Faturalandırma ve hizmet iptali hakkında

Merhaba. 2 Kasım tarihi itibarıyla E-Devlet üzerinden, YAPA alt yapısından almış olduğum internet hizmeti Türk Telekom ekiplerinin eski bakır kabloları toplaması ve mevcut saha dolabında boş port olmaması nedeniyle fesih ettim. 3 Kasım tarihi itibarıyla da müşteri temsilcisi Betül Hanım tarafından hizmetimin iptali gerçekleşti. 2020 Ekim ayının 14 ünden beri kullanamadığım ve parasını peşin ödemiş olduğum internet hizmetinin ücret iadesini isterken, şaka gibi internet hizmetini kullanamadığım 2020 Kasım ayına da 88TL fatura ücreti çıkarmışlar.

Şimdi bu durumda ne yapabilirim? BTK üzerinden fatura için şikayet kaydı oluşturdum. Başka birşey yapmama gerek var mıdır?


@Hakan @Hakan.Yildirim @gokselbasol @ErenSZR

BTK şikayetleri daha geç sürede çözülebilir. Oim üzerinden fatura adımından kayıt açın daha kısa sürede dönüş alırsınız. Fatura hatası varsa iptal edilir. Ayrıca kullamadığınız günlerin iadesi de yapılır.

2 Beğeni

Aslında fatura bile çıkmaması gerekiyordu. Hadi çıktı iptal olması ve kullanamadığım günlerin ücret iadesi olması gerekmiyor mu?

Ayrıca OİM üzerinden de bir kayıt açtım.

Açtığınız kaydın üzerinden size kısa sürede dönüş yapacaklardır.