DSL tekrar bağlanma sorunu

@btekcan hocama katılıyorum.
Şimdi hocamın ve benim modemlerimiz lantiq chipset olduğu için bağlanmanız yaklaşık 5-6 saniye sürüyor. Ama farklı bir chipsetye bu durum 5-6 dakikayı bulacaktır. Bu bağlantı kesilme durumunda sürekli online olması gereken cihazlar otomatik olarak Back-Up sistemine geçiyor ve gereksiz maliyet oluşuyor. Hocam bunu anlatmak istemiş ve haklı olduğunu düşünüyorum. Çünkü maliyetin yanısıra birçok trigger çalışıyor ve gereksiz mail ve SMS trafiği oluşuyor.

2 Beğeni

Gelişme olması durumunda mutlaka size bilgi vereceğiz. Anlayışınız için çok teşekkürler.

2 Beğeni

Merhaba @Letmax, şu an @btekcan’nın bahsettiği durumu Network ekiplerimizden arkadaşlarımızla birlikte takip ediyoruz. Gelişme olursa buradan bilgi vereceğim. İsterseniz siz de takip edip gelişmelerden bilgi edinebilirsiniz.

1 Beğeni

Sevgili @EFG günaydın,

Mesela dün gece yeniden bağlanma olmamış görünüyor modemde. Yani bana söyledikleri “her gece restart ediliyor” lafı boşa çıktı. Hatta ilk hafta 2 gün olmadı böyle bir şey. Gün içinde olacak mı takip ediyorum. Yani mümkünse bu bir tercih ise hattımdan bu tanımın kalkmasını rica ediyorum.

Bu indirme hızı da çözülmedi ve nedense aynı altyapıda TT’de 101 görürken turk.net’te 97,66 görünüyor. Muhtemelen bu da bir tanımlama kaynaklı

Sizin de kafanızı ağrıtıyoruz ama cevap bulamıyoruz bunun neden olduğuna. Kabloyu TT’ye alayım hop 101 . Turk.Net’te 97,66 tek fark servis sağlayıcı…

Dün gece yyine 01:22’de gitti ve 01:35’de geldi. Bu sıkıntıyı 8 yıl TT’de yaşamadım ancak turk.net’te yaşıyorum açıklama yok :blush: Bunun arka planına bakacağına arkadaşlar bana BTK’ya göre 24 saatte 3 kopma normal savunması yapıyorlar. Hatta bazıları “yahu başka firmaya git” muhabbeti bile yapıyor. Muhtemelen bu arkadaşlar Windows’ta mavi ekran görünce yeniden kurarlar :joy:

Muhtemelen TT’nin bu portunda sıkıntı var. Çünkü aynı yerde eve TT’de bağlı üstte yazdığım gibi ancak tek bir kopma yok.

Kopma loguna baktınız mı acaba ?

Lcp terminated by peer ?

İlk mesajlarda yazmıştım sanırım. Turk.Net’e tahsisli port düşüp yeniden bağlanıyor bu sefer uzun sürmüş gelmesi. DSL santrali yapmıyor bu işi o net. Çünkü kutu zaten alt katta ve aynı anda bende TT’de var aktif aynı fiber kutudan. Yani santral restart etmiyor bir şekilde Turk.Net portu restart ediyor. Saha personeli bunu analiz edecek yeterlilikte değil maalesef. “Uzmanlar” desen bireysel müşteri ile muhatap olmuyor.

%90 kimse farkında değildir bunların gece oluyor çünkü. Ancak ben monitör ettiğim için anında düşüyor bilgisi.

1 Beğeni

Aynı durum bende de var Bu gün 2 defa DSL yeniden başladı Lakin modem yaklaşık 55 saattır çalışıyor gösteriyor.