Gigafiber için Cat6 kablo?

Merhaba,
Gigafiber bağlatıyorum hayırlısıyla.

Gigafiber modem ana salonda duracak ve ben buradan diğer bir odaya cat6 kablo cekmek istiyorum. Evin içinde görüntü kirliliği olacağı için, uydu kablosunun geldiği tesisattan cat6 kablosunu geçirip çatının içinden diger odaya uzatacagım.
En üst katta oturduğum için 20 metre işimi görüyor.

Dış mekan Cat6 kablosu bakıyorum aşağıdakiler arasinda kaldım. Önerebileceginiz bir model var mı?

https://www.hepsiburada.com/nexans-cat6-data-kablosu-23-awg-pacth-cord-turuncu-p-HBV00000VJNTZ?magaza=SCS+PAZAR&url_src=and-product-detail

ww.hepsiburada.com/nexans-uutp-pvc-23-awg-cat-6-network-internet-kablosu-20-metre-p-HBCV00000AYJ4R?magaza=TEKNİK+GÜVENLİK&url_src=and-product-detail

Merhaba, Reçber işinizi görecektir, hem alüminyum kaplaması da var, (F-UTP) uydu kablosunun gelen paraziti minimuma indirir.

2 Beğeni

Peki iç tesisat gigafiber kablosunu da aynı tesisattan geçirsem herhangi bir parazit olur mu? Toplam 5 metre aynı tesisat borusunun içinde olacak.

Aynı tesisat icinde Gigafiber kablo, cat6 kablo ve uydu kablosu olacak.(uydu kablom ince)

Hayır, bu parazitlenmeler FİBER’ de olmaz.

1 Beğeni

Hayırlı olsun :smiley: Gigafiber bir gelse değil CAT6, CAT8 alırım. Ne kadar hız olarak fark etmeyecek olsa da paket taşıma kapasitesi anlamında fazla olması için. Biraz da Gigafiber’e saygımdan :rofl:

1 Beğeni

bi farkı yok cat5’de kısa mesafede aynı işlevi görüyor uzun mesafede sorun oluşmaması için cat6 öneriyorlar min

1 Beğeni

Minimum cat 7 şart. Bir de 2.5 gigabit portlu bir modem aynı zamanda anakarta 2.5 gigabit ethernet kartı ya da 2.5 gigabit destekleyen bir bilgisayar. Tam verimli alabilmek için. :smiley:

1 Beğeni


Kaynak: Ethernet Cable: Types Pinout- Cat 5, 5e, 6, 6a, 7, 8 » Electronics Notes

Dediğim gibi hız anlamında pek fark yok ama taşıma kapasitesi artıyor. Ben özellikle modeme gelen kablo olduğu için yüksek olanı tercih etmek isterdim. Ev içi ağımı da gigabite göre yaptım ve eski kasamdan yaptığım ev serverımda GA-G31M-ES2L anakart var. Çok eski olmasına rağmen gigabit desteği var. Bununla birlikte gigabit ethernet switch ile dosya aktarımı yaptığımda tam randıman alıyorum. Teknolojiye tutkunuz, ilginiz varsa ya da işinizin bir parçasıysa CAT8 de olur CAT9 çıkınca o da olur :smiley:

2 Beğeni

Kaynak niteliğinde bir cevap olmuş. Herkese teşekkür ederim.

Reçber Cat6 işimi görecektir.

1 Beğeni