Hız değişkenliği

Merhaba,
Fazla uzun olmasa da yaklaşık 1 senedir TurkNet kullanıyorum. Şu ana kadar bir sorunum olmadı, şu an da yok aslında fakat merak ettiğim bir konu var. Başvuru yaparken 66Mbps hız alabileceğim yazıyordu, başvuru yaptım bağlandı kısa süre içerisinde, aldığım hız 58-64 arasında değişiyordu modem arayüzüne göre bağlantı gidip geldikçe(elektrik kesintisi…vs nedenlerden). En üst katta oturmamdan dolayı olabilir, gayet normal yazdığı gibi 66 alamamam ki ±4Mbps yazıyor artık gördüğüm kadarıyla. Binadaki hattın çok eski olmadığını düşünüyorum, 13 senelik bina yaklaşık olarak. Buraya konu açmama neden olan olay ise dün gece 11-12 arası internet sinyali gidip geldi 5 dakikadan az bir süre, alışkanlıktan girip arayüze baktım tabi ve 75Mbps hız alıyordum. Elektrik kesintilerinde 65lere kadar çıktığı olmuştu fakat tam paketimin kapasitesi kadar hız alamamıştım bugüne kadar. Bu nasıl mümkün oluyor öncelikle merak ettiğim, devamlı bu şekilde kullanım durumunda hatta veya modeme bir zararı olur mu? Yaklaşık 2 saattir aktif olarak kullanıyorum, kopma gibi sorunlarla karşılaşmadım. Hat değerlerim bu şekilde, bu konuda bilgi verebilecek birisi varsa çok sevinirim.
Edit: Ne hız alırım bölümünden kontrol ettim, 64Mbps alabiliyorum yazana göre.

=============================================================================
    xDSLFwVersion:      FwVer:5.12.23.0_B_A60901 HwVer:T14.F7_0.0
       Line State:      Up
       Modulation:      ITU G.993.2(VDSL2)
       Annex Mode:      ANNEX_B
=============================================================================
INP downstream: 26234
INP upstream: 14809
shineGINPdownstream: 0
shineGINPupstream: 0
reinGINPdownstream: 0
reinGINPupstream: 0

TPSTC type: 64/65B PTM TC

near-end interleaved channel bit rate: 0 kbps
near-end fast channel bit rate: 76201 kbps
far-end interleaved channel bit rate: 0 kbps
far-end fast channel bit rate: 8191 kbps

near-end FEC error fast: 378
near-end FEC error interleaved: 0
near-end CRC error fast: 21
near-end CRC error interleaved: 0
near-end HEC error fast: 0
near-end HEC error interleaved: 0
far-end FEC error fast: 0
far-end FEC error interleaved: 0
far-end CRC error fast: 0
far-end CRC error interleaved: 0
far-end HEC error fast: 0
far-end HEC error interleaved: 0
DSL uptime : 9:49, 54 secs
DSL activetime :0 min, 17 secs

Downstream:
relative capacity occupation: 100% 
noise margin downstream: 3.9 dB
output power upstream: 9.8 dbm
attenuation downstream: 9.1 dB

Upstream:
relative capacity occupation: 100% 
noise margin upstream: 21.1 dB
output power downstream: 14.7 dbm
attenuation upstream: 0.0 dB

Bit table:
carrier load: number of bits per tone
tone   0- 31: 00 00 00 04 56 77 78 88 88 88 87 77 76 66 54 32 
tone  32- 63: 08 89 9a aa aa bc cc bc bc cc cc cc cc cc cd dd 
tone  64- 95: dd dd dd dd dd ee de dd dd dd de ed ee de dd ed 
tone  96-127: dd ed ed ed de dd ee ee ee dd ed de ee ee dd ed 
tone 128-159: ed de ed de ee ee ee ed ee de ed dd dd dd dd dd 
tone 160-191: dd dd dd dd dd dd dc dc cc cc dd cd cd cd dc cc 
tone 192-223: cd cc cc dc cc cc dc cc dd cc cc cc cc dc bd cc 
tone 224-255: dc cc cc dc cc cc cc cc cc cc dc cc cc cc cc cc 

Merhaba elektrik kesintisinden sonra cihazlarda bir sorun oluşmuş olabilir çünkü snr değeriniz 3.9 dB e kadar düşmüş normal standartlar gereği snr değerinin stabil değeri 8 dB olarak kabul edilir şuanlık hattınızda yoğunluk ve hat zayıflaması fazla olmadığı için sorun yaşamıyorsunuz ama hattınız da en ufak bir olumsuzluk oluşması size hat kesintisi veya internet paket hatası olarak yansıtılacaktır isterseniz modeminizi yeniden başlatın veya fabrika ayarlarına döndürüp yeniden kurulum yapın snr değeriniz yükselmez ise ve dediğim sorunları yaşarsanız size yardımcı olmak üzere burdayız.
Ek olarak snr değeri ne kadar düşerse max hat hızınız yükselir ve hat stabilitesi düşme oranına göre bozulur ne kadar da yükselirse o kadar hat stabilitesi artar ve max hat hızınız düşer.

2 Beğeni

Dün gece elektrik kesintisi olmadı, sadece sinyal gidip geldi kısa bir süreliğine ve geldiğinde bu şekildeydi hız. Şimdi yeniden başlattım, snr 8.1 dB oldu standart olarak belirttiğiniz gibi, hız da 62565 kbps oldu. Snr bu standart dışına çıktığında kesinti veya indirilen dosyalarda bir sorun olmaması için yeniden başlatıp bu aralığı yakalamak gerekiyor anladığım kadarıyla. Cevabınız ve ilginiz için çok teşekkür ederim.

2 Beğeni

Rica ederim iyi günler dilerim.

1 Beğeni