Hız Artırım Talebi Sonrası Yaşanılanlar!

Merhabalar. 14/07/2021 tarihinde talebim doğrultusunda (altyapımın ulaşılabilir hızı 66mbps idi o zaman) VdSL2 50mbps hıza geçmek için başvuru yaptım ve işlemler yapıldı. Lakin sonrasında modem arayüzünden kontrol ettiğimde 35mbps olan hızım 37-38mbps görünüyordu. Turknete destek bildirimi açtım, Telekom ile yazışmalar vs oldu ardından sorun müşteri kaynaklı diyip not düşmüş Türk Telekom. Ve ne hikmetse bugünden beride altyapı ulaşılabilir hızım 18mbps olarak görünüyor, şaka gibi :slight_smile: . Turknet sitesi ve hız testi sitelerinden yaptığım testlerde hızım 19-21mbps arası çıkmaktadır. Download hızım ise bariz düşüş yaşadı. Bu konu ile alakalı neler yapabilirim ?

Not: Modemi değiştireli 10 gün oldu. Turknetten zxyel modem satın aldım. Santrale uzaklığım netspeed sitesinden 190 metre görünüyor.

“Turknete destek bildirimi açtım” diye konuda belirttim.

Gözümden kaçmış kusura bakmayın. Temsilci size detaylı bilgi verecektir. Bölgede altyapı çalışması var mı? Varsa hızda düşüş yaşanabilir.

1 Beğeni

est sorun yok. Bölgede herhangi bir çalışma yok. Ben hız artırımı talebinde bulunana kadarda bir sorunum yoktu.

VDSL portunu kullanıyor olduğundan altyapı sorgulama sitelerinde öyle görünmesi gayet normal. Apartman ise internet kullanmayan yan dairelerden birini sorgularsan sonuca ulaşırsın. Yine aynı şekilde modem arayüzünden DSL istatistiklerini paylaşırsan durumuna bakarız. Belki ankastreden evine kadar bir sorun vardır. Her kablo her hızı sorunsuz verecek diye bir durum yok. Bize birşeyler sunabilirsen bizde yardımcı olacağız.

Merhaba. 2 gün önceki hız artırım talebine kadar benim daireme ait alt yapı hızı 68mbps olarak görünüyordu ve download hızım 3.5Mb civarlarında dolaşırken hız testi sitelerindende 33-35 mbps hız alıyordum. Lakin bugün itibari ile (Türk telekom kontrollerinden sonra diyelim) hız testi sitelerinden 22mbpsi geçemiyorum ve alt yapı sorgulamam 18mbps çıkıyor. Ankastreden eve gelen hatta 2 gün önce sorun yokken şu an neden sorun oluşmuş olabilir ki bi anda ? bu çok manidar…

yan dairelerden birini sorguladım onda 68mbps çıktı. Ama dediğim gibi internet hızımda 2 gün öncesine göre belirgin düşüş mevcut… 2mb ile download yaparken bile google açmakta zorlanıyorum.

modem xdsl statistics;

=============================================================================
xDSLFwVersion: FwVer:5.12.21.0_B_A60901 HwVer:T14.F7_0.0
Line State: Up
Modulation: ITU G.993.2(VDSL2)
Annex Mode: ANNEX_B

INP downstream: 26729
INP upstream: 14910
shineGINPdownstream: 0
shineGINPupstream: 0
reinGINPdownstream: 0
reinGINPupstream: 0

TPSTC type: 64/65B PTM TC

near-end interleaved channel bit rate: 0 kbps
near-end fast channel bit rate: 43497 kbps
far-end interleaved channel bit rate: 0 kbps
far-end fast channel bit rate: 8191 kbps

near-end FEC error fast: 44
near-end FEC error interleaved: 0
near-end CRC error fast: 6
near-end CRC error interleaved: 0
near-end HEC error fast: 0
near-end HEC error interleaved: 0
far-end FEC error fast: 1
far-end FEC error interleaved: 0
far-end CRC error fast: 0
far-end CRC error interleaved: 0
far-end HEC error fast: 0
far-end HEC error interleaved: 0
DSL uptime : 2:32, 8 secs
DSL activetime :0 min, 12 secs

Downstream:
relative capacity occupation: 100%
noise margin downstream: 8.0 dB
output power upstream: 9.4 dbm
attenuation downstream: 20.0 dB

Upstream:
relative capacity occupation: 100%
noise margin upstream: 17.6 dB
output power downstream: 14.6 dbm
attenuation upstream: 17.6 dB

Bit table:
carrier load: number of bits per tone
tone 0- 31: 00 00 00 00 00 00 00 00 00 00 00 00 00 00 00 00
tone 32- 63: 00 11 22 21 00 12 33 34 44 44 55 55 55 56 56 66
tone 64- 95: 67 76 77 77 77 77 77 77 87 87 88 78 77 77 77 77
tone 96-127: 77 77 77 77 78 87 88 88 78 88 88 77 77 77 66 55
tone 128-159: 55 55 44 43 32 22 22 22 22 22 22 22 22 22 22 33
tone 160-191: 22 33 23 33 33 43 33 33 33 33 33 33 34 33 34 33
tone 192-223: 44 44 44 44 44 44 44 44 44 44 44 54 44 44 44 44
tone 224-255: 44 44 44 44 45 45 45 44 45 55 55 55 44 55 45 55

Senden çok basit birşey isteyeceğim DSL kablosunu çıkarıp taktıktan sonra ve modemi kapatıp açtıktan sonra tekrar dsl istatistiği atar mısın?
Birsa rica bunu ss olarak atman.
Böyle okuması cidden zorlaşıyor.

