Farklı ISS'nin fiberine sahip site(ler)ye Türknet Gigafiber gelir mi?

İstanbul, Kartal ilçesi Uğur Mumcu Mahallesi’nde neredeyse her sitede/binada Superonline Fiber var. Ancak gerek fiyat, gerek performans gerek müşteri memnuniyeti açısından (internette okuduğum kullanıcı geri bildirimleri) Türknet’in Gigafiber’i daha uygun görünüyor. Halihazırda farklı bir firmanın fiber altyapısı olan böyle bir bölgeye Türknet Gigafiber getirir mi? Site olarak başvurunun bir anlamı var mı?

Site yada binaya fiber kutusu getirilmişse başka bir firma getiremiyor diye biliyorum. Ancak tt fiberiyse turknetten fiber abonelik satın alabiliyorsunuz

yine tekelleşmeye gidiyoruz yani :upside_down_face:

gereksiz olduğu için getirilmiyor zarar ediliyor yani. bir firma getirecek diğer issler bundan yararlanacak ödemesini de getiren firmaya yapar muhtemelen doğrusu bu

Yok ya site sözleşme imzalamadı ise öyle bi durum yok bizim burada TT fiber Türksat kablo ve sol fiberi olan binalar var

Bu fiber altyapı paylaşma olayı daha yeni başladığı için artık aynı binaya ikinci bir hat çekilmeyebilir. Çünkü şu durumda Superonline olan bir sokağa tt tekrar hat çekmeyecektir o hattı kendiside kullanacaktır. Önceden aynı cadde/sokakta 2-3 firma aynı anda fiberini getirme durumundaydı çünkü paylaşım yok rekabet vardı şimdi sadece rekabet var :joy:

Türk Telekom, Superonline in çektiği fiberi kullanabiliyor ise neden üzerinde Türk Telekom yazılı dslam dolapları kuruyor ki? Bildiğim kadarıyla Superonline tekel davranıyor fiber konusunda. (TT, bu fiberi kullanabilseydi binalarda TT tel kabloları olmazdı diye düşünüyorum)

2021 de paylaşıma geçildi turknet veremiyordu abonelerine tt fiberini. Halen turkcell tt ile fiber altyapı paylaşma konusunda anlaşmamışsa bilemem

Ortak santral kurulması istendi başarısız oldu.

gigafiber alamazsın

Ben bu çalışana inanmıyorum her dediği yalan oluyor ama aksini bilen varsa belirtsin.
Gigafiber i sonuçta TT Çekmiyormu altyapısını? Değişen ne var onu anlamış değilim.
Yapa altyapısında olan bir kişi binasına fiber çekildiğinde gigafiberi kullanamamasının sebebi nedir?
@Moderatrix @Ugur.Aydogan @Baran

Gigafiber direkt Türknet NOC (Network operations center) dan çıkan fiber kabloların binada herhangi bir DSLAM bağlantısı olmadan direkt dairenize ulaşmasıyla geliyor diye biliyorum. Türk Telekom ile herhangi bir bağlantısı yok.

1 Beğeni

GigaFiber TurkNet 'e ait fiber altyapıdır. Türk Telekom’un fiber altyapısı farklı. TT Fiber üzerinden TT tarafından belirlenmiş hızlarda paketler sunular ve abone o paketlerden seçim yaparak hizmet almaya başlar. TT üzerinde şu anda maksimum 100 Mbps paketi mevcut yani Özgür İletişim Fiber paketinde en fazla 100’e kadar alabilirsiniz.GigaFiber üzerinde GigaFiber Paketleri sitesindede görebileceğiniz paketlerden seçim yaparak 1000 Mbps’e kadar hız alabilirsiniz.YAPA’da yalnızca bakır kablo üzerinden hizmet verilmektedir bu yüzden GigaFiber hizmetini YAPA üzerinden alamazsınız.

1 Beğeni

peki gigafiber i nasıl alabiliriz ?
Değişik bir durum çünkü TT nin fiber çektiği noktalarda x firma 1gb down ve 150 up seçeneği bile sunuyor. @AQUARIUSS

O dediğin x firma tt altyapısi üzerinden vermiyor o değerleri, kendi altyapı çekmeye başladı, oralarda verecek o hızları

@asdas127816 TT nin çektiği kabloları kullanıyor. Çünkü fiber döşeli olmayan bina var birde yanında döşenmiş olan var. Döşenmiş olana fiber diyor sistemde.

GigaFiber’i alabilmeniz için TurkNet tarafından binanıza kadar fiber altyapı getirilmesi gerekmektedir.

Bunu talep etmenin bir yolu varmı? Destekten yazıyorum ama hiçbirşey anlamıyorlar. sorduğum sorulara da cevap veremiyorlar. Yazışmaları okusanız içler acısı. Daha nasıl anlatacağımı bilemiyorum gerçekten.

Site Yöneticisi/Sakini iseniz Turknet GigaFiber sayfasını ziyaret ederek talepte bulunabilirsiniz.

Bende ikisinede tıklanmıyor daha öncede denemiştim aynıydı çalıştığından emin misiniz

Denedim çalışıyor şu anda.

1 Beğeni