Hat Değerleri ve CRC Artışı

Selamlar, internet hızımda sıkıntı yok fakat online dersler sırasında çok fazla ses kesilmesi, görüntü takılması vs sorunlar yaşamaya başladım. Modem paneline bakınca modemin crc üretmeye başladığını gördüm ilk defa yaşıyorum bunu. Hat değerlerim bu şekilde online işlemlere kayıt açsam düzelir mi?

xDSLFwVersion:      FwVer:5.12.12.0_B_A60901 HwVer:T14.F7_0.0
   Line State:      Up
   Modulation:      ITU G.993.2(VDSL2)
   Annex Mode:      ANNEX_B

=============================================================================
INP downstream: 0
INP upstream: 0
shineGINPdownstream: 0
shineGINPupstream: 0
reinGINPdownstream: 0
reinGINPupstream: 0

TPSTC type: 64/65B PTM TC

near-end interleaved channel bit rate: 0 kbps
near-end fast channel bit rate: 79869 kbps
far-end interleaved channel bit rate: 0 kbps
far-end fast channel bit rate: 8191 kbps

near-end FEC error fast: 0
near-end FEC error interleaved: 0
near-end CRC error fast: 2291
near-end CRC error interleaved: 0
near-end HEC error fast: 0
near-end HEC error interleaved: 0
far-end FEC error fast: 0
far-end FEC error interleaved: 0
far-end CRC error fast: 0
far-end CRC error interleaved: 0
far-end HEC error fast: 0
far-end HEC error interleaved: 0
DSL uptime :7 days, 21:39, 26 secs
DSL activetime :0 min, 13 secs

Downstream:
relative capacity occupation: 100%
noise margin downstream: 8.7 dB
output power upstream: 4.0 dbm
attenuation downstream: 7.4 dB

Upstream:
relative capacity occupation: 100%
noise margin upstream: 31.0 dB
output power downstream: 14.0 dbm
attenuation upstream: 0.0 dB

2 Beğeni

Kaç saattir online desin kaç saatte bir alıyorsun crc hataları. Önemli olan bu yoksa hepimiz crc hatası mutlaka oluşur.

Mesela bende crc hatası alıyorum ama günde 1 defa modemi kapatıp acıyorum herhangi bir sorun yaşamıyorum. Sizde bu şekilde önleyebilirsiniz.

Hiç crc hatası almak istemiyorsanız mbps hızımızı düşürmeniz gerek

1 Beğeni

1 saattir dersteydim fakat sonradan fark ettim crc hatalarını. Modemi kapatıp açınca düzeldi sıkıntı yok şu an. CRC hatasını görünce panik yaptım bir an. Hat değerlerimde bir sıkıntı görünüyor mu sizce? 100mbit abonesiyim.

1 Beğeni

Bence istatiklerin iyi sorun gözükmüyor.

1 Beğeni

Crc birikmesinin sebebi 7 gündür açık olan modem. Modemi kapa aç yaparak bu sorunu çözebilirsiniz. 2/3 günde bi kapatın hatta bi 5/10 dakika kapatıp soğuduktan sonra açsanız crc yaşamazsınız. Ayrıca iç tesisatda kabloda ek yada telefon için spilitter var ise ek yerlerini yak konnektör ile onarın ve spilitteri söküp dsl kablosunu direk modeme takarak hat değerlerine bakın attenuation downstream 7.4ün altına düşerse spilitter bozuk demektir. Bu kontrolleri sağlayın ve modemi mutlaka kapa aç yaparak dinlendirin ve soğutun

1 Beğeni

Ve online derslerde sorun yaşamsk istemiyorsanız günlük kapatıp açmanızda fayda var

1 Beğeni

Çok sık yaşadığım bir şey değil zaten. Ek var mı kabloda bilmiyorum ama splitter olayını deneyeceğim teşekkürler.

1 Beğeni

Zyxcell modemde böyle oluyor airties5760 veya 5650 da crc yok denecek kadar az çıkıyor garip bi durum… turknetin verdiği modem veya diger zyxcellerde anakart ile dsl den gelen sinyalleri okuyan çip set kaynaklı birşey bu…
Akşamları bazen gidiyordu bende 5760 ile devam etme kararı aldım.