Crc hataları

3 gündür anlamsız şekilde modemin ürettiği crc ler ile boğuşuyorum, hız yüksektir diye kararlılık ayarı ile hızı 51 den 38 e kadar çektik iç tesisat bağlantı noktalarına baktım, spliter söküp direkt bağladım, direkten modeme gelen kablonun kontrolünü yaptım (kırık kesik ezilme). Yarın Sabah da yaklaşık 1.5 metrelik DSL giriş kablosunu Cat kablo ile değişmek kalacak. Bu arada Telekom a iş emri verilmiş. Bakalım sonuç ne çıkacak ,🤷

Merhaba,

Asus Marka modem kullanıyorsan eğer tespit ettiğim bir durum var. Asus DSL-N16 modemini kullandığım için yeni yazılım sürümü olan 1.1.2.3_858 sürüm numaralı yazılımında problem olduğunu düşünüyorum, çünkü CRC hataları 2 saat içinde fırlıyor ve yüksek seviyelere çıkıyor.

Asus marka modem kullanıyorsan eğer bir önceki yazılım ile kullanmanı tavsiye ederim.
Sürüm 1.1.2.3_805 kullanıma devam ediyorum CRC hatalı minimum seviyede olmaktadır.

Sizin problem farklıda olabilir, sadece gözlemlediğim durumdan bahsetmek istedim.

İyi forumlar

1 Beğeni

Evet ben de 790 sürümünü kullanıyorum. 858 sürümü ile alakalı mail attım Asus’a inceleyeceğiz dediler.

1 Beğeni

allison bizim suriyeliler kendine telefon kutusundan kablo koparmışlar hele acaba ondan mı gelmiyor internetim anlamış değilim:D ankastre kutu bağlantısını direk reylere verilen kablolama birleşmis bakalım bu haftada tt ekibi gelicekmi bağlamaya 2 hafta dır geldikleri yok şikayet ettirecek ya bu tt yı. Suriyeliler obkutufan bildiplğin çekmişler kabloyu bildiğin elektrik kabloları dışarıda sarkmış.Asşagiya iniyim aticam fotosunu :smiley:

Teşekkürler yazılım konusunda son seçenek kalmıştır ama üşendiğim için yapmadım. Dün gece dsl ayarlarının içinde ne var ise açıp bıraktım modemi. 42 dk da 600k crc varken 14 saattir toplam crc sayısı 4. Görselde seçtiğim ayarları paylaşıyorum.

Ben onu dalgalı hız nedeniyler modemi fabrika ayarlarına getirdiğim zaman fark ettim. Çünkü açık olması gereken ayarlar kapalı kapalı olması gerekenler açık olarak kurulum tamamlandı. Bir şeyler sezinledim. Ama yazılım hatası olabileceğini tahmin etmedim.

Surıiyeli telekom saha personeli de mi var? :slight_smile:

Son durumu bu şekilde şimdi kararlılık ayarını varsayılan yapıp devredışı bırakacağım. Bakalım neler olacak.

Saha dolabı uzaklığı kaç metre

image

40 dk dır bu şekilde

Hayır suriyeliler kendi başına hat çekmeye çalışmışlar muhtemelen koparılan kablolar başka birinin internet kablosu :confused:

1 Beğeni

Ara ara belli süresi yok. Kararlılık ayarını varsayılan yaptığımda da 5 saat gibi bir sürede 3000 crc oluştu. Şimdi kararlılık ayarı ile snr yi 15 çekip tekrar deneyeceğim. Bir önceki sürüm yazılım için yarın PC de yükleme yapacağım.

Göksel bey crc ve fec hataları bende de mevcut cözümlerinizi takip ediyorum modem zyxel vm8623 t50b

Fec hata sayısı 166987 idi lakin modemi yeniden başlatınca düştü

Fec ler düzeltilmiş kurtarılmış paket miktarı diye biliyorum, crc ise hattın gürültüsünün yani zayıflamasına bağlı oluşur… Crc oluşmaya başladı ise fec kaçınılmaz ama fec hata olarak algılanıyor aslında modemin işini iyi yaptığının göstergesi. Olmaması daha iyi tabi. Crc nin bir çok nedeni olabilir. Hattın geçtiği yerde ki manyetik alan, telsiz sinyalleri, telefon sinyalleri, elektrikli cihazların yarattığı kirlilik gürültü olarak hatta yansır. DSL hattını kesip açmak sıfırlar.

Telekom ekipleri sanırım hatta müdahale etmiş, ama hem iş emri bilgisinde hem de oim de bir bilgi yok şu an hat değerli bu şekilde.

Max verilebilir hız aşağıya çekilmiş :roll_eyes::roll_eyes:

Oim de teknik bilgi kısmında da mbps hızınız nedir orda da değişiklik yapılmışmı?

Bende ki crc ve fec hatası tavan yaptı

Bende’de CRC hataları oluşmaya başladı durup dururken ne oluyor anlamıyorum. Upload düştüğünde beridir hata oluşuyor.

1 Beğeni

Oim de ki paket 50 mbps di. Destek kaydına teknik personel çalışmanın devam ettiğini tekrar ekiplere bilgi verildiğini iletti.

Saha dolaplarında ki ısı yükselmesi de bu hataların oluşmasına neden olabiliyormuş ama gece crc hatalarının devam etmesi sorunun bu olmadığı kanısını oluşturdu. Ekipler binaya gelirler ise net bilgiyi onlardan alabilirim belki

2 Beğeni