Sorgulamala sitelerinde çıkan değere aldanma ben 75 Mbps kullanabiliyorum sağlıklı şekilde bana o siteler 13-15 Mbps gösteriyor. VDSL port kullanımda olduğundan ADSL porta göre sonuç veriyor veya saçmalıyor net bilmiyorum.

Yan komşularında sorunsuz görünüyorsa altyapı bazlı sorun olduğunu sanmıyorum fakat iç tesisat arızası olabilir. Modem arızası olabilir. Bunları şuan deyeneceğimiz basit ama bazen çok güzelde işe yarayan şeyle bir bakıp görelim.

samet hocam merhaba. Bugün sabah uyandığımda Turknet tarafından mesaj atılmış ve sorunum düzeltilmiş. Şuan itibari ile download hızım 3mb/sn, hız testlerinde hızım 32-34mbps ve alt yapı sorgulamalarında önceden olduğu gibi hat kapasitesi 68mbps olarak görünmektedir. Yani kısaca sorun çözüldü ama hedeflediğim hız olan 50mbps hızını sanırım alamayacağım :). Ugreen Cat6 marka kablo aldım, nasipse bayram sonrası elektrikci arkadaşa ankastre-modem arasındaki kabloyu yenileteceğim. Ben dediğizi yapıp dsl kablosunu çekip modeme geri taktım ve değerlere ait görüntüyü mesaja ekledim. Yorumlarsanız sevinirim teşekkürler.

ek olarak modemde sorun olma ihtimali çok zayıf, modemi alalı 10 gün oldu. Diğer modemimin wifisi kötü olduğu için değiştimdi olmadı onuda takıp size görüntü atabilirim.

Hata etmişsin hata. Hızının arttırılması isteneyen kullanıcıların %90 ı Düşürülüyor.
Keşke önce forumu bir dolaşsaydın da ondan sonra talep etmeyi düşünseydin.
Aynısı benle beraber onlarca yüzlerce kişiye oldu.
Santral mesafesi denildi uzak denildi Vae geçtim bu seferde telekom suçlandı. Bu zaten birebir yalandan başka bir şey değil de.
Ama sen 66 iken hızın keşke öyle bıraksaydın bak millet 8-16-24 kullanıyor.
60 Mbps sorunsuz bir şekilde Ulaşsa bana ben daha mesela hız verin diye sesimi çıkarmam hatta çalışanlarına tatlı bile yollarım.
Hatta burdan da bas bas bağırırım türknete helal olsun söz verdiğini yaptı diye.
Çok büyük hata etmişsin. Bu saatten sonra sana verecekleri hız 35 i geçmez zaten o hakkını kaybettin bir kere.

hacı abi sorun Turknettemi telekomdamı bilmem ama sen beni yalnış anladın :slight_smile: Zaten 35mbps paketi kullanıyordum ben, baktım altyapım 68e kadar destekliyor oraya bari geçeyim farkını ödeyip dedim ama iş elimize patladı :slight_smile: Şükür şimdilik 35i sorunsuz alabiliyorum :joy:

Tamam ben dediğini anladım. Benim altyapım da 50 leri destekliyordu.
Şunu da belirteyim şimdi desteklemek kelimesini aslında yanlış yerlerde kullanıyoruz.
İnsan yapımı herşeyde kusur olabilir. Her altyapı aynı olmayabilir.
Belkide senin altyapın 68 değildi 80-90 destekliyor bunu denemeden bilemezsin.
Ben mesela 35 Mbps port çıkışım var 26 sını kullanabiliyorum şuan.
Yani portumdan 100 mbps çıkış olsa gerisini sen düşün.
Bunu bana söyleyen türknet temsilcisi zaten. Ses kayıtlarım duruyor yani kimse demesin porttan 35 çıkmıyordur falan fişman diye.
Umarım sorun yaşamazsın ama daha fazlasını mümkün mertebe isteme şimdilik.
İleride yakınlara saha dolabı yapılır kontrol edersin ancak o zaman iste. Çünkü saha dolabı yaptıklarında bantı genişletiyorlar.
Aslında bant zaten geniş te işte türknet personeli neyden tırsıyorsa diyemiyor ben kullanıcıma şu hızı sunuyorum ama senin portundan düşük hız çıkıyor. Diyemiyor demiyor. Bu konuda türknet aciz.

bence tüm suç Türk Telekom’un… Altyapılar leş, düşün benim 190 metre mesafe var santrale ama yinede tırt hepsi… Vala bi imkan olsada turknet fiber döşese prasına bakmadan ona geçecem.

telekomun suç yok. Adamlar istemeden telekom neden versin ?
Hiçbir şekilde talep edilmiyor talep edilmediği için de iş yapılmıyor.

bilmiyorum ama Türk Telekom loglarını atıyorlar destek sistemi üzerinden

İşlem Sonuç Kodu : TT / MÜŞTERİ KAYNAKLI ARIZA YOK

Tamam işte sorun senden kaynaklı değil yana baştan sağma iş yapmamışlar TT tarafı.
Yani diyorlarki hızı arttırabilirsiniz müşterinin altyapısı müsait yada istenileni veririz manasında yanıttır.
Keşke bana da böyle müşteri temsilcisi denk gelse de adam gibi hizmet alsam.

1 Beğeni

evet Telekom bunu yazıyor ama sonrasında aksiyon olmuyor burda kalıyoruz:)) hele şu bayram geçsin ben ankastre modem arasınıda bi yenileyem bakam ne olacak.

ve an itibari ile internetim gitti geldi hızım 26ya düşürüldü…