Gpon ethernet kablosu

Merhaba gpon cihazında bulunan ethernet kablosunu cat7 kablo ile değiştirsem hız artarmı ? Şuan kablolu bağlantıda 400-500 mbps yi geçemiyorum destek kaydı açtım modemde cat5 kablo kullanıyorum bundan kaynaklı mıdır ? Yoksa TurkNet kaynaklı mıdır ? İnternetim bağlanalı 2 gün oldu. Konu hakkında destek olursanız sevinirim. 59363801 Ve 59360524

Cat 5e veya Cat 6 işinizi görecektir.

Cat6 kullanmanızda fayda var. Cat5 çok kısa mesafeden gigabit hız verebilir ama mesafe arttıkça hız çok düşer. Cat6 da minimum kayıpla yüksek hız alabileceğin mesafeler daha fazladır. Mesafe 100m üstü falan değilse Cat7 ye gerek yok bence. 100m Kadar cat6 hız düşmesi çok azdır. Aslında daha doğrusu 100m üstünde fiber kullanmaktır. Yoksa ping yükselir.

Çok kısa mesafe derken? Ne kadar kısa :flushed::roll_eyes:

Burada 100mbps olduğuna dair bilgilendirme mevcut ondan sormak istedim.

Bir tablo görmüştüm tam mesafesini hatırlamıyorum ama sanki kısa mesafede 100 üstü hızlar veriyor Du. 50 metreye kadar cat5e 100m ye kadar Cat6 öneriliyor Du. Bulamadım şimdi o yazıyı.
Bulursam eklerim hocam. Ama tabi ki kimseye Cat5 önermiyorum bir metre de olsa cat6 olsun sağlam olsun.
Çantamda 1m 30cm gibi kısa hazır çakılı cat 6 kablolar taşıyorum. Ara bağlantılar için 30cm cat taktığım çokça olmuştur. :grin:

Ben cat6 fiyatına cat7 aldım akşam deneyeceğim ugreen marka

şuan başka kablo ile denedim ve sonuç bu şekilde internet hızı çok dalgalı sabit bir şekilde hız alamıyorum

Paylaşımlı bir internet türü gigafiber ve sizde onu kullanıyorsunuz normal akşamları hızın düşmesi. Hızın 7/24 stabil olması için metro hat veya diğer sağlayıcıları düşünebilirsiniz