DSL ışığı yanmıyor VAE kapalı!

Yaklaşık 2 gün önce hiçbir sorun yokken birdenbire internetim gitti ve desteğe kayıt bıraktım. Türk Telekom’dan 2 saha görevlisi gelip sadece binamın içindeki kutuya bakarak bana kablolarda sıkıntı olabilir dediler ve gittiler. Daha sonrasında kabloları kontrol ettirdiğimde herhangi bir sorunun olmadığını öğrendim fakat 2 gün geçmesine rağmen hala hizmet alamıyorum. Normalde internetim ADSL olarak gözüküyordu ve internetimin kesildiği gün fotoğrafta da gördüğünüz gibi Modem Buluşmuyor - VDSL yazısını gördüm ve altyapının geldiğini düşündüm fakat Türk Telekom’dan gelen saha görevlisi arkadaşlar bana altyapının 1 ay içinde geleceğini söylediler yani altyapım değişmemişti ve neden VDSL yazdığını anlayamamıştım. Şuan hala bekliyorum internetim hala yok. Diğer bina sakinlerimizin internetleri sıkıntısız bir şekilde çalışıyor binada tek bende internet yok. Yardımcı olabilirseniz çok sevinirim.

Yapada mıydınız bu sıkıntıdan önce?

Evet yapa hattındaydım. Fakat şuan anlamadığım şeyler oluyor. 2 alt sokağımda arkadaşım 80megabitleri görürken 8megabit ile çebelleşiyorum. 1 ay içinde altyapı gelecek diye sevindirdiler bakalım ne olacak.

Ne altyapısı gelecekmiş ki zaten yapa

Bilmiyorum tam olarak ne altyapısı falan ama 2.8km santrale uzaklığım var. Kendi oturduğum bölgede 500metremdeki santrale bağlı olmadığımdan daha düşük hız almaktayım. Hala internetim yok 3.güne gireceğiz öylece bekliyorum. Forumda ki

@Moderatrix acaba yardımcı olabilir misiniz?

Kimse yardımcı olmaz kardeşim şans eseri Türk telekom yaparsa öyle olur ancak. Kimsenin bişeyle ilgilendiği yok

o zaman geçmiş olsun artık kaç ay beklerim allah bilir.

Talebiniz var mıydı hat ile ilgili olarak? Destek kaydı açtınız mı dsl ışığı yanmıyor şeklinde?

Evet destek talebim duruyor hala türk telekom ilgilenecek şekilde fakat gelen giden yok destek kaydına da geri dönüş olmadı.

@Murat042 Abi yardımcı olabilir misin acaba müsait durumunda?

Sokağınıza, caddenize yeni saha dolabı gelmiş olabilir mi.
Hattınızı o saha dolabına bağlıyor olabilirler.
Farklı firmalarda altyapı sorgulama yaparmısınız.
Örn: netspeed yada extranet sitesinden altyapı sorgulama yapın ve ss atın sonuca bakalım.

2 Beğeni

hemen yan sokağımın başına 2 tane beyaz büyük türk telekom tip7 kutularından koymuş bu kutular hızımda etkileme yaratır mı?

Evet yapa’dan çıkıp vae altyapıya geçiş yaparsınız ve mesafenize göre çok daha yüksek hızlar alabilirsiniz. Örn: benim dolaba mesafem 123m ve 88 mbps hız alıyorum. Sizde mesafeye göre bu hızları almanız mümkün olacaktır. Önce dolapların aktif olması (fan sesi duyulur) gerekiyor. Sonrasında resimde tarif ettiğim gibi


Destek kaydı açınız,
Vae geçiş talep ediyorum yazınız.
Yeni dolaba geçişiniz yapılır.
Sabit telefon numaranız değişecektir.

1 Beğeni

Altyapı sorgulama yapın ve ss atın.

1 Beğeni

Alt yapım bu şekilde gözüküyor şuan ve alttaki resimde konulan kutularla aramdaki mesafe ;

Şuan dsl ışığı ve internet ışığı yanmıyor bununla ilgili ankastre sağlaması yapılmış ve yarın Türknet’den arkadaşlar çözüme ulaştırmaya gelecekler.

Şimdi aramda 100 mesafe olan kutulardan tahminice ne kadar hız alırım? ve şuan binada bulunan kablo kalitesini cat6 ile değiştirsem kutudan gelecek olan internet için yararı olur mu? sabit hız ve sabit ping açısından?

1 Beğeni

evinizden saha dolabına olan mesafeyi o şekilde hesap etmeyin. esas olan saha dolabından size ulaşan kablonun uzunluğudur. kablo dolanarak gelebilir ve de mesafesi artabilir. direkten geliyorsa telefon kablosu o kabloyu takip edin.

benim saha dolabı evimin bahçe duvarının dibinde ama kablo direk gelmiyor. 100 metre caddede ilerleyip sonra geri dönüp bana geliyor

1 Beğeni

Tam olarak o mesafeyi şuan hesaplayamıyorum ama yarın türknet’den yetkililer geldiğinde onlara danışacağım eğer tam bir cevap alamazsam TT’de tanıdığım biri var o mesafe olayını onunla birlikte hesaplayamaya çalışırım.

1 Beğeni

100 metre olmazda en kötü 200 metre olur belki. ama saha dolabına net fiberle geliyorsa yinede problem olmaz gibi. en kötü 60-70 alırsın gibi. tabi iç tesisatında önemli.

1 Beğeni

60-70’e bile okeyim yeter ki gelsin artık :smiley: İç tesisat olarak cat6 kablo çekmemin yararı olur mu? ona göre kutulardan yararlanmaya başladığımda cat6 kablo çektirmeyi düşünüyorum.

1 Beğeni