Hp Omen an0005Nt Gpu Fan Rpm Sorunu (Konu Dışı)

Merhaba arkadaşlar öncelikle bu konu dışı içeriği açtığım için sizlerden özür dilerim. Bayağıdır araştırdığım fakat çözüme ulaşamadığım bir konuyu sizinle paylaşmak istiyorum

Konu başlığında bahsettiğim bilgisayarı 3 senedir kullanıyorum. İşlemci fanı sıcaklığa göre hızını ayarlarken fan2 GPU fanı sabit 200 RPM dönmekte asla devrini arttırmıyor. Bu benim canımı sıkmaya başladı yurtiçi/yurtdışı forumlarda araştırdığım kadarıyla herkes bu sorunu yaşıyor fakat çözüm bulabilene rastlamadım. Fan ayarlarıyla ilgili uygulamaların hiçbiri fanları yönetmiyor. Bu konu hakkında neler yapabilirim yardımlarınızı rica ediyorum.

Farklı model leptoplarda dahi aynı sorun yaşanıyor fakat çözüme ulaşabilen görmedim

1 Beğeni

Ben olsam şunları denerim mevcutta bakmadım,

Mevcut cihazın kendi özelinde böyle bir yönetim uygulaması var mı bunu denerim,
Diğer seçeneğimde bios sürümünü kontrol ederim.

hp gaming hub uygulaması var fakat benim bilgisayarım oc desteklemediği için fan ayarları uygulamada aktif değil.

Bios üzerinden fan ile ilgili bir ayar maalesef yok.

Siz gene de bios sürümünüz güncel mi onu kontrol edin hatta hpnin assistant diye bir uygulama vardı sizin pc de çalışır mı bilmiyorum bios driver vs hepsini kendi çekiyordu.

Evet hp asistant yüklü. Bios sürümüm güncel f24r.A 2021 temmuzda çıktı. elimden gelebilecek her şeyi denedim maalesef çözüme ulaşamadım. Gpu 70 dereceye dahi çıksa180/210 Rpm arasında takılmaya devam ediyor Gpu fanı

Oyundayken sıcaklık artınca daha da düşüyor şaka gibi :smiley:

Bende şöyle bir program var umarım işine yarar.
https://www.dosya.tc/server36/m98y7u/NoteBookFanControl.1.6.3.setup.exe.html

Çok teşekkür ederim. Eve geçince deneyeceğim

Merhaba programı denedim benim leptobun modeli yok. ona en yakın hp omen 15 var o da sadece cpu fanını görüyor ve yönetemiyor

Rlec viever adlı bir fan kontrol programı var suan onu kullanıyorum. Herhangi bir sıkıntı yasamadım.

Eve gidince bakacağım teşekkürler

Nvidia Inspector ile fan ayarını manuel ayarlamayı denediniz mi? Eğer fanı manuel zorlayabiliyor ve rpm artırabiliyorsanız, yüksek ihtimalle sorun thermal sensorunuzdedir.

Screenshot_1

merhaba yanıt için teşekkür ederim. Hp nin yurt dışı forumlarını gezdiğimde herkes aynı sorundan şikayetçi.

şunun gibi onlarca örnek atabilirim. hp hiçbir şekilde yardımcı olmuyor

msi afterburner dahil fan hızı inaktif maalesef

Thermal sensor hatası ise zaten HP’nin uzaktan yapabileceği bir şey kalmıyor. Muhtemelen yaşından ötürü makineniz de garanti dışında. Eğer yazılımsal olarak fanı zorlayabiliyorsanız, thermal sensor’u kullanmayıp (Auto), gpu sıcaklığına bağlı bi parametre ile fan devrini siz de ayarlayabilirsiniz.

Son olarak Argus Monitor deneyebilirsiniz: Best Fan Control Software for Windows

Eğer bu da kontrol edemiyor ise, donanımsal müdahalelere merhaba demek gerekiyor :slight_smile:

sensör hatası olacağını pek sanmıyorum. sıfır aldığımdan bu yana 5 sene geçti hep aynı. 200/300 rpm arası çalışıyor. hp yurt dışı forumlarında bunun normal olduğunu dile getirmekte. yukarıda arkadaşın verdiği programı denedim. rpm değerlerini doğru gösteriyor fakat müdahale edemiyorum yine

Benim bilgisayarımdan ayrı modellerde de aynı sorun var

Daha örnek atabilirim. eğer böyle bir sorun sadece bende olsaydı servis veya başka bir yol denerdim. fakat çoğu kullanıcı aynı sorunlardan muzdarip. cpu ile gpu aynı blok üzerinde. cpu ısındıkça gpu ya ısı geçiriyor cpu fanı 3000rpmlere kadar çıkarken gpu fanı hala 200 rpm devam ediyor. fanı söküp diğer tarafa taktım yüksek hızda dönüyor.

Bf1 bf5 dahi en ağır oyunlarda gpu 72 dereceyi geçmiyor. Acaba 80 85 te mi fan açacak diye arka fan ızgaralarını el ile kapayarak ısıyı yükselttim yine nafile açmıyor fanı.

1 Beğeni

Fan gücü nereden alıyor orası da önemli misal masaüstü bilgisayarda ana karta takılıysa yönetilebiliyor, ama güç kaynağından gelen girişlere bağlayınca yönetilemiyor fan hızı. Eğer böyle bir durum varsa fan kontrolcüyle falan çözülebilir.

İki fan da 4 pin soketleri birbirine uyuyor ikiside anakarta bağlı

1 Beğeni

O zaman bilemiyorum. Bu arada fotoğrafa göre sağdaki soket çıkmış görsel sizinse.

1 Beğeni

Benim fan temizliği yapmıştım :slight_smile:

Uyarı için teşekkürler

1 Beğeni