IPv6 Sorunu - TurkNet'ten Yetersiz Destek

Sorun büyük ihtimalle TurkNet kaynaklı. Modem ayarları yanlış olsa bile modem arayüzünden ping atılıyor normalde.

Ben de oyle dusunuyorum. Cunku daha once sorunsuz kullaniyordum. Yine de baska modemlerle de deneme yaptim. Kabul ettiremiyorum. Sadece IPv6 servisini acip kapatabiliyoruz diyorlar.

1 Beğeni

Aynı sorun bende de var keenetic viva modelini kullanıyorum modemim ipv6 adresi almasına rağmen ping atma ve diğer testlerde başarısız oluyor.

teknik destek talebi açtığımda ise modeminiz farklı olduğu için biz müdahale edemiyoruz bizim tarafımızda bir sorun diyerek geçiştiriyorlar. En sonunda pes edip bıraktım ama TurkNet tercih etmemin en büyük sebeplerinden birisi ipv6 hizmeti veriyor olmasıydı. Kısmet artık başka ISS leri gözden geçiriyorum.

Bu sorun bir süre önce benimde başıma gelmişti. Prefix alıyorum ama bağlantı yoktu. Giden paketler olmasına rağmen gelen paket hiç yoktu. Bir hafta gibi bir sürede çözdüler. Onlara trafiği analiz edip gelen paketlerin hiç olmadığını kanıtlayan bir görsel gönderin. Tabiki o sürede ipv6 kullanımını durdurmuştum.

Sizin konunuzu da gördüm. Maalesef benim de aynı şekilde. Kabahati kullanıcıya atmak en kolayı oluyor. :-1:

o konu :

benim yaptığım gibi bir paket analizi yaparak destek kaydında belirtebilirsiniz hatta bu sorunun çözümü onlara yardımcı olabilir. Profilimden geçmiş kayıtlara bakabilirler.

1 Beğeni

Asus modemle aylardır sorunsuz kullanıyorum.

2 gun oluyor. Hala bir geri donus yok. Bilginize.

Modemle alakali degil maalesef. Konuda da soyledigim gibi 3 modemle de denedim.

Bazı modemler uyumluluk sorunları gösterebiliyor. Özgür Bey’in attığı konudaki güncellemeden önce bende de manuel müdahale yapmadan doğru düzgün çalışmıyordu. Güncelleme sonrası bazı modemlerdeki uyumsuzluk sorunları giderildi bazılarında yeni sorunlar ortaya çıktı.

Aslında IPv6 ile ilgili yaşadığın sorunları şu e-posta adresine detaylı şekilde anlatıp yollarsan daha iyi destek alabilirsin. Gereken durumlarda dönüş sağlıyorlar.

ipv6destek@turk.net

1 Beğeni

Konuyu özetleyen bi e-posta gönderdim. Gerçekten bu konuda destek almak çok zor. Umarım yardımcı olabilirler.

Modemden kaynaklanıp kaynaklanmadığını anlamanın en kolay yolu modemi köprü moduna alıp pppoe bilgileriyle PC den IP aldırmak.

Geçenlerde bende ipv6 ya geçiş yapmıştım.İyide kullanıyordum.Yalnız çok fazla yaygın olmadığı için pek iyi performans alamadım.Siz modem ayarlarında ipv6 yı etkinleştirirken nasıl yapıyorsunuz.Bende keenetic hero dsl var.Resimde de gördüğünüz gibi 2 adet ipv6 ile ilgili açıp kapatmak için bir kısım mevcut onların ikisinide etkinleştirmeniz gerekiyor yoksa ipv6 dan ip alamıyor bağlantı başarısız oluyor.Dikkatinizden belki kaçmış olabilir diye buraya bırakıyorum.

Merhaba, bilgi icin tesekkurler ama zaten ikisi de etkin durumda. IP de alabiliyorum ama internete cikamiyorum IPv6 adresiyle.

üsttekinin etkin olmasına gerek yok. alttaki etkin olsun yeterli

Hala konu ile alakali bir geri donus olmadi. Bilginize.

Ekiplere konuyu tekrar ilettim.

Hangi modemi kullanıyorsan onun son yazılımını kur ve ardından pcdeki ethernet ile wifiyi güncelle tplinki kullan bence. Bu arada yazılımları güncelleştirmediğimde bende de ipv6 çalışmıyor.

Keenetic markası ipv6 konusunda en sorunsuz markalardan biri. Arkadaşın sorunu driver veya yazılımla ilgili değil.

Bir çözüme ulaşmanızı ben de çok istiyorum fakat gerçekler ortada ben de çabalamama rağmen TurkNet suçu modemime atarak işin içinden çıkıyor. Temsilci arkadaşa ısrarla modemin ipv6 aldığını fakat bu adres ile internete çıkış yapmadığımı söylesem de anlamıyor ve ya anlamak istemiyor.