Google IPV6 sorunu

Google yakın zamanda aramalarımda captcha ile bot kontrolü yapmaya başladı. Dikkatimi çeken en önemli şey ise IP adresimi birinde IPV6 adresim olarak gösterirken diğerinde IPV4 adresim olarak göstermesiydi. IPV6 çalışmasına rağmen neden IPV4 adresine fallback yaptı acaba? TurkNet kaynaklı mı Google kaynaklı mı emin olamadım. Benzer sorunu yaşayan var mı acaba?

Bu arada 100mbit 16 SNR margin ile kablo ile bağlanıyorum.

ipv6

Ben VPN açmadığım sürece Google’dan hiçbir zaman captcha doğrulamasına maruz kalmadım. IPv6’yı ilk kullanmaya başladığım zamandan itibaren de karşıma çıkmadı. Sorunun TurkNet kaynaklı olduğunu sanmıyorum. VPN falan açık kalmış olabilir mi? Veya DNS değiştirmeyi dene.

Uzun bir süre önce türknetli arkadaşım google da her sorguda doğrulamaya maruz kalıyordu bıkkınlık haline gelmişti. V6 açtığımızda bir daha görmedi.

Ayrıyetten samsung yazılım indirme sitesi olan samfrew de TurkNet te sürekli doğrulama istiyor. Farklı iss de daha istediğini görnedim.

Belirli bir aralıkta sorun yaşadım lakin şimdilik sorun gözükmüyor. IPV6 üzerine bir sorun yaşandığına eminim ama.

Normal koşullarda IPV6 gösteriyor ve göstermesi de gerekmekte.

Yok VPN hizmetini bir süredir kullanmıyorum. Sadece Chrome üzerinden Quad9 DoH olarak kullanmaktayım.

Farklı DNS hizmetiyle denedin mi peki?

Komut İstemi ekran görüntümde gördüğün sorgu Türknetin kendi DNSi ile atıldı. Sadece tarayıcı bazlı DNS kullanıyorum.
image