İç Tesisat

Arkadaşlar hızımı modem ayarlarından arttırdıkça hız dalgalanmam artıyor Örneğin 35 e sabitleyince hızımı modemden 35 üzerinden 33 34 alıyorum sıkıntı yok ama 50 ye 60 a çektiğimde speedtestte hız oralara geliyor düşüyoy geliyor düşüyor bunun iç tesisatımla ilgisi olabilir mi? Ankastremden modemime kadar cat6 kablo çeksem bu sorundan kurtulabilir miyim?

Öncelikle hat değerlerini gönder dostum bakalım zayıflama ve güç değerlerine. Bir dengesizlik görünürse ankastreden ölçüm isterim. Orda sorun çözülüyor iç tesisatının değişmesi gerekir.

Not: SNR 13 e sabitledim ayarlardan

Merhaba, snr değeri düşürerek hızını artırdığında hat stabilliği azalır ve modeme gelen hız yüksek olsa bile hız testinde kötü sonuçlar alabilirsin. İç tesisatı değiştirerek hızını biraz daha artırabilirsin. Net cevabı ankastreden ölçüm yaparak anlayabilirsin. Bir de hız testini wifi üzerinden mi yapıyorsunuz ?

1 Beğeni

Lan kablosu ile yapıyorum hız testimi. Açıkcası belli sürelerde hızım yüksek 60 falan oluyor ama stabil değil düşüyor çıkıyor vs. Sanırım sorunum iç tesisatta diye düşündüm bende. Yani hızımın yükselmesi değil derdim stabil kalması. Snr değerimi düşürmedim aksine yükselttim yoksa 8.2 lerde kalıyordu dedim hızdan feda ediyim de kopma olmasın nitekim kopma olmuyor ama dediğim gibi dalgalanma sorunumu bi türlü çözemedim. Bunda da tek sebep iç tesisat gibi geldi.

Sorunu akşam saatlerinde mi yaşıyorsunuz?

Hayır sabah akşam farketmeksizin yaşıyorum.

Çokta büyük bir sorun yok gibi 10 snr civarlarında sorunsuz kullabilmen gerek. Dediğim gibi anlastreden ölçüm yap. Değerler ankastreden ölçülünce iyileşiyorsa iç tesisatı değiştirirsin.

Ankastreden ölçümü nasıl yapacağımı bilmiyorum bununla ilgili internette bildiğiniz videolu yada resimli anlatım var mı?

Ankastrenin yanında priz varsa modemi oraya takıp kısa bir kablo ile bağlantı yaparak ölçebilirsin. Dairene giden kabloyu biliyorsan oraya bir bıçağın arkası ile hafiften sokabilirsin tek ucu açılmış rj11(telefon) kablosunu. Normalde krone pensesi kullanılır ama her kullanıcıda bulunan birşey değil. İnternette videoları mevcut.