İnternet Kopma Sorunu

Merhabalar. Son 1 haftadır yaşadığım internet kopma sorunuyla ilgili yazıyorum. Daha önce TurkNet Online İşlem Merkezi ye destek konusu açtım ancak sorunun benden kaynaklı olduğunu belirttiler. Aşağıdaki ankastreden 2 ay kadar önce yeni hat çektirmiştim. 2 Aydır kopma olarak bir sorun yoktu geçen haftaya kadar. Dün dsl kablosunda (ankastreden sonra evin içindeki modeme bağlanan kablo) sorun olabilir diye onu da değiştirdim internet bundan önce bir ara hiç yoktu, değiştirmeden sonra biraz düzeliyor gibi oldu (daha hızlı geliyor internet) ancak kopmalar hala devam ediyor.

Hat değerlerim şu şekilde:
296d9af3f2d11323982d1ee68094d0d0

Snr margin değeri daha önce 13-14 üzerindeydi ancak son zamanlarda bu şekilde. Modem adaptörü veya adaptörün takılı olduğu prizden kaynaklanıyor olabilir dedi sorduğum biri ama emin değilim.

Sizce neden kaynaklanıyor olabilir? (Modem eski değil 2 ay kadar önce almıştım modeli: Archer VR300, telefon kullanmıyorum)

Snr değeriniz sınırda olduğu için kopuyor. Hat zayıflamanız da normal görünüyor. Altyapı sorgulama sitelerinde alabileceğiniz max hız kaç görünüyor?

Merhabalar. TurkNet 'te 85mbit diğerlerini de az önce denedim millenicom netspeed vs hepsinde aynı çıkıyor 85mbit

İç tesisat da ek yok ise ortalama alabileceğiniz hız budur. Modemde snr ayarı olmadığı için bir alt pakete geçerek kopmayı engelleyebilirsiniz.

iç tesisatta ek şöyle var: ankastreden gelen kablo 2li kablo ve ucuna dsl girişi bağlanmıyormuş. oradan normal dsle bantlı şekilde duruyor. benim de tahminim hala orda sıkıntı. çünkü kopma anında modem telefon hattınızı kontrol edin hatası veriyor ve snr değerleri 1 lere kadar düşüyor. bu problem yeni başladı eylülden beri 85mbit kullanıyorum sorun yoktu.

Bağlanmıyor gibi bir şey yok. Boş rj11 soketine kablodaki 2 ucu çakma pensesi ile çakmanız gerekiyor. Gerekli aletler sizde olmadığı için elektrikçi yapabilir. Ek ortadan kaldırıldığında snr değerinde nasıl bir değişiklik oluyor ona bakın.

Tekrardan merhabalar. Kabloyu söküp tekrar bantla kendim yapıştırdım. Şuan slr değeri 12-13 civarlarında ve 2 saattir kopma yok. Problem galiba ordaydı.

Modemden de kaynaklanıyor olabilir dedi bir arkadaş. Bugün onun da güncellemesini yaptım. Hangisi işe yaradı bilmiyorum bakalım umarım düzelmiştir.

1 Beğeni

Sorun ek olmasindan kaynaklanıyor. Yak konnektör (boncuk klemens) temin edebilirseniz daha sağlam bir bağlantı olacaktır.

1 Beğeni

tekrardan merhabalar. yak connector ile dışardan(ankastreden) gelen çok telli(ince tel) kabloyu dsle bağlayabilir miyim?

Ucunda hazır rj11 olan kablonuzu yak ile ankastreden gelen kabloya bağlayabilirsiniz fakat elektrikçi yardımıyla gelen 2 ucu boş rj11 soketine çaktırırsanız çok daha kaliteli bir bağlantı olacaktır ve ortada ek olmayacaktır.
6p2c-plug-rj11-soket-100lu-paket__0984693029133284