GPON'da hız sorunu!

Arkadaş selam.

Eylül 2016’dan bu yana TurkNet kullanıyorum. baya bir arkadaşa yardımcı oldum bu konuda ama en son referans olduğum arkadaşımda değişik bir sorun yaşıyoruz.

TurkTelekom Fiber altyapıda kendisi ve daireye kadar fiber kullanıyor kendisi. Ancak 100Mbit desteklemesi gereken hat 16 - 20 Mbit i geçemiyor bir türlü. modem değiştirildi kablolu kablosuz mobil her türlü tersti yaptık ancak sıkıntısı devam ediyor. Son çare iptal ettirmek olacak gibi görünüyor.

Arkadaşın kendisi de TT saha ekibi teknik olsun altyapı olsun araya sokmadığımız adam kalmadı. Ancak sorunun hız profilinde olduğunu belirtiyorlar. Bizim tarafımızda çözümü varmıdır?

Abone no:1892967

sorun hala devem ediyor mu hocam

aynı problemi ben de yaşıyorum. özellikle akşamları hız 5lere kadar düşüyor ping tavan yapıyor internet kullanılamaz hale geliyor. gpon ftth tt alt yapısı

maalesef devam etmekte. yalnız sorun GPON altyapıya has

dün bağlandı kablolu hızım bu şekilde
10512362694

5ghz bağlantıda telefonla :smiley: bana TurkNet biraz kıyak geçmiş fazla fazla geliyor

WhatsApp Image 2020-12-01 at 20.03.33

1 Beğeni

Sizin bağlantı FTTH eğerki FTTB olsaydı o hızı alamazdınız.

1 Beğeni

evet şu an güncel altyapım FTTH. Önceden FTTC kullanıyorum 90 93 arası değerler alıyorum fiber kutusu bana çok yakın

özellikle akşam saatleri rezalet. sorun hala çözülmedi çözülecek gibi de değil

Şuanda bende sıkıntı yok umarım herkesin problemi kökten çözülür ve bir daha aynı problemi yaşamayız.

son 2 haftadır sorun yok bende

yılbaşından sonra sorun kendi kendine düzeldi. 100mbit ten aşağı düşmüyor şuan hız. tabi kablolu olarak :slight_smile:

Download hızınız nasıl 100 Mbps’ten faa ve Upload’ınız ise 8 Mbps’ten yüksek olabiliyor? Benim bildiğim Türk Telekom en fazla 100 Mbps Download ve 8 Mbps Upload’a izin veriyor.

@erdemalsirt Nadir bölgeler de 10mb alanı gördüm. Benim düşüncem 10mb alanlar belki de çevrede ki veri alışverişi yapan kurumsal yerlerin fazla olması olabilir. Saha dolabına upload o kadar tanıtılmışta olabilir. :thinking:

1 Beğeni

Kablolu test sonucu link atabilir misiniz?

Merhaba,
Dediğiniz ne Fiber’de ne Bakır kablo da mümkün olamaz. Dağıtım cihazlarından hızlar sabit çıkar. Speedtest yapılırken Görev yöneticisinden o değerleri görmek önemli yada Modem arayüzünde o değeri görmek önemli.

1 Beğeni

Merhaba dedikleriniz daha açıklayıcı ve katılıyorum.

1 Beğeni

arkadaşa bağlanıp hız testi yaptığımda bende şaşırmıştım 140 - 130 mbit cıvarlarında geziniyordu. Görev yöneticisinden de kontrol ettim bende şaşırdım ama durum böyleydi. altyapı gpon olduğundan sonuçta 1gbps’e kadar destekleyen cihazlar kullanılıyor sonuçta.

@mixerboy upload 8mbit olarak sabitti. ayrıca özel hatlarla 100mbit üstü hızlar tanımlanabiliyor. yeterki kurumsal ol ve paradan haber ver :slight_smile: