Hızım düşük

Herkese Merhaba arkadaşlar. Benim şöyle bir sorunum var internet ile ilgili. Şu an internet sağlayıcım TurkNet. Evimin sağındaki ve solundaki evlerin hızları 80-100 megabit arasında. TurkNet alt yapı sorgusu yapınca bu şekilde alt yapıya sahip olduklarını görüyorum. Keza Turktelekom alt yapı sorgulama yapınca da öyle. Benim aldığım max. hız ise 10 megabit. TurkNet 'e derdimi anlatınca alt yapınız desteklemiyor diyor. Santrale uzaksınız diyor. Turktelekomu aradım bulunduğunuz yerde Turktelekom alt yapısı yok diyor. Alt yapı sorgulayamıyoruz diyor… Arkadaşlar ne yapmamı önerirsiniz sorun tam olarak nerede? Evin dışında binaya ait bir kutu falan varmış galiba, onunla alakalı bir durummudur nedir ? Bi yönlendirme bi öneride bulunabilir misiniz?
Herkese teşekkürler şimdiden. :pray:t2:

Etrafınızda internet kullanımı yapan abonelerin hızları ve kullanıldıkları operatör hakkında bilginiz var mı? Siz yapada mısınız vae altyapısında mı?

1 Beğeni

Alt yapım yapa diye biliyorum. Santrale uzaklık ise 1.7km olarak görünüyor. Netspeed den alt yapı sorguladığımda 81megabit hız alabiliyorum ve 91 metre santral uzaklığı görünüyor yan binaları sorgulama yaptığımda. Operatörleri nedir bilmiyorum.

Siz yapa da olduğunuz için direkt santral üzerinden hizmet alıyorsunuz. Sokakta veya caddede ki dolap ile bağınız yok. Vae altyapısına geçerseniz o dolap üzerinden (VDSL port varsa) yüksek hız alabilirsiniz.

2 Beğeni

Netspeed sitesinden kontrol ettiğimde yan binadan 91metre diyor santral/anlastre uzaklığı Vae geçmek mantıklı mı? Ve süreç ne kadar zamanda ilerliyor ?Screenshot_20201013-124804|281x500

Ekstranet sitesinden de aynı sonuç çıkıyor ise vae geçişi talep edin online işlem merkezi üzerinden.

Sonuçlar aynı şekilde çıkıyor. Vae sistemine geçmek istediğimde en yakın ankastreden port verirler değil mi? Port var yazıyor çünkü

Vae’de saha dolabından hizmet alırsınız. Ankastre bina girişinde bulunan kutunun adıdır. En yakın saha dolabı olarak düşünemezsiniz maalesef binanın bağlı olduğu dolap hangisiyse oradan hizmet alınır.

1 Beğeni

Neyse ya uğraşılmaz böyle. Ben turktelekomdan hizmet almak için başvuru yapıcam.

Çıkan sonuçlar bağlı olduğunuz saha dolabı üzerindendir. Yani o hızları alırsınız.