Fiber İnternet altyapısı

Herkese selam, arkadaşlarla TurkNet fiber tartışmasına girdik fiberde olsa türk telekom altyapısının kullanıldığını savunuyorlar. Bu doğrumu eğer doğru degilse türk telekom dağıtımı nasıl sağlıyor? Dağıtım kutularından da hiç görmedim

Bulunduğunuz evin altında beyaz kabin varsa türk telekoma aittir. Şayet siyah kutuda üstünde TurkNet yazıyorsa o TurkNet’in… TurkNet’in sokaktaki kabloları genellikle siyah oluyor. Türk telekomun ise turuncu galiba görmüş değilim. Ayırt edici özellik istersen TurkNet genel olarak duvarlardan direklerden falan fiber kablosunu döşüyor. Türk telekom ise yeraltından. TurkNet 1-2 senedir ttnin adsl vdsl ve fiber hizmetini hattınızı kapattırmadan 240tl cayma bedelini karşılayacak şekilde geçiş yapmanıza olacak sağlıyor. Kısacası adamların dedikleri doğrudur diye düşünüyorum… GigaFiberi türk telekom sağladıklarını söylüyorsa o adamlar delirmiş demektir bu ayrı mesele…

1 Beğeni

TurkNet iki şekilde de fiber hizmeti veriyor. Telekom altyapısından 100mbps Download 8Mbps Upload verebiliyor. Birde TurkNet’in bağımsız kendi alt yapısı var. Ona da Gigafiber deniyor. Ve daha ucuza 1000Mbps upload 1000Mbps de download veriyor.

Yani TurkNet sadece TT altyapısından sağlamıyor fiber hizmetini. Belli noktalarda kendi altyapısı var ve hızla yayılıyor.

1 Beğeni

Gigafiberse tamamen türknetin kendi altyapısı, değilse türk telekom altyapısı.

1 Beğeni

Bakır kablo ile türk telekom harici hizmet verebilen bir firma yok zaten… fiberde işler biraz karışıyor. Orada da evinizde 1000 /1000 gigafiber hizmeti varsa TurkNet altyapısı var demektir. Onun harici diğer firmaların altyapısı vardır.

2 Beğeni