Daha iyi bir oyun deneyimi için modem veya router önerir misiniz?

Benim hikayem biraz uzun ve karışık, sabırla okuyup yardımcı olmaya çalışan dostlara şimdiden teşekkür ederim.

Dostlar, ben Hakkari’de yaşıyorum ve 16 Mbps ADSL internet kullanıyorum. Ortalama 12-13 Mbps hızlarla hayatımı sürdürmeye çalışıyorum.

Son zamanlarda iş ve ailenin getirdiği stresi bir nebze atabilmek için oyunlara sarıldım. Arkadaşlarımla online oyunlar oynuyorum. Warzone 2.0, CS:GO, Apex Legends, Battlefield 1 vb.

Bu oyunların tamamında ping değerlerim 100 MS’nin altına düşmüyor, bazı oyunlarda ise sık sık packet loss, gecikme algılandı gibi hatalarla karşılaşıyorum ve oyun deneyimim ciddi anlamda baltalanıyor. Bir de internete wifi ile bağlanıp telefondan bir internet sayfası bile açsam ping 1000 MS oluyor :slight_smile:

Bunu iyileştirmek için TCP Optimizer yazılımını denedim, Qos ile internet hızını sınırladım, Telemetry’i engelledim, arkaplan verilerini sınırladım, wifiyi kapattım ve daha aklıma gelmeyen birçok yöntemle bir miktar iyileşme sağladım. Ancak geldiğim noktada halen sağlıklı bir bağlantım olmadığını görüyorum.

Bu konuda altyapı anlamında yapabileceğim bir şey yok, şehir genelinde maalesef altyapı kötü. Benim sormak istediğim bu forumda sıkça karşıma çıkan Keenetic Extra DSL, Xiaomi Mi AC1200 Router 4A Giga Version gibi cihazlarla bu sorunları çözebilir miyim?

Aşağıda bufferbloat test sonucumu görebilirsiniz (Qos ile internet hızı sınırlandırılmış hali)

Merhaba,
Router olarak TP link ax73 ax75 bakabilirisinz. Fiyatı yüksek geldiyse daha düşük AX modelleri vardır. DSL cihazları için Zyxel 3625 - TP link AC2100 - Keenetic hero

Merhabalar,
TP Link archer AX73 cihazını kullanıyorum, tavsiye ederim.

1 Beğeni

Cihaz değiştirerek altyapı kaynaklı sorunların üstesinden gelemezsiniz diye düşünüyorum. Bölgenizde ki altyapının iyileştirilmesi için mahalleli ile birlikte (muhtar da dahil olabilir) bağlı olduğunuz Telekom müdürlüğüne dilekçe ile başvuru yapın. Altyapı çalışmaları sonrasında cihaz değişimine giderseniz daha iyi olacaktır. Umarım kısa sürede altyapı çalışmaları başlar ve tamamlanır :pray:

Bende de tp link ax 73 var. Ara ara gpon üzerindeli LAN lambası müthiş bir şekilde hızlı yanıp sönmeye başlıyor ve sonrasında router kendini kapatıp tekrar açıyor. Gpon üzerindeki LAN hızlı yanıp sönmeye başladığında hiç bir sayfa açılmıyor. Nedenini bulamadım. Akşamları 1 kere yapıyor böyle. Gündüz yapıyor mu bilmiyorum.

Yurtdışı oyun sunucularına ne kadar uzaksanız ping değeriniz o kadar artar. Modemi ne kadar değiştirirseniz değiştirin pinginiz kabul edilebilir seviyelere inmeyecek. Ben de kuzey doğuda oturuyorum. Yurtdışı sunucularındaki pingim ne yaparsam yapayım 80’in altına düşmeyecek. Bunun tek kesin çözümü batıya taşınmak. :slight_smile:

Yorumlar için her birinize ayrı ayrı teşekkür ederim.

Bu süreçte Turk Telekom altyapımda bir iyileştirme yaptı, upload hızım 4 mbps’e yükseldi. Sonra farkettim ki altyapım VDSL2 olmuş. Çok şaşırdım ama müşteri hizmetlerini arayınca bunu doğruladılar. Ayrıca QoS ayarlarını da kurcaladıktan sonra bufferbloat testinde A almayı başardım :slight_smile: Evet bu oyun deneyimimi bir miktar iyileştirdi.

Şu anda CS:GO sunucularında ortalama 70-80 ms ile oynuyorum, bu gayet iyi bir değer. Ancak gecikme değeri Warzone 2.0’da zaman zaman 140 ms’e kadar yükselebiliyor.

Bir çözüm getirir mi emin olamadım ama deneme amaçlı Kenetic Hero DSL satın aldım, salı günü test etme şansım olacak. Umarım bir miktar ilerleme sağlarım. Olmazsa iade edip kaderime razı olacağım :slight_smile:

Hoşçakalın.

1 Beğeni