İç tesisat

İç tesisatımı değiştireceğim hat zayıflamam çok fazla, cat6 ve cat7 kabloların arasındaki farkları öğrenmek istiyorum ve mümkünse kablo önerisi de bekliyorum.

@Hakan.Yildirim bu konuda yardımcı olacaktır.

Cat6

Cat6, 10 Gigabit Ethernet’e kadar olan hızları destekler ve kablonun derecesine ve kurulum kalitesine bağlı olarak 37-55 metre veya daha az mesafe ile elde edilebilir. (1.000Mb / s) (250 MHz)

Cat6A

Cat6A, 100 metreye (10.000 Mb / s) (500 MHz) varan 10 Gigabit Ethernet’e kadar hızları destekler

Cat7 ve Cat7A

Cat7 ve Cat7A, 100 metreye (10.000 Mb / s) kadar (1000 Mhz) 10 Gigabit Ethernet’e kadar hız desteği

2 Beğeni

Bu kablolar için önerebileceğiniz modeller var mı? Ayrıca mhz değerleri neyi temsil ediyor açıklayabilir misiniz?

hocam cat 6-7 aynı kalıcak 60 metreye kadar alttarafı telefon hattı çekilcek. Piyasada dark iyi ben kullandım. En büyük özelliği sert olan ve dışı iyi yalıtımlı etraftaki sinyalden etkilenmeyecek bir kablo al . ve bildiğim kadarıyla elektriçi turuncu-turuncubeyaz kablonun daha iyi olacağını söyledi telefon hatıı için. Ve ankastrede çıplak kablo bırakma folya ve bant ile sar ben bu şekilde yaptığımda snr baya arttı upload için ama dowlandda çok perfermans değişimi olmadı.

Ankastreden direkt bağlatmayı düşünüyorum hep öyle önermişler. Ek olmadan yani.

Cat6a alırsanız ve ankastreden direk krone ye çakıp kabloyu eksiz ve splitter olmadan direk modeme çekerseniz yeterli olacaktır. Ne kadar hız aldiginizi bilmiyorum ama kablo renklerinin ne olduğu hız anlamında çok önem arz etmiyor.

1 Beğeni

Benim hikayem şöyle
TurkNet 'e ilk geçtiğimde 100 mbps paketini kullanıyordum (bunun 88ini kullanıyordum). 1 seneye yakın (belki daha fazla) bir süre kullandım o paketi. Son 2 ayda falan galiba, internet hızım düşmeye başladı. Önce 60 civarına düştü, sonra 40-50 civarında gezinmeye başladı. Defalarca destek kaydı açtım, ama hepsinde türk telekom suçu bana attı, iç tesisat arızalı falan diye geri bildirim yaptılar. Ben de iç tesisatı olabilecek en sorunsuz şekilde güncellemek istiyorum. Son zamanlarda da akşam 7’den gece saat 12’ye kadar bir ping sorunum var.
Artı olarak bir cat6a modeli önerebilir misiniz yoksa diğer arkadaş gibi dark mı önerirsiniz?

Hat değerlerinizi atar mısınız lütfen

hat değerleri anlık

100’lük paketi kullandığım dönemden ss bulabilirsem atacağım.

Hat zayiflamaniz çok fazla görünüyor ve max değerden fazlası modem ile buluşuyor görünüyor. Bu dalgalanma ve kopmalara sebep olur. Şu anda ınterneti aldığınız kablonun önünde modemden önce bir ek yada splitter varsa onları kaldırıp dediğim gibi 0dan kablo cekmenizi tavsiye ederim

Evet hat zayıflamam çok fazla. Direkt ankastreden çekmek istiyorum kabloyu bu yüzden. 100/40 alabiliyordum ben üzülüyorum şunu gördükçe :smiley:

Bu ışlem için bir elektrikciden yardım alabilirsiniz.

Elektrikçi geldi bugün kabloda sorun yok falan bir sürü zırvaladı. Ben de değiştirtmek istediğimi vurguladım baya. En sonunda değiştirmeyi kabul etti.

Değişimi yaptı mi peki

Hayır kablo elimde yok dedi. Ben de sipariş edelim dedim o yüzden buradan kablo önerisi istiyorum.

Nexans Cat6 Öneririm. Cat6a daha iyi fakat Türkiye de gerçek Cat6a bulunmuyor.

Cat6 yada cat6a kablo sizin için yeterli olacaktır.

Bu da 100 alabildiğim dönemden bir hat değeri :smiley: