IPv6 Kesintiye Sebep olur mu?

IPv6 testlerine katılmayı düşünüyorum ama vize dönemindeyim. İnternet erişimimde sorun yaşar mıyım?

2 Beğeni

hat stabilliği ile alakalı sorun yaşayacağınızı düşünmüyorum fakat girdiğiniz sitelerde örnek olarak EBA IPv6 destekli mi yoksa engellenmiş mi onu bilemeyiz bu tarz bir durumda sizin geçiş yapmanız mantıklı olmayabilir.

1 Beğeni

Merhaba,

İpv6 neden sizi kesintiye uğratsın ki ? İpv6 ADSL veya VDSL gibi bir hat veya internet türü değildir. Türkiye’de şuan İpv6 kullanan kişi ve kurum sayısı gerçekten sayılıdır. Gerçekten profesyonel bir internet kullanımı yapmıyorsanız ben sizlere tavsiye etmem bir anda İpv6 kullanmanızı. Öncelikle detaylı bir araştırma yapmanızı tavsiye ederim.

1 Beğeni

IPv6 kesintiye sebep olmaz.

4 Beğeni

Kesintiden kastım Modemin IP alması vb. durumlarda sorun yaşaması. Sonuçta Test edilen bir sistem. Profesyonel internet kullanımınızdan kastınızın ne olduğunu anlamadım. Bazı siteler IPv6 desteklemeyebiliyormuş mesela bu tip durumları önceden bilmek için bu konuyu açtım zaten.

Test ettiğimiz sürede şimdiye kadar herhangi bir kesinti IPv6 yüzünden olmadı.

3 Beğeni

Bazı internet sitelerinin IPv6 protokolünü desteklemediği söylenmiş. Böyle bir durum var mı?

Evet bazı siteler IPv6 protokolünü hala desteklemiyor. Modeminizde IPv6/IPv4 şeklinde ayarlı olacağı için IPv6 erişimi olmayan sitelere IPv4 ile girebileceksiniz.

5 Beğeni

IPv4 le çalışan sitelere erişimde sorun yaşamayacaksam test sürecine dahil olayım. Amacım zaten hem ilk deneyimlemek hem de katkıda bulunmak. Üniversitemin sistemleri v6 desteklemiyormuş mesela ama sorun olmayacaktır. Teşekkürler.

Sorun çıkarsa modeminizden ipv6 özelliğini de kapatabiliyorsunuz :slight_smile: Tavsiyemiz ise İpv4+İpv6 şeklinde kullanılması ama her modemde bu özellik yok.

2 Beğeni

Bi durun dostlar bi deneme yapalım :smiley: sakin daha yeni geçiş olacak

Modemimde bu özelliğin olup olmadığını nasıl anlarım? Asus DSL-N16 modemim. IPv6 özelliği var ama IPv4+v6 var mı bilmiyorum

IPv6 ekranı: Screenshot by Lightshot

1 Beğeni

Sakin dostum bi öğrenelim ondan sonra

İp 6 var sendede

Amacım zaten öğrenmek. Üniversitenin sistemlerinde v6 yokmuş modemimde varsa ben de teste dahil olacağım. Sakinim :slight_smile:

Bakalım benim modemimde de dual var mı. Eğer dual yoksa teste katılırsam sorun yaşayacağım gibi görünüyor

WhatsApp Image 2020-11-18 at 19.28.44 (1)
Ac-51 de bu şekilde , sizin modeminizde ise Tunnel 6in4 olduğunu düşünüyorum.
Ek: Temel yapılandırma bölümü sizde mevcut mu ?

3 Beğeni

WAN ayarımda bende de bu şekilde görünüyor. Sizdeki ile aynı

1 Beğeni

İpv4/İpv6 seçerseniz V6 desteklenmeyen sitelerde V4 ile giriş yapacaktır. Tam test yapacağınız zaman sadece İpv6 seçebilirsiniz.

1 Beğeni

IPv4/IPv6 olarak kalsın. Ve ayrıca Soldaki IPv6 bölümünde ayarı Native’e getirin.

1 Beğeni

Tamamdır teşekkür ederim o şekilde ayarlarım

1 Beğeni