irtibat sağlayamıyorum

Bu durumu bize destek kaydı açarak iletin. Arkadaşlarım size bilgi verirler.

1 Beğeni

TurkNet ipv6 atamasını /56 prefix ile yapsa bu kadar uğraşmaya gerek kalmayacak.

Officially, sub-/64s are non-standard, and most routing equipment can’t handle smaller subnets. A lot of assumptions are going to break if you start subnetting below that. So unless you roll your own router software, and have total control over everything in your network, it’s not advised to subnet below /64.

It’s like asking if you can subnet below /32 in IPv4 by using port numbers as additional addressing bits.

3 Beğeni

Ben de destek kaydı açtım defalarca Türk telekom’un elinden gelen birşey yok denildi amirlerine kadar dedim siz bir el atsanız Türk telekom’dan TurkNet 'e geçenler mağdur olmasın

Olayın zaten modem markası ile alakası yok. Bu durum tamamen prefix kaynaklı. Benim ana çıkışım fritzbox 7530 ve o subnette ipv6 güzel çalışıyor. Ancak alt ağlara router aktaramıyor prefix nedeniyle

2 Beğeni

acaba ipv6 nasıl çalışıyor bilmiyorlar mı.
ipv6 şart değil, ama madem verdiniz iyi ettiniz bari tam düzgün çalışsın.

/56 prefix şart

1 Beğeni

siz yazmadan önce farklı tuşlamalar deneyerek nihayet ulaşabildim TP-link çağrı merkezine durumu izah ettiğimde benden modem modelini istedi ben de söyleyince bu türk telekom modemi bu yüzden onlarla irtibat sağlayıp görüşmeniz gerekiyor dedi tamam deyip türk telekomu aradım onlara da durumu izah ettim TP-Link in yönlendirdiğini söylememe rağmen bana dedikleri şey TurkNet abonelerine buradan işlem yapamıyoruz TurkNet’le görüşün. TurkNet zaten modem üretici firmayı arayın diyor yani herkes topu başkasına atıyor sevgili TurkNet müşterilerine Turk Telekom bazlı özelleştirilmiş modem verdiği için de mağduru biz oluyoruz… neyse başka bahara kaldı anlaşılan IPv6