Hızımda bariz düşüş bulunmakta

Şubat ayında sizin internetinize yeni üye oldum. Şu birkaç güne kadar stabil olarak 32-33 Mbps hız görürken (düzenli speedtest yaparım), son birkaç gündür 27-28 Mbpsyi geçmiyor. Hızda ara sıra aşağıya doğru dalgalanma olurken bu sınırı geçmiyor. Belliki 5-6 Mbps bir düşüş sağlanmış. Gerekli bilgilendirmeyi ve düzeltmeyi talep ediyorum.

Kablolu hız testi ve modem arayüzünden hat değerlerinin olduğu kısmın ekran görüntüsünü paylaşır mısınız mümkünse

Vakit vakit ufak hız düşüşleri çevresel faktörlerden dolayı kaynaklanabilir. Kablolu olarak arkada hiçbir uygulama açık değilken kablolu speedtest yapın. Bir de yukarıda yazmış arkadaş modem hat değerlerinizi paylaşın.

https://i.hizliresim.com/19vcSO.jpg
https://i.hizliresim.com/xLtirE.jpg
Durum budur. Farklı cihazlarda da denedim. (Paylaştığım hız kablolu haldeki hızıdır) Çevrede ya da binada herhangi bir çalışma olmadı. Her zamanki gibi kullanıyorum cihazı. Modem ve cihazım sabit olarak aynı yerdeydi.Ağ bağlantısını da sıfırlasam aynı şekilde gözüküyor. Yani bilgisayarın wifi ayarlarından kaynaklı olduğunu da düşünmüyorum. Çünkü farklı cihazlarda da aynı sonuçla karşılaştım. (Bu arada 1 tane resim yüklememe izin verdiği için forum, farklı yere yükledim.) Yardımcı olursanız sevinirim.

Hat değerlerinizde bariz bir problem yok ama zaten şu an için TurkNet size hatta gelen en iyi hızı veriyor. Pandemi sürecinden dolayı bir sürü yeni abonelik başlatıldı tüm internet servis sağlayıcılarında ve bu yüzden biraz kayıp yaşamanız normal sayılabilir. Ama kayıt açık dursun isterseniz, teknik ekip eğer yapılacak bir şey varsa zaten elinden geleni yapacaktır.

Hocam takdir edersiniz ki tarifem 35 Mbps (ve bundan tam hızımı almak hakkım) hatta 10 lira verirsem bana 50 Mbps tarife sunuldu. Üye olduğumdan beri pek sıkıntı ile karşılaşmamıştım. 33 Mbps gibi hızım vardı stabil olarak genelde. Birden bunda nedenini bilmediğim bir düşüklük oldu. Milenicom gibi diğer bir ISS’den apartman için sorgulatma yaptığımda 64 Mbps hız gösteriyor. Umarım teknik ekibiniz sorunu çözer. Bir de dikkatimi çekti tarife kısmında bana 50 Mbps olarak paketiniz öneri olarak çıkardı. O da bu hafta nedense kayboldu.

TurkNet ya da diğer sağlayıcılar zaten sizin kendilerinden memnun kalmanızı ister. Sistemde 50Mbps gözüküyor olabilir ancak bu hızlar teoriktir ve pratikte daha düşük ya da daha yüksek hızlar olabilir. Dediğim gibi kayıt varsa açık bırakın TurkNet’in yapabileceği bir şey varsa eğer emin olun yapılır ya da bununla alakalı bir bilgi size verilir.

Ben buna destek kaydı açtım. Bir de size bildirmek istemiştim. Ben zaten teori olanı talep etmedim. Sadece 1 hafta öncesine kadar kullandığım hızı istedim. Ve belirttiğiniz bir görüşe de katılmıyorum. Başkalarının internet abonesi olması benim hızımda düşüklük sağlamaması gerekir. Eğer böyle bir şey olacaksa sorumlu firma gereken yatırımı ve önlemi almalı diye düşünüyorum. Esen kalın.

Öncelikle sakin olmanız gerekir diye düşünüyorum. Forum mantığını anlatmaya gerek yok diye düşünüyorum. Burada ki herkes sorun yaşayan abonelere yardım etmek ve yönlendirmek için yazıyor. Burası sorunun kesin çözümünün olduğu bir platform değil. Hız düşüklüğü arkadaşın da dediği gibi pandemi sürecinde yoğun sabit internet aboneliği nedeniyle olduğu gibi bazen de binanızda bulunan herhangi bir kişiye internet bağlanması sırasında saha personelinin sizin kabloları oynatması yada dokunması sonucu gevşemesi nedeniyle de olabilir. Siz daire içinde bir değişiklik yapmadığınız için iç tesisat değil de ankastrede sıkıntı olmuş olabilir. Eğer yeni abonelik başlatan biri varsa apartmanda sebebi bu olabilir. Ayrıca çok nadir de olsa yine saha ekibinin altyapıda yaptığı çalışmalarda böyle Bir sorun yaşanabilir yine bu çalışma esnasında (yanlışlıkla yada bilerek) port değişimi olmuş olabilir. Komşuların adreslerini TurkNet üzerinde sorguladığınız zaman hala yüksek hızlar görünüyor ise zaten TurkNet çözülmesi için gerekli iş emrini Telekom a iletecektir. Umarım sorununuz kısa sürede çözülür

Yok hocam ben sadece meramımı dile getirdim. Arkadaşla bir sorunum yok :slight_smile: Sadece düşüncesine karşı benim düşüncemi sundum. Yardımlarınız için teşekkürler. Ben burayı bu arada TurkNet yetkililerinin de ilgilendiği bir platform olarak bildiğim için yazdım. Yanlışım varsa af ola.

