Crc hatası

2 senedir turknet abonesiyiz. Su ana kadar hizlarda ve crc lerde problem olmadi. Ama bu son 6-7 aydir bi sikintilar var. Onceden cok net 21db de 70mbps indirme varken su an 60 larda 15db snr ile oda. Hiz takintim yok fakat bugun almis oldugum crc hatasi kafama cok takildi. 24 saatte 2.5m crc hatasi aldim. Bu aralar 2 defa internetim aktif kullanimda kesildi. Bu crc hatasini nasil dusurebiliriz.

Santrale olan mesafen nedir ? Bağlantıyı nasıl sağlıyorsun ? DSL prizin den mi ? Yoksa direk bina ankastresin den gelen kablo modeme mi giriyor ? ASUS modemler hakkında pek bilgim yok ama bir sürüm muhabbeti varmış ASUS modemler de… O sürüm de bunu yapabiliyor imiş. Son zamanlar da güncelleme yaptın mı ? Bunları bir açıklığa kavuşturabilirsek, ihtimalleri ve olası ihtimaller ile ortak bir fikir sunup, duruma göre yönlendirme yapmamız daha kolay olabilir.

Artık takmıyorum nisandan beri saçma sapan crc/fec hatası alıyoruz hiç kimse sorun biz de demiyor. Gece 2 evde herkes uyuyor Bi dakika içinde 150bin crc oluşmuş. Bazen 3 günde 3bin crc bazen 1 dakikada 150bin.

Mertcan bugun TT ekibi ile ortak çalışma yaptık :smiley: Bazı şeyler dışarı dan gözüktüğü gibi değilmiş onu anladım… Adamlar direk gelen bakır altyapı dan deniyorlar gelen hızı. Saha dolabında 147 olan hız bizim binaya girince hop 107 lere çakılıyor. Keza bu durum mevcut hızı etiketliyor :frowning: Atlama vs bişiler yapmaya çalıştılar nuh diyor peygamber demiyor net :smiley: Benim iç hat iyi birde üstelik ama pek de iyi değilmiş. Basit 2 3 işlem ile +7 mbps kazandırdı bana. En önemlisi CRC neredeyse yok denecek kadar azaldı. Basit klasik hiç akla gelmeyen yolları denemek lazım sanırım ?

1 Beğeni

Bina içi ile telekom kablosu arasında 0.1 bile zayıflamam değişmiyor. Hız ise 1 megabit oynuyor. Her şeyi denedim ankastreyi iptal ettim telekom kablosuna kendi kablomu yak konnektör ile bağladım dsl prizini iptal ettim kabloya direk rj11 çaktım 3 modem değiştim fayda yok.

Her an crc fırlasa tamam lokal sorun olur anlarım. 3 gün crc yazmayan modem bazen anlık dakikada 150 bin crc nasıl yazar hem de gece 2 de internet kullanımı bile yok.

Modeme dün restart attığımda 3 günde 25k fec 4800 civarı crc vardı şuan 1gün 13 saatte olana bak.

Mertcan o zaman portsal gibi gözüküyor durum ?

hocam türk telekom hiçbir şekilde gelip kontrol etmiyor ki. bugüne kadar kaç kez arıza kaydı açtım. bir kez gelip bakmadılar. yerinde destek çağırdım iç tesisatın sorunsuz olduğunu söyledi türk telekoma bildirdi gene gelen giden yok

@MehdiUygun bizim crc sorununu boşver, deli olursun valla :smiley:

Çözüm yok :smiley: önerebileceğin, TT nin yapabileceği, turknet in yapabileceği herşeyi denediğimden emin olabilirsin :slight_smile:

Mertcan benim gibi saha ekibini yakalıycan. Sonra kola ikram edecen :smiley: Kankii hallediverin işi diycen :smiley:

1 Beğeni

sadece bir tane arabayla suratsız bir adam geliyor. saha dolabı başında yakaladım konuştum anlattım durumu. kablolar baya eski ,mesafe uzun zayıflama normaldir hızını düşürden ileri gidemedim. bizim alt yapı 2009 da çekilmiş o zamandan beri dokunan eden yok alt sokağıma fiber çekiyorlar bana gene yok

1 Beğeni

Allah yardımcın olsun :frowning:

1 Beğeni

Teşekkür ederim hocam. artık saldım gerçekten. fiber gelmeden kimsenin çözemeyeceğini anladım internet var mı var artık fazla uğraşamam.

1 Beğeni

santrale 190m gibi bir mesafe var kabloda ankastre kutusunden direk splitter a geliyor. Su ana kadar bu kadar crc almamistim 2-3 gundur 2 defa gitti internet crc hatasi ss teki gibi. Modem yazilimi ise onceden update lemistim. Ondada bir problem oldugunu dusunmuyorum acikcasi. Bu zamana kadar cok crc almadim 200-300 civarndaydi.

@Baran arkadaşım ilgilencektir :slight_smile:

2 Beğeni

Kullanmış olduğunuz modem yazılım sürümü kaç şu anda?

1 Beğeni

790 sürümü ile test eder misiniz

1 Beğeni

Asus Modem Yazılım bu linkten 790 sürümünü indirip tekrardan kontrol eder misiniz?

su ana kadar bir sikinti olmamisti yinede indirip denicem. Modeme gelen hiz 20db lerde su anki hizi aliyordum. Ondada bir dusus oldu neden olabilir.

onun bir çok sebebi olabilir. saha dolabına binen yük. yeni abone eklenmesi mevcut abonenin hız yükseltmesi. vs uzar gider ankastreden ölçme şansınız var ise ölçün orada da aynı hızı alıyorsanız pek yapacak bir şey yok

1 Beğeni