Hız Sınırlandırılması

Ağalar herkese kolay gelsin, benim sizden destek almam gereken önemli bir konu var… En azından benim için önemli. Evde kaldığımız şu pandemi dönemlerinde herkesin ilgilendiği gibi benimde ilgilendiğim tek sosyal aktivitem ‘internet’. Ve ben artı olarak youtube+facebook yayıncısıyım. Oynadığım oyunuma güncelleme geldi, internet hızımdan dolayı diğer oyuna geçtim. Bu şekilde elimdeki bütün oyunlarım bitti. Hepsi güncellenmek üzere bekliyorlar. Ama bende bu güncellemeyi başarabilecek bir internet hızım yok. Şöyle ki ben 35 mb internet hızı alırken bile güncellemeler baş belam iken şu an internet hızım modeme gelen 14 mb olarak gözüküyor, testlerde aldığım 9-11 arası değişiyor. Arkadaşlar oynadığım oyunlar öyle kücük boyutlu oyunlar değil. Tek bir tanesinin boyutu 180 gb .

Sizden ricam 1 hafta içerisinde sınırlandırılan internet hızımı tekrar eski halime nasıl getirebilirim? Ben 10 lira farkla daha yüksek pakete geçmeyi düşünürken şu an bu şekilde düşmem hiç hoş olmadı. Anlayışınıza sığınarak cevaplarınızı bekliyorum. Teşekkürler…

1 Beğeni

Bu modem verilerim

en iyisi türknetten cıkmak :slight_smile: netspedd kullanan var mı onlarda 35 veriyormus

Daha önce hiç destek kaydı oluşturdunuz mu? TurkNet kaynaklı bir kısıtlama olduğunu düşünmüyorum hattınıza ancak bu kadar geliyor.

evet su an hali hazırda güncel destek kaydım var fakat çözüm bulamadılar, türk telekom şebekeme kadar 35 mb geldiğini söyledi. Modemimden hızım sınırlandırılıyor

Telefon kutunuzdan modeminize gelen kabloda ek, ezik vb. şeyler ya da splitter var mı?

hayır splitter vs hiçbir şey yok, bize düşük mb geldiğini kendileride biliyorlar hocam

hem kabloda ezik olması internet hızımı düşürmez direkt kesmez mi

Hocam dediğim gibi bunun TurkNet kaynaklı bir kısıtlama olduğunu düşünmüyorum. Eğer tesisatınızın sıkıntısız olduğunu düşünüyorsanız yerinde destek ekibi isteyebilirsiniz. Tesisatın sıkıntısız olduğunu doğrularlarsa arızanın çözümü çok daha hızlı bir şekilde gerçekleşebilir. Bu arada YAPA altyapısında mıydınız?

valla şefim yapa nedir bilemiyorum, fiber değilim ben

yada kabloyla alakalı bir sorun değil öyle mi hocam

bence saturasyon sorunu yaşıyorsunuz tracert testi yapın isterseniz, hız sınırlandırılması türknetin yapabileceği bir şey değil rakibi firmalar her zaman ihbar eder basarlar davayı onların da var mühendisleri, ama saturasyon sorununu çözemiyor TurkNet ben 2020 aralık ayından beri yaşıyorum aktif olarak da devam ediyor prime time’da hızım tek hanelere düşüyor yani düşünün gündüz 70MBit alıyorum ama akşam 20:30’da 7-8MBit zar zor alıyorum

@zoruoynayan . 35 Ten 15 e mi düştü? Destek kaydında size ne söylendi sorununuza karşılık?
Benimde hızım düşürüldü sonradan turktelekom fazlasını vermiyor denildi.

Resmi incelediğinizde maksimum hızlar en sağda yazıyor. İlk günden sonra bu maksimum hızlar 40 oldu yani sınırlandırma yapılıyor. TurkNet ten turktelekom yaptı diyorlar onlarda biz alt yapıyla ilgiliyiz hız tanımlamasını TurkNet yapar deniyor. Sizin durumunuzu merak ettim.

Hız sınırlandırılması diye bir durumu TurkNet değil tekel olan Türk Telekom yapar. Kendi harici diğer iss müşterilerini mağdur edip caydırma politikası uyguladığı için bozuk porta da takar, hızını da kısıtlar. TurkNet sadece sizin paket hızınızı tanımlayabilir. Maksimum hızınızı elleyemez, kısıtlayamaz. Maksimum hızınız düştüyse;
1- Saha dolabına, ankastrenize yeni aboneler eklendi.
2- Saha dolabındaki kullanıcılar hızlarını arttırdı. Otomatikman sizden kısıp TT kullanıcılarına veriyor interneti. Cihazlar ve altyapı onların olduğu için öncelik de onlarda oluyor.
3- İç tesisatınızda bir sorun oluşmuş olabilir.
4- Modeminizde bir sorun olmuş olabilir.

İyi forumlar.

1 Beğeni