1 Beğeni

Anladım sizi. Ve gerekli açıklamayı yaptım. Sorun yaşayan aboneleri de gayet iyi anlıyorum. Ayrıca bu platformu TurkNet in hem sosyal medya yetkilisi hem de TurkNet üst düzey yöneticileri takip ediyor ve yaşanan sorunları görüyorlar. Gerektiğinde de bizzat konuya cevap yazarak yardımcı olmaya çalışıyorlar. Umarım sorununuz kısa sürede çözülür.

1 Beğeni

Böyle bir mantık mı var? Nasıl yani müşteri artıyor diye neden hız düşüyor ne alaka? Başka birileri yeni abonelik açıyor diye hız düşmesinde ki mantık nerededir? 35 ise hadi 32 ver onada tamam ama 25 lere düştüğü zaman sizin gelip buraya abonelik arttı hız düşer diye bir şey yazmaya hakkınız yok. Abonelik arttıysa önlemini almak türknetin sorumluluğundadır. Ve almak zorundadır. Başkaları geliyor diye diğerlerinin hızı düşecek diye bir mantık kabul edilemez.

1 Beğeni

Otobüs yokuş yukarı çıkıyor 5 kişi ile mi daha hızlı çıkar 55 kişi ile mi daha hızlı çıkar? Burada püf noktası otobüs değil otobüsün gittiği yol. Eğer o yol eğimsiz ve düz ise 5 kişi ile de aynı gider 55 kişi ile de. Yolun yapım sorumluluğu TurkNet te değil Telekom da. Umarım anlaşılmıştır.

1 Beğeni

Muhatabın yine TurkNet zaten. Ben sadece süreci söyledim. Bu da anlaşılmıştır herhalde. Bu arada covid 19 u öngörmüş herhangi bir devlet, şirket, kuruluş, kurum varsa da onu da tebrik ederim.

Öngörülen şeyin covid değil abone artışı olması gerekiyor. Her zaman artışa göre yeteri kadar iyileştirme yapılmaz ise türknetin büyüklüğünün bir anlamı kalmaz😊

TurkNet in pazar payı belli ve her yıl TurkNet e abone olarak gelecek abone sayısı da az çok tahmin ediliyordur diye düşünüyorum. Son paylaştığım DH haber videosunda da Sinan Kurmuş bundan bahsediyor. Sürekli mobil internet kullanan aboneler üç ay da olsa sabit internet kullanayım zaten evdeyim virüs olayı bittiğinde kapatırım şeklinde ki düşünce bunda önemli etken

Bugün Türk Telekom teknik ekibi bakıyor olaya diye mesaj geldi. Yalnız hızım bu olaydan sonra yine düştü.Şimdi 25 Mbps zor görüyor. İki farklı arıza durum bilgisini aktarmak isterim.

Bu görsele göre saha dolabında ki kullanıcıların kullanımına bağlı olarak hız düşüyor diye tahmin ediyorum.

TurkNet destek kaydına cevap yazdı. “1 gündür internetimde kopma olmamış, hızım 30 mbps tam almışım.” (Halbuki 25 Mbps görüyorum). Ya arkadaş yolladıkları arıza kayıdında dahi 35 Mbps hızı destekelediği açık. Başka türlü cevap verilerek sorunum geçiştiriliyor. 4-5 ay ben bunu 33 Mbps ile kullandım. Resmen hayal kırıklığı. Dalga geçiliyor sanki.

Buradan bu iletimi okuyan TurkNet yetkilisi birisi varsa ona sesleniyorum. Destek kaydı açıyoruz sorunumuzu size iletiyoruz. Her gün birisi ilgili birime ilettik gibi bildirim yapıyor. Çözüm olarak bana düşen hızı tanımlamakla buluyorsunuz. Bir firma kendine sorar verdiğimiz hizmete ne oldu da bu insan şikayet ediyor diye. Benim nezdimde aldığınız parayı hak etmiyorsunuz. Müşterilerin destek kaydına bakanlara da söyleyin topu oradan oraya atmak yerine yapamıyoruz/yapmıyoruz desinler açıkça. Birçok firma ile münasebetim oldu bu kadar insanı sinir eden az rastlanır. Şubat ayında 35/3 Mbps internetinizi kullanıyordum. Şimdi anca 25-26 Mbps.