İnternet kalitesi

Akşam saatlerinde internetimden verim alamıyorum kablolu kablosuz fark etmez hız testinde sorun yok hat değerleri de gayet normal ama bariz takılma var maç izlenmiyor film de takılıyor kalite düşüyor bence veri de problem var gibi sizce bu sorun neyden olur

IPv6 kullanıyor musunuz? Sadece 21:00 den sonra mı oluyor?

Evet akşam 21 den sonra oluyor

İpv6 açık olup olmadığını bilmiyorum kontrol edip yazım tekrardan

Baktım modemde ipv6 desteği yok zaten v4 kurulu

Merhaba, modeminizin marka ve modelini öğrenebilir miyim?

TP link vc220 g3u V2

DSL değerlerinizi bizimle paylaşır mısınız?

Tabiki atım ama onlarda sorun yok kendim elektrik elektronik sistemleri teknisyeniyim birçok internet hattı çektim arızaya baktım bakım onarım olsun hattıma sorun olduğunu düşünüyorum crc hatası var ama onla ilgili değil öyle artışlar olur crc tarafında sorun farklı

Sorun yaşadığın saatte normal TurkNet hattıyla ve bir VPN ile dene.

VPN ile sorun olmazsa bir TurkNet tarafı ile iletişime geçersiniz…

TurkNet tarafında VPN derken anlamadım

21:00 civarı sorun yaşaman bölgedeki yoğunlukla alakalı. VDSL kullanırken benzer problemi bende yaşıyordum.

VPN ile problem yaşamazsan TurkNet tarafında yönlendirme, throttling vs problemi olabilir diyor. VPN ilede problem yaşıyorsan yerel yoğunlukla alakalı. Bazen ISS lerde problem olabiliyor VPN ile yaşamıyorsun, throttling vs.

1 Beğeni

SNR marjin de sorun var gibi görünüyor, bu sorun sadece geceleri mi oluyor?

Modeminizi kapatıp 10-15 saniye sonra açtıktan sonra, hız testi yapıp bizimle değerinizi paylaşır mısınız?

Kral dediğim gibi snr düşük ama kopma zerre yok kaldı ki santrale çok yakınım snr düşük olsada kopma olmaz 0 snr ile de internet aktif kullananlar var gördüm hız testinde sorun yok bunu defalarca dile getirdim

Müdavim bey büyük ihtimalle bana gelen internet çıkışında sorun var her akşam aynı sorun var ve uzun zamandır çözüm olmadı

0 snr’da bağlantının kopması lazım, router ölçmüyordur onu. Saat yoğunluğundan bi marj değişmesi olmuş bendede değişiyordu, max speed yoğun saatlerde 86 dan 56 ya düşüyordu.

Bu problemi yaşadığınızda bir VPN e bağlanın, düzelirse falan elinizde yazacak fazladan malzemeniz olur yoksa size açıp kapatın düzelir veya yoğunluktan oluyor gibi mesajlar alabilirsin (ben öyle yazdım mesela, sorry)

Snr ile ilgili değil bunu çok net biliyorum ama dediğin gibi vpn olabilir ama bu VPN i bütün evdeki cihazlara nasıl yayicam VPN açtığım cihaz da düzelme olur olursa diğer cihazlar aynı kalır neyse bu sorun adsl ve VDSL sistemler de sık olan bir durum yoğun kullanım sırasında internet de sorunlar olur Şubat ayı içerisinde gigafiber kutusu konucak binaya ondan sonra olmaz zaten şuan kablo çekili kutu konmasını BEKLİYORUZ

SNR marjından kastım şu:

Vpn için hocam test edeceksiniz kalıcı olarak kullanmanıza gerek yok.

Bende GigaFiber var 21:00 yerine 23:00 te oluyor bu sefer :laughing:

Download’da CRC hatası çok fazla yani download kısmında veri kaybı çok fazla. Modemi resetleyip tekrardan kurulum yapmanız büyük ihtimalle sorununuzu düzeltecektir diye düşünüyorum.