FTTH Fiber de Yaşadığım Süreçler Hk

Merbaha arkadaşlar 25 gün önce Ftth fiber geliyor diye bir konu açmıştım. Dün sürecin sonuna geldik ve başımdan geçen her olayı araya farklı konular girmeden anlatmak istedim. İlerde bu süreci yaşayacak arkadaşlar için belki bir fikir olur

19 Mart Cumartesi günü evime gelirken Türk Telekom Aracı gördüm. Hemen durdum taşeron arkadaşlar ile görüşme yaptık 2 hafta içinde fiber geleceğini söylediler

Tabi ben bu haberi duyunca yerimde duramadım. O gün yer altı menfezlerini tespit ettiler ve mesai bitiminde gittiler

Pazartesi günü 21 Mart yer altı menfezlerindeki hasarları tespit etmeye başladılar bazı kapaklar açılarak kazılar yapıldı 3-4metrede bir sürekli hasarlar çıkıyor ilerleyemiyorduk

22Mart tarihinde öğlene kadar hala hasarlı yerler onarılmaya çalışılıyordu. İşçiler üstlerine ilerleyemediklerini söyleselerde üstlerinden gelen yanıt kepçe masrafı çıkarmayın oluyordu

22mart öğleden sonra kepçe gelerek hasarlı yerleri kepçe ile kazıp onarmayı denediler fakat her yerde hasar olduğu için yine ilerleyemedik

Hasarlı yerler onarılamayacağı anlaşılınca kepçe gitti ve yarın gelmek üzere anlaştılar.

22 Mart 16.00 sularında iç tesisatta kablo geçecek yerleri delmeye geldiler

23 Mart günü kepçe sabahtan geldi ve 124 mt kazı yapıldı yeni kapaklar konuldu ve bina içi kablo kanalları döşendi

Aynı gün bina havlu içinde ufak bir yer kazıldı ve binanın bir yerinden deldiler içeriye 6lık obk fiber kabloyu soktular ve 1.kata ince siyah bir kablo girdiler

25 mart tarihinde 1.kata kutu konuldu

26mart tarihinde bodruma kutu konuldu

30 Mart Tüm alt yapı sorgularında adresimde fiber gözükmeye başladı

Ayın 28 inden 31i ne kadar diğer binaların işleri ile uğraştılar 31 mart sabahı bina içi obk kabloları çekmek için geldiler

Kablolar çekildikten sonra gittiler öğleden sonra farklı bir ekip geldi ve kabloları kablo kanallarına yerleştirip daire önlerine sarılı şekilde bıraktılar

2 Nisanda son 3 bina kaldığını belirttiler ve işlerinin biteceğini söylediler

2 nisan da birileri gelip kabloları biraz düzenleyip gitmiş

3 Nisanda alt yapı aktif gözüktüğü için dönüşüm için destek kaydı açtım Berk bey fiber dönüşüm ekibine durumu aktaracağını onlardan dönüş beklememi istedi

6 Nisanda bina içi kutuların ekleri yapıldı ve son 3 binanın kutuları kaldığı söylendi

6 nisanda kutuların bağlantıları yapıldığı için tekrar TurkNet e dönüşüm kaydı açtım Berk bey yine arayarak fiber dönüşüm ekibine aktaracağını onlardan dönüş beklememi istedi

6 Nisandan sonra süreç biraz sancılı ilerledi. Alt yapı aktif gözükmesine rağmen ve satışa açık olmasına rağmen TurkNet ve Türk Telekom arasında bir sorundan kaynaklı 3-4 gün kadar dönüşüm kaydım açılamadı.

6 Nisandan sonraki süreçte @EFG Enes bey bans çok yardımcı oldu. Gerek özelden gerekse diğer konunun içinden yazarak durumu içeriye bir kaç kez bildirmesine rağmen ayın 11 ine kadar dönüşüm kaydım açılmadı

Bu süreçte Türk telekom da çalışan benim bağlantımı yapacak kişi ile irtibat halindeydim ve kendisine bir dönüşüm kaydı düşmediğini düştüğü an bana geleceğini defalarca söyledi

11 Nisan artık tepem attı ve Türk telekomu arayarak fiber için başvuru yaptım

Ve bu durumu eski kaydıma yazınca @EFG Enes bey sağolsun yine yardımcı olmak için gerek özelden gerek konu içinden benimle iletişime geçti. ve dönüşüm ekibine konunun aciliyetini bildirdi. Dönüşüm ekibi beni arayarak sistemlerde sorun olduğunu o yüzden dönüşüm kaydımın açılamadığını belirtti ve istersem telekom başvurumu iptal edersem fiber için dönüşüm başvurusunu yapabileceklerini söyledi

Enes beyin hatrı için telekom başvurumu iptal ettim ve TurkNet başvurusunu tektar yaptık

12 Nisan sabah telekom da çalışan kişiye mesaj attım ve dönüşüm kaydının açıldığını belirttim o da sağolsun normalde öğleden sonra fakat senin için sabah geleceğim dedi.

