Farklı Speed test sonuçları

Merhaba ben yaklaşık 1 hafta önce evime gigafiber aldım ve sorunsuz bir şekilkde çalışıyordu,ancak telefondan speed test yaptığımda en fazla 30mbs sonucu gördüm neyse dedim bilgisayardan yapınca da
Download 905.79 upload 821 gördüm. Nedeni nedir acaba iki yerden de farklı sonuçlar görmemin (Tamamen aynı internete bağlı olduklarına eminim.) Bilgisayar kablolu bir şekilde internete bağlı

telefondan 2.4 frekansı ile bağlanmışsınızdır o yüzden düşük çıkar

Merhaba,

Dediğiniz gibi bilgisayar kablolu bir şekilde internete bağlı eğer ki telefonunuz 2.4 ghz WİFİ a bağlıysa hız düşüklüğü bundan kaynaklı olabilir.

Bir de cihazlarınızdan 5g ya da 6g frekansı varsa onları önceliklendirin. (telefonda 6g bandı olmayabilirde kontrol etmeniz lazım.) Ben telefondan en fazla 300 aldım indirmeyi ve yüklemeyi. Tamamen Wifi olmasından kaynaklı pc de gördüğünüz değerleri göremeyebilirsiniz.

Telefonun 2.4Ghz WiFi ile bağlı olması, mesafe, telefonun yonga çipindeki WiFi modemin kalitesi, WiFi sinyallerini etkileyen bazı radyo frekans dalgalar (Başka WiFi ağları veya 2.4Ghz de yayın yapan başka kablosuz cihazlar gibi)…
Birçok etken WiFi dan hız düşmesine neden olur. Bütün bunlar üst üste eklenince aldığın hızların 30Mbps lere kadar düşmesi de çok şaşırtıcı değil.

Kaliteli kablo ile her zaman en iyi hızı alırsın şu an ki ağ çözümleri içinde.

İlerde WiFi 7 çıkar, sende WiFi 7 destekli iyi bir modem ve telefon veya leptop alırsın ve mesafe de yakın olursa belki kablolu hattan daha iyi sonuçlar alırsın. Aksi halde günümüzde kablolu candır… :sunglasses: