GPON Sorunu

Dün gece saat 1 civarı aniden internet kesildi, geçici bir şey olduğunu düşünüp çok üstüne varmadım. Evden çalıştığım için dedim yatayım sabah gelir herhalde.

Sabah uyandığımda internetin gelmediğini gördüm, GPON kutusunda ALARM ışığı kırmızı yanıyordu.
Modemden bağlantı testi yaptığımda da aşağıdaki ekranı görüntüledim, nasıl halledebilirim bu sorunu? Destek talebi açtım ama cevap yok her zamanki gibi;

gpon da kırmızı yanıyor ise fiber sinyali gelmiyor diye biliyorum. Gpon a giren fiber kabloyu yavaşça çıkarıp takıp deneyin. Zaten kayıt açtınız ise dönüş yapacaklardır.

Hepsini denedim, kabloyu çıkarıp taktım, kapatıp biraz bekleyip tekrar açtım vs.

1 Beğeni

Öyle ise destek kaydına gelecek mesajı bekleyeceksiniz maalesef.

Ya bence ayda 10 lira falan bir ücret çıkarsınlar acil destek ihtiyacı olabilecekler için biz de ödeyip anında bağlanalım birilerine de anlatalım derdimizi ben böyle uğraşmak istemiyorum yani işimin ortasında bana ne pon cihazından. Superonline 10 yıllık abonesiyim 10 yılda iki kez kesilmiştir anca. Gerçekten çok sinirliyim.

Bu kısımı şu an için yapmış olsanız bile yine Telekom ekiplerine iletilecek durum. Çünkü altyapı sağlayıcısı telekom. onlar da sizin sorununuzu listeye alıp sırası geldiğinde çözmek için çalışmalara başlayacaklar. Kayıt açtığınız zaman zaten sinyal alamadığınız sistemden kayda ototmatik ekleniyor diye biliyorum.

Madem böyle bir otomatik eklenme durumu var neden 12 saattir bekliyorum? :confused: Yani şimdi TurkNet lütuf buyurup okuyacak, görecek ki gerçekten sinyal yok, diyecek ki Turk Telekom’a yönlendirdik. E ben bu gerçekleşene dek zaman kaybediyorum? Bugün cevap döneceklerini kesinlikle zannetmiyorum yani 24 saati aşacak, bir o kadar da gelmeleri için bekleyeceğim, çalışmadığım gün benden kesiliyor bu aradaki zararı nasıl karşılayacağız?

dostum bina içi ankastreden dairene ait kabloya baktın mı yerinde mi ? Alarm konusu bu tarz şeylerde çıkar çünkü. sinyalde sorun olsa pon ışığı yanmaz. güç ve lan yanar sadece. senin kablon kırıldı çıktı falan her halde.

1 Beğeni

Ankastre kutusu kilitli, benim kafamı kurcalayan bir diğer konu da şu, daha önceden bu ankastre kutuları açıktı ve oturduğum site yeni, superonline, vodafone vs yerlerden bir sürü kişi gelip satış yapmak istedi. Acaba diyorum bu arkadaşlar da bir şekilde bu ankastre kutuları ile oynuyor olabilirler mi? Malum burası Türkiye artık her kötü ihtimali düşünmek zorunda kalıyoruz.

sitede oturuyorsan bu anahtar yöneticidedir. bu anahtarı bulup kontrol etmelisin. diğer türlüsü mümkün değil. diğer konuya gelecek olursak bu mümkün. bir bağlantı yapılıp senin portun ona da verilmiş senin kablon boşa da çıkmış olaiblir. bu daha da karmaşıklaştırabilir. ya da birine abonelik bağlarken seninkine zarar vermiş olabilirler. bakman şart yani.

1 Beğeni

Bu zor bir ihtimal, çünkü orada ki her port cihaza tanımlı, ama kablo gevşekliği olabilir.

1 Beğeni

fiberde tam anlamıyla bu mümkün değil mi bilemiyorum ama düz mantıkla adsl/vdsl’de de cihaza bağlı fakat birinin portunu başka daireye aktarabiliyorlar. sırf bu yüzden TurkNet abonelik iptal eden arkadaşlar var. fiberde bu mümkün değilse de o kablonun zarar görme ya da çıkma ihtimali çok yüksek. sık bir yapısı var. yoğun internet olan ankastrede hareket için çıkarılıp takılmamış olaiblir vs. vs. orası önemli özetle oraya bakmanı öneririm.

Sitenin teknik ekibi gelip inceledi ve pon cihazında sorun var dedi, geçen ay da bir daireninki sıkıntı çıkarmış. Nasıl değiştireceğiz bunu bilen var mı?

İSS’iniz ile görüşüp arızalandığını beyan edip yenisini talep edeceksiniz. Ücretsiz değişim olacak.

Destek kaydına iletin durumu not olarak. Ankastrede kontrollerin yapıldığını gpon cihazında sorun olabileceğini yazın.

1 Beğeni

Arkadaşlar 48 olacak ama bu kadar da olmaz artık ya. Ayıp yemin ediyorum ayıp be.
image