Saat 10 sularında beni arayarak dönüşüm kaydımın sistemden silindiğini söyledi ve operatörün ile görüş iptal mi etmişler dedi

Hemen Enes beye özelden yazarak konuyu ilettim yine dönüşüm ekibine konu acil olarak aktarıldı ve tarafıma dönüş yapıldı başvuru sırasında bir sorun olmuş ve başvuru iptal olmuş. Sonrasında tekrardan dönüşüm için başvuru yaptık iş emri id sini telekom da çalışan arkadaşa verdim ve öğleden sonra 15.00 sularında ses kurulumunu yaptı

Ardından tekrar TurkNet in internet için iş emri açması gerektiğini ve iş emri düştüğü gibi onaylayacağını belirtti

Ardından hemen @EFG Enes beye yazdım o da durumu içeriye ileterek işleri hızlandırdı saat 16.00 civarları fiber internete kavuşmuş oldum hemen hız testi yaptım :slight_smile:

Dip Not
Elimden geldiğince doğru ve sade anlatmaya çalıştım. Tarihlerde ufak tefek hatalar olabilir süreç uzadığı için net hatırlayamıyorum

Dip Not 2 Buradan @EFG Enes beye tekrardan teşekkürleri mi sunmak istiyorum o olmasa belki süreç bu kadar hızlı ilerlemeyecekti ve hala bekliyor olacaktım.

Okuduğunuz için teşekkürler :slight_smile:

4 Beğeni

Usta hayırlı olsun verdikleri modem nedir

Huawei Ont ve Zte H298a sanırım

Bu aldığın hızı wifi de alabiliyor musun

Huawei ONT’de 125 Mbps alınabilirken Nokia’da 115 alınabiliyor. 10 Mbps de olsa daha hızlı :innocent:

Zte modemi sadece vlan id bakmak için kurdum keenetic e verdim yönetimi

Kablosuzdan bu geliyor

10 olsun bizim olsun :sweat_smile:

1 Beğeni

35 internet için managment için de -1 olması gerekiyor VLAN ID

İnternet 35 fakat nadir de olsa farklı olabiliyormuş kontrol etmek istedim :slight_smile:

Vdsl de 9 ping
Fiberde 8 ping

Ping bayağı farketti :rofl:

1 Beğeni

Ordu’da ikamet ediyorum. Ben aynı altyapıda aynı modemde Turk Telekom kullanıcısıyken Samsun Turk Telekom sunucusuna hız testi yaptığımda fiberde 15 ms ping alıyordum. TurkNet 'e geçtikten sonra TurkNet samsun sunucusuna 6 ms ping almaya başladım.

Yönlendirmelerden kaynaklı diye tahmin ediyorum.

Kırklarelide oturuyorum TurkNet istanbul sunucusuna 8 ping

1 Beğeni

Usta bende modemi değiştirmek istiyorum Türk Telekom verdiği modemi komple kaldırıp yeni router direk ethernet ile bağlayabilir miyim

Evet ben öyle yaptım. Ontden çıkan ethernet kablosunu keenetic giga ya girdim

Evet yapabiliyorsunuz. Kurulum konusunda yardımcı olabilirim. Ben de öyle kullanıyorum.

1 Beğeni

Zte modemi sadece vlan id bakmak için kurdum yazmışsınız onun ne olduğunu bilmediğim için :upside_down_face: router olarak keenetic bende düşünüyorum ama hiçbiri wifi 6 değil almışken bu özellikli bir router almak daha mantıklı değil mi

Tabii ki ileri dönük daha iyi olur. Huawei nin wifi6 routerları var onları düşünebilirsiniz

Onlar hakkında çekim gücü zayıf yorumları var

Kullanmadığım için yorum yapamıyorum bu konuda. Burada bir kaç kez önerilmişti o yüzden size yazdım :slight_smile:

Merhaba @BLackOwL, öncelikle senin adına çok sevindiğimi ve epey uzun süredir beklediğin fiber internet deneyimini TurkNet’le yaşamaya başladığın için çok mutlu olduğumu bilmeni isterim :hugs:

Süreç içerisinde göstermiş olduğun anlayış, tutunmuş olduğun tavır ve davranış çok değerliydi. Bunun için ayrıca teşekkür ederim :relaxed:

Ben tüm kullanıcılarımıza buradan elimden geldiği kadarıyla yardımcı olup destek vermeye çalışıyorum. Bu gibi geri dönüşler almak beni oldukça mutlu ediyor. Çok sağ ol. İyi ki varsın :smiling_face_with_three_hearts:

Bu konuyu açarak tüm forumdaşlarımıza yaşamış olduğun süreci detaylıca anlattığın ve yarın öbür gün fiber gelecek bölgeler için kullanıcıları neler beklediğini gösterdiğin için çok sağ ol :pray: Çok verimli bir konu oldu :hugs:

İyi günlerde, sorunsuz, sıkıntısız kullanımlar dilerim :nazar_amulet::pray:

4 Beğeni

Seninle tanıştığıma çok memnunum. Asıl siz iyi ki varsınız :smiling_face_with_three_hearts:

1 Beğeni