Hat değerlerim nasııl?

İnternet hat değerlerim çok mu kötü bilen birisi yorumlayabilir mi?

Öncelikle arkadaşın dediklerine ek olarak. Bazen SNR oranına takılmak doğru birşey değil. Sebebini şöyle açıklamak isterim. Saha dolabına yani santrale uzaklığınız çok önemli. Mesela internet den baktığım da saha dolabı uzaklığım 107 MT gözüküyor. Ama evimin dibinde yani yaklaşık 10 15 MT dibim de ki saha dolabın dan alıyorum interneti. Bundan dolayı SNR oranım 1.0 lara düşse dahi kesinlikle kopma, Ping vs gibi sorunlar yaşamıyorum. O yüzden bazen SNR oranimi gören şaşırıyor nasıl kopma olmuyor diye. Yani saha dolabına mesafeniz bu yüzden önemli. Uzaksaniz saha dolabına 300 MT ve daha fazlası SNR oranı önem kazanmaya başlıyor. Yani uzaklaştıkca kademeli olarak snr oraninizi önem kazanıyor gibi düşünün. Bunun yanı sıra modem + iç tesisat da da sorun olabiliyor. Bunun tespiti için Internet arızalarına bakan ekip çağırmaniz. Yada TurkNet yerinde destek ekibi çağırmaniz. Ankastre kutusunda kendi modemleri ile gelen sinyal gücüne bakıyorlar. Sonra dairenize çıkıp ilk önce sizin modem de ki değerleri bakıyorlar. Aşağıdaki değerle yukarı da ki değer aynı mı diye 3 ila 9 mbps arasında kayıp normal bu arada bakıyorlar. Baktılar fark çok arada modemlerin takıp bakıyorlar eğer değerler aynı ise modem de sorun tam anlamıyla yok diyemeyiz ama iç tesisat da sorun var demek doğru oluyor. Yani bence bunlara baktirmaniz doğru olabilir. Bulma imkanınız varsa farklı modem ile denemeniz daha temiz sonuç almanıza olanak sağlayabilir.

Ben köyde oturuyorum burada saha dolabı var mı varsada nerede bilmiyorum fakat netspeed sitesinden altyapı sorguladığımda santral tahmini uzaklığı 3071m alabileceğim hız max 3 mbps yazıyor (hali hazırda 13-14mbps hız alabiliyorum)
TurkNet online işlemlerden baktığımda santral kayalı 144 olarak geçiyor. Burada kayalı olarak bahsedilen yer yanımızdaki başka bir köy ama o köyün ez uzak noktası bile 2km değil o yüzden netspeed de yazan mesafe bana doğruymuş gibi gelmedi
İç tesisat konusunda köy olduğu için herhangi bir tesisat yok telefon direğinden bir kablo çektiler o kabloda direkt modeme giriyor
Vdsl e geçtiğim için modemi yeni aldım zaten yedek vdsl modemim yok adsl modem var o da vdsl i desteklemeyeceği için bir işe yaramıyor sanırım

Tahmini mesafe o. Dediğim gibi bende de 107 diyor ama 10 15 MT aynı. Ozaman direkler den gelen kablolar da sorun var büyük ihtimalle diye tahmin ediyorum. Santrale uzaklığında zaten garanti 1 km den fazla uzaklıktadır. Doğal olarak kopma yaşaman normal ama. Aldığın hız 30 gözüküyor nasıl 13 14 alıyorsunuz orasını anlamadım. Eğer durum böyle ise büyük ihtimalle direkden gelen kablo sorunlu gibi duruyor

1 Beğeni

Metspeed de max 3 mbps yazıyordu onun için 12-13 mbps alabiliyor neden 3 mbps gösteriyor diye yazdım
Adsl kullanırken 12-13 mbps hız alıyordum 4gün önce vdsl e geçtim 20-25 civarı hız alıyorum ama vdsl e geçtiğimde 1-2 gün bu hızları alıyordum ondan sonra hızım 0 a düştü zar zor hız testi uygulamasından test yapabildim download 0 mbps upload 5 mbps çıkıyor
TurkNet bağlantılarda bir sorun görünmüyor 30 mbps hızın ulaştığını söyledi
En son modem kaynaklıdır dediler fakat modemi daha yeni aldım ve adslde iken bir sıkıntı yoktu şuanda upload hızı var görünüyor modem ile alakalı olsa upload da olmaz diye düşünüyorum

Bunu düzeltmenin bir yolu yok mu

Modem sürümünü değiştirerek yeniden deneyebilirsiniz bazen yazılımsal sorunlardan dolayı crc artışı olabiliyor.

Sürümü nasıl değiştirebilirim

Asus Modem Arayüzü 'ne girdikten sonra Yönetim - Donanım Yazılımı Yükseltme bölümünden internetten indirmiş olduğunuz sürümü dosyalardan seçerek yükleyebilirsiniz.

Baktımda internette bulamadım sürüm indirme yerini
Asus dsl-ac51 modem

Asus DSL-AC51 Firmware bu sayfadan Sürüm 1.1.2.3_790 indirerek yeniden test ediniz crc oranını.

790 sürümünü yükledim Crc 30000 e çıktı ve artmaya devam ediyor

O zaman en güncel sürüme geri döndürün.Kablolardan kaynaklı bir sorun olabilir.