İpv6 Netflix Tracert

Bu pahalı markalar ne merak ettim. Onu dağıtamayan modemin dandikliği maalesef. TNN global destek neyse her ISS gibi o standardı yapmalı. Gerisi modem üretisinin işi. Çoğu profesyonel ve düzgün modemin arayüzünde “geri bildirim” ekranı vardır. Geri bildirim ile bu işler olur. Yoksa o modeme destek bu modeme destek ile sistem bozulursa zor toparlar.

O kadar saçma markalar var ki ortalıkta TNN sürekli web sitesi sorunu olunca ipv6’yı kapatın diyor ve düzeliyor. Çünkü ap tal modemler ipv6 yanıtı yoksa ipv4’ü deneyemiyor.

1 Beğeni

Kaç modem yapıyor hocam bu işi ilk akla gelen keenetic var, bir kaç tane de tp-link modeli var sanırım çalıştıran, TurkNet modemide çalıştırıyor diyorlar ama sosyal medyada sorun yaratıyormuş. Var mı başka sizin modemde çalıştırıyordur TR’de olmayan. Güncel yeni çıkan modem alıyorsun onda da çalışmıyor. Ortalık TT modemi dolu önce bunlara çare bulunmalı hadi önceden taksitle istersek alıyorduk, şimdi illa al bunu kullan diye dayatıyorlar malum gidip modem varken ekstra modem almak zorunda mıyız mı sence? Ben geçen xiaomi bir router aldım wifi6’lı ipv6 desteği var çalışmadı nat6 seçersen öyle çalışıyor o da doğru düzgün çalışmıyor. Zaten natla çalışacaksa çalışmasın deyip iade ettim. 400 liraydı keenetic alsan 1000 liradan aşağı değil kıyaslarsak pahalı kısmı bu daha güncel cihazlar daha ucuz yani.

xiamio zaten tamamen yazılım sorunlu bir marka. evde 4 adet xiamio ürünüm var hepsi ayrı beter cihazlar. Huawei hg658v2 bile root erişimi ile biraz uğraşınca ipv6 çalıştırabiliyor.

Benim yakındığım nokta bize modemi zorla veriyorlar çoğu kirada alıyor, almıyorum diyende alıyor bir şekilde. Bir özellik kullanmak istiyorsun bin takla atıyorsun. Xiaomi örnekti bakıyorsun ipv6 destekli alıyorsun çalışmıyor. Bir kaç markanın bir kaç modelinde çalışıyor, ipv6 ile ilgili bir sürü konu var zaten forumlarda modem ipv6 alsa da çalışmıyor diye çözüm lazım.

1 Beğeni

sözde şuan onun için çalışıyorlar. fakat biz de umarım doğru çalışan cihazları bozmazlar diye umut ediyoruz.

size en güzel örneği ben verebilirim. zyxe 8623 abpm3 sürümünde sorunsuz ipv6 çalışırken abpm4 geldiğinde hiçbir şekilde ip almıyordu. ipv6 desteğe bildirdim+ olarak zyxel ile onlarca kez görüştüm en son tr de ipv6 yok diyip yüzüme kapatmışlardı :slight_smile:

1 Beğeni

Operatör modemi diye blr kavram olmaz. Operatör bir modem veriyorsa standart olan alt yapı bilgisini üretici firmaya yollar firma firmware’e ekler. Eğer operatör modeme göre sistemi kurcalarsa işin sonu gelmez. Burada sorun TNN verdiği modemlerin flrması ile sanki kontak kurmamış. İthalatçıdan belli bir iskonto ile alıp vermiş gibi. Hal böyle olunca her yer sorunla dolmuş. Siteye giremiyorum kapat ipv6 ile sıkıntı halı altına atılıyor. Çoğu beceriksiz modem/64 prefixi iç ağa veremiyor kendi kullanıyor. Sorun da burada başlıyor.

Ama cidden merak ediyorum ipv6 kullanan niye kullanıyor ? Bence %99’u varsa kullanayım neyse ne modunda :smiley:

1 Beğeni

Bildirimle falan yürümüyor işte TR deki modemlerin yarısından çoğu TT modemi :slight_smile: Tp-linki arıyorsun telekoma söyle diyor, telekomu arıyorsun tp-link bakıyor yazılıma diyor, TurkNet 'e de söyledim bunu telekomla çözemez misiniz acaba diye onlarda yok dedi.

2 Beğeni

Firmaların verdiği modemler benim gözümde çöp maalesef. Ben bir önceki modemimi sadece ethernet hızı için değiştim. Yine Fritzbox’tı ve yazlıkta canavar gibi kusursuz çalışıyor. Daha öncede yazdım maalesef bazı markalara haddinden fazla güveniliyor. Sonuç malum

1 Beğeni

Ben v6 nın en azından TurkNet içerisinde gelişmesi için aktif tutuyorum. beta testlerinden bu yana yaşadığım sorunları olumlu/olumsuz şekilde geri bildirimde bulundum. v6 2004 ten kalma bir teknoloji fakat hala oturmuş bir sistem değil. en azından ileride gelişirse bizi cgnat saçmalığından kurtaracağı için kullanıyorum

1 Beğeni

Bana da ipv6’yı kapattırdılar xiomi’de native’de çalıştıramayınca çözüm bu ipv6 kapat gitsin :slight_smile: Lan’a dağıtamıyor işte çoğu modem bunla ilgili TurkNet bana eğer bakır alt yapıda olsanız böyle bir sorununuz olmazdı çalışırdı ipv6 dedi buradan anladığım fiberde Wan’a tanımlanıyor bu ipv6.

o yüzden özelleştirilebilir ve güncellenen cihazlar tercih edilmeli. şuana kadar sevdiğim tek operatör modemi hg658v2 idi hala yedek olarak elimde mevcut :slight_smile:

Yahu ipv6’nın bakırı fiberi mi var :joy: Demek ki yazılımsal olarak beceremiyorlar.

2 Beğeni

mesela operatör modemi olan huawei hg658v2 de root erişimi ile zor bela ipv6 çalıştırdığımda test sitesinde default v4 gözüküyor ve sitelere v4 üzerinden bağlanıyordu :smiley: belki başka bir ayarı vardır ama bilemiyorum

tracert veya ping atabiliyorum ama bağlantıyı gene v4ten devam ediyordu

Hocam bakırda wanla erişim yapılmıyor sonuçta. Fiberde çoğu modem ipv6 alıyor ağa dağıtmıyor wanla alakası var bence.

1 Beğeni

Onun baş sebebi evet modem beceriksizliği ama TNN /64 prefix sevdasını bıraksa o modem çalışır. Çünkü /64 olunca modem o benim diyor ve iç ağa vermiyor. Fritzbox bunu biliyor ve iç ağa da dağıtıyor. Yani TNN o inadı neden sürdürüyor bilemedim ama ipv6 yı evrene dağıtsalar bitmez. Biri birer mi dedi ne yaptıysa :smiley:

V4 ten ağızları yanık heralde :blush:

Fark etmez istemci aynı mantıkla çalışır. Yani bakırlada gelse o WAN dır ve yapması gerekiyor

Ben onu da sordum 64 prefixden başkasını veremiyoruz dediler. İşte sonra da bakır alt yapıda olsanız çalışır ipv6 demişlerdi. Bakırda çalışma mantığı ne oluyor o zaman ben wanla alakalı sandım.

Nat6 ile bağlanıyordur xiaomide öyleydi.

İşte sorun da o “veremiyoruz” kısmı. Verebilmeleri lazım yoksa bu sorunlar hiç bitmez. Biz bunları yazarken yeni konular açılıyor aynı şeyle ilgili