IPV6'da yaşadığınız sorunlar

@byozturk17 özelden ulaştım

1 Beğeni

ipv6 testinde yazana göre

" Google’ın “Chrome” da “hızlı geri dönüş” mekanizması var. İlk önce bir siteyi denemek IPv6’yı tercih eder. Bağlantılar saniyenin üçte birinden daha uzun sürerse, IPv4 paralel olarak denenir; ve bu siteler için ikisinin en iyisi kullanılacaktır. "

yani çoğu sitedeki hız kaybı bundan kaynaklı. Çoğu site halihazırda ipv6 desteklemiyor. Modemde ilk önce ipv6 ile bağlanmak istiyor fakat site desteklemediği için daha sonrasında ipv4 deniyor. buda gecikmeye neden oluyor

2 Beğeni

DNS değişince Ipv6 test sitelerinde Başarılı ✓

Modem reset atınca Ipv6 test sitelerinde Başarısız ✘

Kablolu olarak PC Ipv6 test sitelerinde Başarılı ✓

Kablosuz Wifi Telefon Ipv6 test sitelerinde Başarısız ✘

Modem: Asus Dsl-Ac51

Edit: Statik ip kullandığım halde modem reset sonrası ip adresim farklı gösteriyor. Modem ara yüzünden tekrar yeniden başlattığımda bu sefer statik ip adresim düzeliyor. Bu sorun Ipv6 modeme tanımlandıktan sonra olmaya başladı… Ayrıca diğer bir sorun da pingle ilgili statik ip almadan önce ping 16 idi statik ip aldıktan sonra 24 ms olarak çıkıyor…

Ayrıca diğer bir soru da statik ip kullanıp modem reset sonrası ipv6 adresi neden sürekli değişiyor. O da statik olması gerekmiyor mu?

Ashampoo_Snap_2020.12.10_13h02m28s_007_

Asus DSL N16’da da benzer bir sorun var. WiFi ile bağlanan telefonlara IPv6 atanıyor fakat internete v6 ile çıkamıyorlar. Bilgisayarlarda da aynı durum var. Sadece kablolu bağlananlar V6 ile çıkıyor.

bende sorun yok o konuda telefon vs hepsinde alıyor ipv6

Bende var sebebini bulamadım. Telefondan WiFi detaylarına bakınca IP kısmında v6 görünüyor ama testlerde yok olarak çıkıyor.

1 Beğeni

kabloluda ipv6 testinden geçiyorsa sorun sizde gibi duruyor. Bende kabloluda geçmiyor kablosuzda.

@ReNNaC Bendede aynı instagram whatsapp filan video fotoğraf acma yavasladi tanımlamadan sonra modem zur t50

Aynı bende de öyle telefonda wifi detaylarında Ipv6 görünüyor ama test sitelerinde yok çıkıyor.

ASUS DSL-AC750 modem var. Modem üzerinde ipv6 aldığını görüyorum.
Cloudflare DNS leri ekledim.

Modemi yeniden başlattığımda ilk hangi cihaz modeme bağlanırsa o makinada test yaptığımda ipv6 aldığımı görüyorum. Diğer cihazlarda ipv6 test başarısız. Sadece tek cihazda başarılı oluyor.

Belirli süre sonrasında test başarılı olan cihazda ikinci test başarısız oluyor.

Modem firmware : v9.1.2.3_906-g96e2b5b

merhaba siz ac750 derken dsl ac52u modeli mi sizdeki. ve yazılım galiba farklı sizdeki biraz bilgi verirmisiniz.

DSL-AC750 modeli, DSL-AC51 aynısı olduğu söyleniyor. Sadece model no farklı.

Yazılım aşağıdaki linkten indirdiğim güncel beta versiyon.

https://www.asuswebstorage.com/navigate/a/#/s/169819C89B2842A0A1C8397F628A2B22Y

1 Beğeni

tamamdır teşekkür ederim. gönderdiğin linkte benim cihaz içinde beta versiyonu var ben onu deneyeceğim.

Güncel beta versiyonlar aşağıdaki forumda düzenli olarak paylaşılıyor.

internet gitti geldi modem ipv4 alamıyor restart attım ipv4 aldı ipv6 gitti yine restart attım bu sefer de sadece ipv6 var TurkNet modemi(zyxel VMG8623-T50B) ve bu yüzden şuanda ipv4 le çalışan bazı siteler açılmıyor yada düzgün yüklenmiyor :grinning_face_with_smiling_eyes:

altyapı çalışması yüzünden yaşamışım bu sorunu şuanda sorun çözüldü

Statik ip hizmetim olmasına rağmen bazen IPv4’te CGN IP’ye düşüyorum. IPv6 tanımlandığından beri böyle.

1 Beğeni

bu eklenti ile sitenin ipv6 destekli olup olmadığını görebilirsiniz. Siteye ipv4 mü yoksa ipv6 mı kullanılarak bağlanıldığını gösteriyor

1 Beğeni

Bende aynı sorunu yaşadım 3 gündür. Statik ip kullanmama rağmen ip adresim sürekli değişti. IPv6 ile alakalı olduğunu düşünüyorum. Bunu daha öncede yazdım ama herhangi bir açıklama gelmedi henüz.

1 Beğeni

Benzer sorunları bende yaşıyorum. Çok normal olduğunu düşünüyorum. En azından şuan için. Zaten İpv6 destekleyen Google ve hizmetleri bir başka destekleyen Facebook ve hizmetleri var. Cloudflare ve hizmetlerini kullananlarda dolaylı olarak destekliyor. Benim gördüğüm bunlar. Zaten bu kullandığımız ipv6 anladığım kadarıyla bir tünel benzeri bir sistemle kullanıyoruz.

Yakın zamanda düzelir düşünüyorum. Bence bugün konuştuğumuz meseleleri benziyor durumumuz. Şuan biz deneğiz her türlü sorun çıkabilir. Yani bir bakmışız internet komple gidivermiş.

1 Beğeni