Düşük SNR Margin ve Max Hız

müstakil bir yerde oturuyorum. eskiden max hızım 90 civarlarındaydı şimdi 55lere kadar geriledi. snr değerimde 13 civarlarında bu hat değerlerine göre biraz daha yüksek olmasını bekliyordum bu sebeple iç tesisatımda sorun olduğunu düşünüyorum. iyi bi cat 6 kablo ile yenilesem sizce düzeltebilir miyim? Değerlere de bir göz atarsanız sevinirim pek anlamıyorum. Herhangi bir kopma yaşamıyorum.

Teori de ve pratik olarak sorun yaşamıyorsunuz cat6 23awg bir kablo seçin bazı değerler de iyileşme olabilir (ankastreniz de sorun yoksa) max hızınızın 90mb olduğu zamandan kalma hat değeriniz var ise paylaşın. Max hızlarda oynamalar saha dolabı aktif ve yüksek kullanımlarından dolayı olabiliyor.

Malum pandemiden dolayı yıllardır evinde internet kullanmayanlar bile internet bağlatmaya başladı. Uzaktan eğitim/çalışma sebebiyle. Bu durumda bölgenizde yeni abonelerin katılması yada mevcut abonelerin paket hızını yükseltmesi ile sizin max kapasite değerinizde düşüş olması normal. Eski hat değerleriniz mevcut ise atarsanız daha net cevap verebiliriz.

Max alabileceğim hiz 138 mbps idi. Son 20 gündür. Max alabileceğim hiz 97 mbps düştü. Herkes evine internet bagladi. 97 mbps kullanıyordum 75 mbps oldu. Telekom ekibine sordum. Onlarda ayni seyi soyledi. Aşırı talep var ve sürekli canli derslerden dolayi. Hizlar da dalgalanma olusuyor. Ve suan malasef eski hızınızı alamazsiniz dendi. ilerde ekstra cihaz/kartla iyilestirmeler yapilacak. Ama zaman belli değil dendi

1 Beğeni

@Speedtest Sizin adınıza sevindim. Dolabınıza ilerde kapasite yükseltimi olması çok iyi olur. Daha geçen gün 3 kere elektrikler girip geldi snr 15-16 geziyordu şimdi 9-10 zayıflamaya düştü tabi Max hızlar da etkilendi.

2 Beğeni

Umarim kısa zamanda iyileştirme yaparlar.

Genellikle elektrik kesintisi sık yasanildiginda saha dolaplarındaki kartlar hasar görür. Bunun icin de hiziniz ve snr düşmüş olabilir. Ortalama 15 20 gün içinde yenisini takiyorlar.

Teşekkürler. Modem, PC v.b yanmasın diye çektim fişlerini sık sık kesilmişti. Dediğiniz gibi de olabilir. Ama Telekom bağlantı olduğu sürece pek önemsemez. Bazı teknik elemanları anlamıyor 1mb bağlantı var ise internet var. Sağlıklı olup olmadığına bakanlar vardır ama genel olarak durum bu maalesef :confused: hızım da sorun yok 70-74mb Max hız 50mb düştü.