iPv6 Netflix Tracert Testi

Merhaba arkadaşlar sizlerden ufak bir ricam olacak. ben ve arkadaşım ipv6 da netflix te sorun yaşıyoruz. iPv6 kullanıp Netflixte sorun yaşayan arkadaşlarımız var ise Tracert atıp bu konuya ekleyebilir mi rica etsem.

Bu Benim Tracert sonucum

Bu arkadaşımın Tracert sonucu

1 Beğeni

Konu başlığında benzer problem yaşayan kullanıcıların testleri network birimine iletilecek :open_hands:

1 Beğeni

Merhaba

Tam olarak sorun ne acep ? Çünkü Netflix’e ipv6 ile de ipv4 ile de tracert sonucu alamazsınız :upside_down_face: TNN ile ilgili bir durum değil bu.

Yurt dışından yapılmış ipv6 tracert. ipv4’te de ulaşamaz.

Sorunu açıklayacak olursam netflix hariç hiçbir yerde sorun yaşamıyorum. Mobil internet+ipv4 ile netflix sorunsuz çalışıyorken ipv6 da sorun çıkartıyor.

Program içerisinden ağ testi yaptığım zaman sunuculara bağlanmıyor 3 sunucusa nw2-5 hatası veriyor

2 hafta önce arkadaş ile aramda geçen konuşma

Bazen ise şansa bala 1 sunucu bağlanıp sorunsuz açılıyor

Dostım durum şu, örnek vereyim. Bağlandığın client cihazda ipv4’ü kapat ipv6 açık kalsın. Eğer bu halde google vs çıkıyorsan gerçek bir ipv6 adresin vardır. Ama çıkamıyorsan ve ipv6 sadece ipv4 aktifken çalışıyorsa Tunnel bağlantı ile ipv6 sağlanıyordur ki bildiğim kadarı ile TNN zaten böyle ipv6 veriyor.

Netflix tunnel üzerinden gelen ipv6 isteklerine yanıt vermez. Arada denk gelme olursa da tunnel’den bazen kaçıyor ama stabil olmaz.

1 Beğeni

Yanıtınız için teşekkür ederim. Dediklerinizi akşama deneyeceğim. Ama bir sorum olacak ben ocak 2021 den beri netflix+ipv6 yı sorunsuz şekilde kullanıyordum son 1 aydır bu problem çıkmaya başladı. Bunun sebebini bulmaya çalışıyorum

@btekcan umarım doğru anlamışımdır

Bilgisayar üzerinden ağ bağlantılarından ipv4ü kapattım. ve google youtube facebook gibi ipv6 destekleyen sitelere sorunsuz eriştim. donanımhaber gibi ipv4 olan sitelere erişimim kesildi

Evet işlem doğru :+1: Demekki modem tunnel yapmıyor gerçekten ipv6 ile çıkıyor :+1: Ancak yine de sorunun TNN kaynaklı olduğunu sanmam. Çünkü çoğu ülkede sorunlu Netflix ipv6

1 Beğeni

Teşekkür ederim yardımın için. Sanırım 1 1.5 aydır sorun daha çok büyüdü. Bu zamana kadar sorun yaşamadan kullanıyordum :blush:

1 Beğeni

Yani sorun ülke bazlı olsa bende olay çıkartırıım :joy: ama maalesef Netflix sorunlu. Hatta reddit vs millet delirmiş bayadır öyle :innocent:

Neyse papara ile az ödüyordum iyi oldu :sweat_smile:

Tekrar teşekkür ederim

Şimdi olay diğer meseleye geldi. Ben mi box un ipv6 ya erişimini nasıl keserim acaba :rofl:

1 Beğeni

Ağda o cihaz için ipv6 kapat :+1: Yok mu modemde :laughing: Vardır yahu

Android cihazda Network altında ipv6 olmalı.

Keenetic ipv6 konusunda tam kıt. Dns adreslerini bile komut satırından giriyoruz.

Daha komik bir şey söylemek gerekirse bir cihaz bir sunucuya ipv6 ile bağlanıyorsa cihaza atadığım hız sınırıda çalışmıyor

Geri bildirim gönderdim bu konuda gelecek güncellemeler ile v6 geliştirilecekmiş bakalım.

1 Beğeni

@btekcan

İpv6 64 prefix olduğu için yalnızca bir segmentte çalışıyor mi box’a yeni bir segment oluşturayım mecburen v4 ile çıkacak :sweat_smile:

1 Beğeni

Benim de durum ayni icerikler biraz gec aciyor acmiyor bazen hiç @BLackOwL

ipv6 için 2 hafta kadar bakım var denmişti. Şu an çalışıyor mu ki?

Ben openwrt’li bir router’a geçtim. O yüzden mi çalışmıyor acaba?

Ayrı bir segment oluşturdum v4 te hiçbir sorun yok.

V6 da bir takım geliştirmeler yapılıyordu. İpv6 atandıysa sorunsuz çalışıyordu :slight_smile:

Benim testte böyle de sadece netflix de sıkıntı var biraz

Benim de aynı.

Yurt dışında 3 yıl önce geçen böyle bir konuya rastladım tabi 3 yıl içinde değişen bir şey var mı bilmiyorum