Global Hız Testleri

Bugün twitter da hız testleri ile ilgili bir yazı gördüm ve herkes altına hız testini paylaşıyordu. Sağolsun bir kaç yurt dışında yaşayan arkadaş hız testlerini paylaşmış gözümüz özgür kısıtsız bir hız gördü.

Ukrayna kiev de bir hız testi. Bu ülkenin nüfusu bizim yarımız kadar

Güncel olarak kiev den bir hız testi. Ülke savaşta olmasına rağmen alt yapı çökmemiş biz de yağmur yağsa internet yok.

Bu hız testi ise italya da bir yurttan ve ücretsizmiş

Bu test İse mobil operatörmüş :slight_smile:

İnternet servis sağlayıcılarımız sağolsun yine bizlere coğrafya kaderdir klişesini hatırlattı.

O tweetin altında bir çok Türk kullanıcısıda vardı. İnternetinden memnun olan neredeyse hiç yok.

2 Beğeni

Şimdi birisi gelir illa yerleşik operatore laf sallar tamam TT kotu bunda okeyiz fakat sen kendini niye gelirstirmiyorsun.?
Guzel Ulkemiz maalesef internet konusunda berbat durumda

Konuyu az daha didikledim 4/5 yurtdışı kullanıcısı daha buldum

Yine italya

Rusya

Torranto

Onların yerleşik issleri iyi demek ki :slight_smile:

Ülkemizde neredeyse hiç kimse internet hızından memnun değil. Fakat internet servis sağlayıcıları hala kağnı hızında hizmet vermeye devam ediyor

Hızından yine memnun oolmayan biri

Ülkemiz de malasef ki bunu TurkNet hariç diğer operatörler için söylüyorum. Diğer ISS’lerin başında ki yöneticiler dahi 30 35 mbps alındığı zaman 50 gibi hızları istediğin de müşteri ‘‘35 neyine yetmiyor’’ gibi söylemler oldukça bu düzen de daha çok devam ederiz.

Öncelikle ISS’lerin bu düşünceyi kafaların dan atması lazım. Yüksek hızlı internet’in ne gibi fayda sağlayacağını bilmeliler. Upload’ın önemini henüz anlamış değiller… Ortalama 30 ping’in normal sayılması halen entrasan…

Yüksek hızlar verilebilecek iken TurkNet dışı diğer ISS firmalarının halen FAİŞ fiyat politikasını sürdürmesi de bunlara ek bir örnek. Dünya standarlarında ki hızlar TR için çok büyük birşey görülmesi halen yanlış bir düşünce…

TurkNet tüm bu duvarları yıkmak için canla başla çalışıyor neyse ki… Fakat çok güzel bir söz var ‘‘Bir elin nesi var iki elin sesi var’’ tüm ISS’lerin bunun için ortak bir mücadelesi olması lazım. TurkNet bunu TR geneli için bu mücadelesini tek başına vermek zorunda kalıyor. Ekonomik şartlar vb durumlar da bu ilerleyiş tabi ki hepimizin istediği şekilde malasef yürümüyor. Kademe kademe, ekonomik bütçe çerçevesi içerisinde ilerliyor.

İnşallah güzel günleri bu sektör içinde bizler geç de olsa görebilirsek çok iyi olacak. Galiba bu iş evlatlarımıza miras kalacak gibi duruyor :slight_smile:

5 Beğeni

1996 da kurulan TurkNet kendi alt yapısını çekmek için geç kalmadı mı ? 26 koca sene.

Demek ki ozamanın şartların da kendisine yer bulamamış. İçeri de neler oldu neler olmadı bilemiyorum. Ben bugün için konuşmam gerekirse durum budur. Eskiye pek takılı kalmak iyi değil. Yoksa yağ kuyruğu muhabbetine dönecek konu :slight_smile:

Ben eskide takılı değilim. Her konuda yerleşik operatöre konu bağdaşıyor. Bunca sene TurkNet in ne yaptığını sormak istedim

Tabi ki sormak eleştirmek herkesin hakkı. Şuan bizler TurkNet’li olduğumuz için bu konu da eleştirmek gerek. Eleştiri herzaman güzel sonuçlar getirecektir. Bende sizler gibi bu zamana kadar TurkNet’in ne yaptığını merak ediyorum fakat benim için şuan için neler yapdığı, neler yapmaya çalıştığı… Dediğiniz gibi o yıllar dan itibaren bunlar yürüse idi daha iyi olabilirdi. Fakat bunun en güzel cevabını, bizleri en iyi şekilde aydınlatacak kişi @EFG müsait olduğun da cevap verecektir :slight_smile:

