Crc hatalarının milyonları bulması

SNR sabitlemene rağmen kendi kendine düşmeler hatta -1 düşmesi çok anormal bir durum. 2 Saatte 0 CRC 24-48 saat aralığın da tekrar paylaşır mısın?

1 Beğeni

Tplink modemlede denedim. Oda aynı şekilde sürekli hata üretti. Akşam tekrar bakıp yeni değerleri atarım.

Şimdi geldim baktım değerlere fakat galiba modem açılıp kapanmış kendi kendine bide hiç 22 dkdır online diyor.

“DSL önyükleme zamanı” 1-2gün olduktan sonra paylaş fakat, sürümü 805’e ve 790’a çek, CRC artışını gözlemlersen.
Bu işlemi yaptınız mı?

1 Beğeni

Evet hocam eski sürümde de aynı hataları verdi üst tarafta paylaştım yanlış hatırlamıyorsam.

1 güne yakın crc hatası internet hızım 55 mb hız alabiliyorum. Fakat aktif olarak internet kullanılmadı.

Maalesef, sorununuz tahmin ettiğim gibi saha dolabı kaynaklı. Çözümü olarak maalesef, pek aktif rol oynamıyor, Türktelekom bu tarz sorunlarda. Port değişimi talep edin temsilciye eğer, yapamıyoruz diyorlar ise Telekom müdürlüğüne müracaat edin.

1 Beğeni

Hocam çok soru sordum ama kusura bakmazsanız bir sorum daha olacak. Türknetle görüştüm. Ekibimiz gelip ölçüm yapacaklar diyorlar. Onlar geldiğinde saha dolabından kaynaklandığını tespit edebilirler mi. Sizin kabloda sorun var diyip giderler mi yoksa.

Port değişimi de çözüm değil… Ben değiştirdim crc ler hâlâ duruyor. 2 aydır içimizden geçti şu crcler, gideceğe de benzemiyor

Saha dolabı tarafından kronik bir sorun varsa evet, port değişimi çözüm değil ama kronik bir problem değilse CRC’nin sık artışlarını, dengesizliğini önleyebillir port değişimi. Evet, benim hizmetimde de CRC artışı problemi var özellikle 2 haftalık kapanmadan dolayı oluşmaya başladı ve devam ediyor, normal de 2.günde 1000-2000 gibi rakamlar almıyorken bazen alıyorum bazen bu rakamlar 3-7 gün arası daha da artıyor, normal de hatalar 7 gün de 1000 CRC’yi geçmezdi hattımda. Umarım sorunu çözümler, Telekom ekipleri.

müşteri hizmetleriyle görüşeceğim. Gelip ölçsünler bakalım. Sonucunu yine paylaşacağım.

Konuyu tekrar hortlatıyorum ama müşteri temsilcisiyle yaptığım görüşme beni tam olarak tatmin etmedi. Hattı ölçüp sorunu tespit etmek istemeleri bana mantıksız geldi. Çünkü hat 2 saat süre zarfında hiç CRC üretmiyordu. Gelip baktıklarında da normal diyeceklerini düşündüğüm için Asus a 12 saatlik geri bildirim gönderdim. Ayarları resimde attığım gibi yapmamı istediler. Şuan 7 saatlik aktif kullanımda almış olduğum CRC hatası “0”. Buraya ayarların resmini ekliyorum. Asusta sıkıntı yaşayan varsa böyle deneyebilir.

1 Beğeni

Akşam ve gece saatlerinde de takip edin. Bilgilendirme için teşekkürler :tada:

1 Beğeni

Teşekkür ederim. Ben de bu ayarları deneyeceğim ve geri bildirim yapacağım buradan. 2 Haftalık kapanmadan beri CRC artışı gözlemliyorum, gün de ortalama 500 CRC kullanım oluyor.

Benim hat ADSL ve 2018 yılında böyle CRC patlamaları yaşamazdım. 2020 ve sonrası CRC hataları bitmez oldu. 2021 Yılında ise hiç çekilemez hale geldi.

Maalesef 17 saatin sonunda yeniden CRC üretmeye başladı. Tekrar teste attım 5 saat kadar 0 hata, daha sonra birşeyler oluyor sürekli Crcler artıyor. Sonra birden kesilip sabit kalıyor. Sonra tekrar başlıyor. Her yenile dediğimde 100 kadar artıyor. Tekrar sabitleniyor.

varsayılanları stabıl yapın dla yı açın snr yi otomatik yapın snryle hiçbir alakası yok onun 20 ye de alsanız bianda düşme düşme olduğu için sürekli 2 db düşüyor

Asus bugün mail yolladı tekrar ayarları “ Regarding the interruption concern, please go to Advanced Settings > Administration > DSL Setting and configure with the following. Thanks.

• Set “Dynamic Line Adjustment (DLA)” to Disabled.

• Set VDSL Settings > “Stability Adjustment” to 8 dB.”
    Bu şekilde yapın diyorlar .

Hattım da 0 CRC olmasa da :slight_smile: CRC miktarım, bu ayarlar sayesin de %50-%60 tasarruf yani, günlük 200-250 CRC alıyorum, bu ayar öncesin de 500-600gibi rakamlar oluyordu ortalama ve bazen 4k-5k miktarlara çıkıyordu. Bu ayarları kesin deneyin. Her hangi bir olumsuzluk ile karşılaşmadım. SNR sabitlemedim, 8-8.5dB arası gidip geliyordu.

Son ayarları uygulamadım.
DLA Nedir?
03. Dinamik Hat Ayarı (DLA)
“Bu öge, sistemin DSL hattını izlemesine olanak tanır ve hattın kararlılığını korumak için tasarlanmıştır. Mevcut hat durumuna göre gerekli değişiklikler uygulanır. Ancak, ayarları kendiniz yapılandırmak istiyorsanız, bu ögeyi “Devre Dışı” olarak ayarlayın.”

1 Beğeni

Ben sabah ayarladım bakalım akşam eve gittiğimde ne durumda olduğunun ekran görüntüsünü atacağım. Snr yi 8 e düşürdüm ben 80 mb hız alabiliyordum. 2 saatlik kullanımdaki crc “0”dı.