Hat değerleri hakkında

Selamlar arkadaşlar,
Yaklaşık 4-5 gün önce internetim bağlandı.Altyapım 75mbps destekliyor sorgulama yapmıştım, satın alırken müşteri temsilcisi de hat değerleriniz çok iyi 75 mbps de sorun yaşamazsınız dedi fakat 35 mbps de bile hat değerlerim çok zayıf, kayıt açıyorum snr margin değeriniz 8 ama biz müdahale edemiyoruz diyip geçiştiriyorlar.Bu konuda yardımcı olur musunuz gerçekten yoruldum interneti aktif etme sürecimde bu yana sürekli turknetle müşteri hizmetleriyle uğraşıyorum yoruldum artık. Değerler şu şekilde ;
SNR Margin: 16.7 dB 7.7 dB
Actual Delay: 0 ms 0 ms
Transmit Power: 9.1 dBm 14.5 dBm
Receive Power: 6.2 dBm 0.8 dBm
Actual INP: 0.0 symbols 0.0 symbols
Total Attenuation: 2.8 dB 13.6 dB
Attainable Net Data Rate: 20.164 Mbps 34.592 Mbps

Yardım ederseniz çok sevinirim.

Bu değerlerle 75 mbps almanız çok zor ve sınırdasınız. Zorlamayın tavsiyem.

Cevap için teşekkürler dostum evet farkındayım ama sorunu çözmüyorlar, alt katta ki arkadaşim ttkom kullanıyor değerleri hayli yüksek snr margin 30 üstünde falan. Zaten ilk aradığımda alırken interneti müşteri hizmetleri de dedi çok iyi diye 75 mbps de hiç sorun olmaz diye anlayamadım neden bu şekilde ve çözüm saglamiyorlar…

Modem içinden değerlerin ekran görüntüsünü atabilme şansınız var mı?

@Selcukssn yolladım ekran görüntüsü, gözünüzden kactiysa eğer.
Sağolun

Yok, gözümden kaçmadı. İç tesisatta problem olabilir.

Sanmıyorum, yeni bina kurulum için gelen adam hiç bakmadı bile daire içine , kendisi de gördü değerleri kayıt açın dedi

Adamın gözünden kaçmış olabilir. Zayıflama değerleri baya yüksek geldi.

Gözünden kacma değilde hiçbir şey yapmadı zaten apt da ki kutuyu bile kapatmamis kablolar falan sarkiyodu açıkçası bi an once gitmek için geçiştiriyor gibi geldi

Telefon kutusunun oradan ölçüm yapabilme şansınız varsa yapın derim.

Şu esnada ne yapabilirim bir önerin var mı dediğim gibi kayıt açıyorum şöyle bir cevap geliyor

Ölçümü nasıl yapacağım?
şöyle birşey

Oradaki turuncu beyaz kabloya rj11 jack bağlayacaksın.

Sonra bir şekilde elektrik getireceksin oraya ve ölçeceksin.

Sağol dostum ama zor olacak o şekilde gibi

biraz zor olabilir evet.

Uzman değilseniz denemenizi tavsiye etmiyoruz.

Bakmanız gereken öncelikli yer daire içinde ki priz veya spliter varsa onu iptal etmek. Eğer bir prizden alıyor iseniz önce prizi söküp bakın dairede başka odaya paralel bağlantı yapılmış mı? Eğer yoksa prizi iptal edip modeme giden kabloyu ankastreden gelen kabloya direkt bağlayıp kontrol edin.

3 Beğeni

Cevaplar için teşekkürler arakdaşlar, fakat benim anlamadığım nokta modem ayarları için gelen TurkNet çalışanına hat değerlerimin zayıf olduğunu gösterdim kayıt açıcaksın dedi. Ben neden 99 TL kurulum ücreti vericem ki kontrol etmeleri gerekmiyor muydu, tanıtımın videolarında daire içi sorun varsa düzeltiyoruz diyorlardı.Bu süreç gerçekten çok yordu beni.