1 Beğeni

Cevabınız için teşekkür ederim :slight_smile:

1 Beğeni

Ne demek Mertcan :slight_smile: Her zaman… :slight_smile:

1 Beğeni

Kesks yerel operator TurkNet olsa sahi neden Türk telekom yerel operatör bu konuds hic bilgim yok neden turkcell degil veya turksaat degil

Digerlerini geçte iyiki Turksat değil :joy:

• |1996|TurkNet, NetOne Telekom adıyla, kurumlara Internet erişimi sağlamak amacıyla kuruldu.|

• |2002|TurkNet (NetOne Telekom) kurumsal pazara IP, MPLS, VPN hizmeti sağlayan ilk operatör oldu.|

• |2007|Fiber kablo yatırımları için altyapı lisansını alan TurkNet (NetOne Telekom) tüm Türkiye’de geçerli altyapı lisansını alan ilk operatörlerden oldu.|

• |2007|TurkNet Veri Akışı Erişimi (VAE) üzerinden ADSL ve G.SHDSL hizmetlerini sunan ilk operatör oldu.|

• |2007|NetOne Telekom, tasfiye halindeki Sabancı Telekom’dan Turk.net markasını satın alarak TurkNet İletişim Hizmetleri A.Ş. unvanını aldı.|

• |2009|TurkNet, Türkiye’nin ilk veri merkezini kuran ve işleten SATKO Telekom Oteli’ni satın alarak, Telekom Odaklı Veri Merkezi’ni de bünyesine kattı.|

• |2010|Şubat ayında yeni nesil operatörler UMTH yerine, şehir içi yönünün de dahil olduğu Sabit Telefon Hizmeti (STH) vermeye başladı.|

• |2010|TurkNet Yerel Ağın Paylaşıma Açılması (YAPA) kapsamında Türk Telekom santrallerine kendi altyapısını kurmaya başladı.|

• |2011|Yeni nesil operatörler numara taşıması ve numara tahsisi yapabilmeye başladı.|

• |2014|TurkNet Türkiye genelinde yeni nesil şebeke üzerinden, tamamen kendi altyapısıyla erişim ve telefon hizmetleri sunuyor ve İstanbul’un merkezinde operatör bağımsız bir veri merkezi işletiyor.|

• |2014|Bireysel abone sayısı 3 kat artarak 140.000’i geçti.|

• |2015|Online Satış Kanalı aktif hale geldi.|

• |2016|Taahhütsüz Özgür İletişim tarifesi bireysel pazara sunuldu.|

• |2016|Kendi cihazlarımızla santrallerde hizmet verdiğimiz YAPA (Yerel Ağın Paylaşımı) abone sayısı 30.000’e yaklaştı.|

• |2017|Tüm bireysel müşterilerimiz için Adil Kullanım Kotası (AKN) kaldırıldı.|
    Sonrasını biliyoruz zaten. Bu yukarıda ki bahsi geçen olaylarda TurkNet hep ilk sıradaydı.

1 Beğeni

PTT bir zamanlar devlet kurumu idi. Açılımı posta telgraf teşkilatı Telgraf hatlarını yani altyapıyı devlet PTT aracılığı ile tüm ülke genelinde yaygınlaştırdı. Görevi buydu günümüze kadar çok şey değişti.
Detaylarına buradan bakabilirsiniz.
Yakın tarihte telgraf yerini telefona bıraktı vs. Zaten gerisi yukarıda attığım bağlantıda anlatılmış.
Turk Telekom hakkında ki kısa bilgilendirmeye de buradan ulaşabilirsiniz.

Bildiğim kadarıyla 2012(yanlış hatırlıyor olabilirim) yılında diğer operatörlerin altyapı çekmesi serbest bırakıldı, turkcell mobil operatör aştyapısı olduğu için çabuk gelişti ama TurkNet sıfırdan başladığı için ancak bu kadar gelişebildi.

Sağolsun BTK Başkanlarıda olaya bir el atma cesareti bile göstermiyor çok paraya kötü hizmetle türkiyede sömürebildikleri kadar sömürme derdindeler.

Maalesef öyle. (20 karakter)

Lider ve moderatör çok anlaşılır bir şekilde tarihceyi paylaşmış.Kendilwtine teşekkür ederiz.Şuan TurkNet Ülkemizin 28 bölgesindeki sunucularından acilen gigafiber çalışmasını eş zamanlı yayması gerekir Sadece bütün gücünü İstanbul’a vermemeli diğer güzide şehirlerimizde aynı hızda ilerlemeli Saygılarımla.

1 Beğeni