IPv6'nın Çalıştığını Nasıl Anlarız?

Herkese Merhaba,

TurkNet’de IPv6’nın çalıştığı anlamamızın en kolay yöntemlerinden biri IPv6 ile ilgili test sitelerine girmektir.

1. Test Sitesi: https://ipv6-test.com/
    Başarılı bir IPv6 bağlantı testi aşağıdaki gibidir.

2. Test Sitesi: https://ipv6test.google.com/
    Başarılı bir IPv6 bağlantı testi aşağıdaki gibidir.

3. Test Sitesi: IPv6'nızı test edin.

4. Test Sitesi: https://ipleak.net/

Şuan sahip olduğunuz modem çok eski değilse IPv6 destekliyor. Ancak bazen tam ayarlar yapılmış olsa bile o modemde firmware gelmeden çalışmıyor.

4 aşama başarılı ve doğru olursa IPv6 kullanabiliyorsunuz.

1. Hattınıza IPv6 tanımlanmış olması
  2. IPv6 destekleyen modeminizin olması
  3. IPv6 ayarları - Etkinleştirilmesi
  4. IPv6 destekleyen modeminiz ile TurkNet IPv6 bağlantısı gerçekleştirebilmesi

1,2 ve 3 maddelerde sorun olmuyor. 4. yani modeminiz ile TurkNet IPv6 bağlantısı gerçekleştirme olayı henüz her modemde çalışıyor diyemeğiz. Ancak bize bildirmeniz halinde gerekli çalışmaları yapacağız.

7 Beğeni

Çoğu modemin arayüzünde IPV6 varsayılan olarak aktif geliyor zaten ve IP alıp almadığını kontrol edebiliyorsunuz. Benim anladığım forumda test kullanıcısı olmak için başvuranlara IPV6 ataması henüz yapılmadı sanırım. Bana da verilmemiş.

Merhaba

Statik IP kullanıyorum. IPV6 için talepde bulundum. IPV6 sistemine geçiş yapılırsa statik Ip etkilenir mi?
Test sitelerinden işlem yaptığımda görseldeki gibi gözükmekte ve google ıp test sitesi hata vermektedir. Nasıl bir işlem yapabiliriz.

Statik IP etkilenmiyor.

Adresleme türü ne olması gerekmektedir?
Bi bilgi yok

TurkNet Online İşlem Merkezi üzerinden teknik bilgiler kısmında 16 haneli ip adresi gözüküyorsa ipv6 ataması yapılmıştır diye tahmin ediyorum 8 haneli ip numarası gözükürse ipv4’tür.

Slaac olması gereklidir.

1 Beğeni

TurkNet Online İşlem Merkezi’de şimdilik değişen bir şey olmayacak. Şunu bilmeniz gerekiyor. Şuan sahip olduğunuz modem çok eski değilse zaten IPv6 destekliyor. Ancak bazen tam ayarlar yapılmış olsa bile o modemde firmware gelmeden çalışmıyor.

Şu 4 şey başarılı ve doğru olursa IPv6 kullanabiliyorsunuz.

1. Hattınıza IPv6 tanımlanmış olması
  2. IPv6 destekleyen modeminizin olması
  3. IPv6 ayarları - Etkinleştirilmesi
  4. IPv6 destekleyen modeminiz ile TurkNet IPv6 bağlantısı gerçekleştirebilmesi

1,2 ve 3 maddelerde sorun olmuyor. 4. yani modeminiz ile TurkNet IPv6 bağlantısı gerçekleştirme olayı henüz her modemde çalışıyor diyemeğiz.

2 Beğeni

Bütün ayarları doğru yaptıysanız aralıklarla IPv6 test sitelerinden kontrol edebilirsiniz. Gelişmeler en yakın zamanda forum üzerinden aktarılacaktır.

2 Beğeni

Şuan beklemedeyiz ayarlarımızı yaptık.

Tp link w9970 mi ? .

Evet, rootlu şekilde şuan

1 Beğeni

O modemde IPv6 çalıştıramamıştım umarım olur.

Bakalım deneyeceğiz.

Verilecek IPv6 herhalde /64 olarak verilir :sweat_smile: onu geçtim Teknik Bilgiler kısmında yer alacak mı acaba tanımlama olduktan sonra @EFG açıklık getirebilir misiniz? :pray:

Şimdilik Teknik Bilgiler kısmında gözükmeyecek ama ileride gözükebilir.

1 Beğeni

Verilecek Subnet nedir peki ?

merhaba yapmam gereken bir şey var mı? varsa yardımcı olabilir misiniz?

Tenda V300 de kendisi orijinal ayarıyla geliyor diye biliyorum. Olur da dağıtılır siz alamazsınız ayarlarına bakar size söylerim hocam isterseniz.

olur teşekkür ederim, bir an ayar yapmam gerekiyor falan sandım da durumu daha iyi anladım şimdi teşekkür ederim

1 Beğeni