Her geçen gün Pingimin Artması

Bu da bugünkü hâli.

Tekrar selamlar @Paethon, kaydın içerisinden sizinle paylaşılan tavsiyeleri uygulamış mıydınız?

1 Beğeni

Merhaba evet hepsi uygulandı.

Daireye gelen kabloda sıkıntı çıktı gibi görünüyor bence. Onu 1 kontrol ettirseniz.

İç tesisatta problem yok aynı sorundan muzdarip forumda bir çok başlık var hepsini takip ediyorum sorunum çözüldü diyene rastlamadım.

Bu dediğin lafta yanılıyor olma ihtimalini hiç düşündün mü peki? Ya sorununuz buysa? Açıkçası gecikmenin artması demek hattın alışveriş yapamaması demektir. Bu da hattın bozuk olduğunu gösterir. Hattın geldiği yer bakır kablo ki bu da en çok bozulmaya elverişli kablodur. Cat5-6 kablo falan kuruluyor genel olarak evlere bunların bozulmayacağını garanti edecek kim var. Bakır kablodan dolayı evinize gelen hat kablosu bozulabilir. Kısacası her şeyden şüphe etmeniz gerektiğini söylüyorum.

Dostum bak mesela bu akşam yaşadığım problem belli saatlerde yaşanıyor TurkNet 'e ilk geçtiğimde 12ms alıyordum başlarda problem yoktu her şey planlı alt yapı çalışması sonrası olmaya başladı orada neyi bozduysalar artık bilemiyorum ticket açtım klasik cevapları verdiler kabloyla bağlanın vs Turktelekom ile max 12 ms alıyordum ama belli saatlerde belli zamanlarda tr de 22yi buluyor bazı zamanlar ise paket kaybından oyun oynanmıyor. @alperenatici @JusTiMe

Bende de aynı şekilde planlı altyapı çalışması sonrasında artış oldu.

Özellikle Valorant oynayanlar Packet Loss ve Toplam packet loss açsınlar sürekli kontrol etsinler. Bende TurkNet Kullanıyorum ve bende de sürekli değerler yükseliyor. (görünen ms değeri 19 - 20 arası) Standart internet kullanımında çok memnunum akıyor maşallah ama! Yanlış anlamayın diğer sağlayıcları kullanan arkadaşlarımda bu problemler yok. Bu oyunu bu şekilde oynamanın imkanı da yok. Kaç kere destek kaydı oluşturdum bir sonuç alamadım. Ekiplerin gelip size söyleyecekleri şeyler “kutuda bağlantı hızını tam alıyorsunuz - iç tesisata baktırın - kabloyu güzeeelce dolayııp yerine oturtun.” vb. şeklinde olacaktır.

Özellikle elinizde modem olarak “TP link vc220 g3u” modeli varsa geçmiş olsun diliyorum.TTnet özellikle ürettirmiş olabilir bunu. Çünkü bu adamların görevi özellikle kullanıcıyı kudurtmak. (Kronik bir sorun olduğundan dolayı ağlayan onlarca kullanıcı bulabilirsiniz ki gerçek. Çünkü ben de kullandım. şuan kenarda süs olarak duruyor SIFIR Modem !)

Gelelim uygulamaya;

ilk olarak; Modem arayüzüne girin ve anasayfa da yer alan “SNR Margin” değerine bakın 10 ve altına düşüyorsa hattın çöp kardeşim.( aksini iddia edenler olacaktır. İnanmayın, Güvenmeyin İtibar etmeyin. İyi bir Online fps oyunucusu isen 1 ms gecikmeyi bile hissedersin!)
ikinci olarak; Yine modem anasayfa da “Hatalar (Pkts)” kısmına bakın muhtemelen o değer yüzbinlere, milyonlara kadar çıkacaktır. (TP link modemlerinden bahsediyorum) Çıkmaması lazım kardeşim neden çıkıyor çıkmaması lazım ya !
üçüncü yapacağınız; https://www.waveform.com/tools/bufferbloatv girip testi başlatın. test sonunda ünlem işareti çıkan yerleri okuyun. Muhtemelen size “internet Ön belleği şişiyor yiğidim alt yapın tırt sen hangi çağda yaşıyorsun yoksa Türkiye’de misin? Yazıııııkkk. anlamına gelen bir cümle çıkacak”
ama üzülmeyin ! internet kullanıcısı işini gücünü bırakır parasını şıkır şıkır ödediği interneti teknik servisi gibi araştırmalara başlar ve çözüm yolları arar.

velhasıl,

Bu durumu “düzeltmenin” demek istemiyorum ki kesinlikle düzelmiyor ama yarana bi nebze merhem olabilecek şeyi biliyorum;
Modemden QoS u etkinleştirip bağlantı hızınızı bir tık aşağı hıza sabitlemek olacaktır. 50mbps alıyorsan 40 a filan çekeceksin yani. Bunu indirip kaldırıp en stabil haline getirene kadar uğraşacaksın değerleri tek tek deneyeceksin. Peki Neden biz bu kadar uğraşıyoruz ki ? Ücretini hızlı ödüyoruz ama internetin hızını alamıyoruz, ameleliğini biz çekiyoruz? Neden sağlayıcı değilde kullanıcı çözüm yolları arıyor !?? Tek suçlu var! Aynaya baktığınızda gördüğünüz kişi her şeyin sorumlusudur.
Tüm Bunu işlemleri google dan öğrenin bi zahmet. Hem işleyişi öğrenmiş olursunuz hem de kendini kablo bağlamakla teknik servis sanan, müşteri hizmetlerinde çalışan dsl ışığınız yonoyor mooo? demekten başka birşey bilmeyen o eğitimsiz ablaya ve şahıslara cevap veremeyeceği soruları öğrenmiş olursunuz.
Bu arada yeni fiyatlandırma sms olarak geldi görmedim sanmayın. Bu konu için verilen sözleri de unutmadık ! Saygılar.

1 Beğeni

Hocam benim sorunum şundan ibaret önceden speedtestten hız testi yaparken otomatik olarak İstanbul sunucusunu seçiyordu, şuanda otomatik olarak kayseriden alıyor ve 44 ms gösteriyor. Şuanda elimle sunucu seçip Istanbul-TurkNet sunucusunu seçerken 31 ms alıyorum. Daha Düşük ping alma imkanım varken neden Kayseri sunucusuyla bağlantım oluyor.

Yazdıklarına harfiyen katılıyorum kardeşim her ms çok önemli stabil olsa yine sıkıntı yok ama dalgalanmalarda çok fazla günün belli saatlerinde packet lossu bilmem nesi cidden bezdirdi artık destek kayıtları çözüm oluşturmuyor forumda bir sürü başlık yorum var bu konuda sorun yaşayan bu tarz mesaj atalıda kaç oldu belki dikkatlerini çeker dedim yok. Artık VDSL e 250 tl para verecek olmakta cabası aboneliğimi iptal edeceğim müşterinin sorununu görmezden geliyorlar.

Problemin devam ettiğini belirtmeniz üzerine ekiplerle tekrar iletişime geçtim.

1 Beğeni