Çok Fazla CRC Hatası ve Kopma Sorunu

dsl ayarlarında DLA yı ve sorunsuz oran uyarlamasını devre dışı bırakıp deneyin. Ayrıca vdsl kararlılık ayarını snr değeri 13 üzeri olana kadar yükseltin. Modemin firmware yazılımı eğer 805 ve üzeri ise onu 790 a çekip deneyin.

Şu an 906 yükledim onu kullanıyorum. crc kısmen de azalmış gibi. :roll_eyes:

Normalde 858 ile 6- 9 milyondu.
906 ile azaldı 100-200 bin civarlarında oluyordu.
Dün yine artışa geçti.

Bende DSL-N16 modemini kullanmaktayım. Birkaç haftadır CRC hatası inanılmaz artıyor. Günde 3-4 defa modeme reset atmak zorunda kalıyorum. Reset atınca düzeliyor ama bir süre sonra yine artmaya başlıyor. İnternet çok yavaşladığı zaman CRC’nin arttığını anlayıp hat değerlerine bakıyorum. CRC milyonlarda geziyor. Upload’da ise sıkıntı yok.

Hız testlerinde upload ile ping normal ama download çok kötü.

hiz_testi

Bunun sebebi nedir acaba, nasıl düzeltebilirim?

Yönetim kısmından DSL ayarlarını bu şekilde yapıp deneyin

Destek Ekibinden Gelen Yanıt - 17/12/2020

Turktelekom tarafından kontroller tamamlandı. Altyapıdan kaynaklı sorun bulunamadı. İç tesisatlardan kaynaklı problem yaşadığınız iletilmektedir.
İç tesisat problemi yaşadığından kontrolünü sağlamanız gereken alanlar. Ankastre ve sonra kablolama, bina ve ev içi kablolama,prizler, kullanıyorsanız splitter cihazı, bilgisayara giden kablolar ve modem dir. Bu kontrollerin sağlanması için size yerinde destek ekibimizi önermekteyim. Sorunun tespiti halinde hizmet bedeli 99 tl olarak faturanıza yansıtılacaktır.Bunun dışında kablo vb ekipman kullanılması durumunda ek ücret yansıyacaktır.Sorun görülmediği taktirde herhangi bir ücrete tabi tutulmayacaksınız. Sunmuş olduğum hizmetten yararlanmak istiyorsanız bizimle iletişime geçmenizi rica ederim.

Ben sorunun iç tesisat kaynaklı olmadığını biliyordum. Çünkü tüm kabloları vs. yenilemiştim.

Neyse dün internet bi 10 dk kadar kesildi ve tekrar geldi. Sonra 5 dk kadar geçtikten sonra yine kesildi. Dışarıya baktığımda ekiplerden birinin direğe çıktığını ve oradaki dağıtıcı kutuda ayar yaptığını gördüm.
Sonra aşağı indi ve ekipler araçla gittiler.
Tabi bu sırada internet tekrar geldi.
Şuan iki gündür kopma ve milyonlara ulaşan crc hataları yok…
12 saatte (30-60 bin arası oluyor.)
Modem 11 saattir açık. Değerler nasıl sizce?

Güncelleme(07.01.2021):
Şuan itibariyle kopma olmadı…
Ancak CRC hataları devam ediyor ve bu şekilde kopma olmadan kullanıyorum.

snr değeriniz gene sınırda ama sorun yaşatmıyorsa kullanabilirsiniz sorun olmaz.

İki gündür sorun yok.
Umarım böyle kalır.

1 Beğeni

Sorun olursa hızın iyi görünüyor snr margini manuel yönetim 10snr çekersin. Hızın bi tık düşer stabil olur vs. Başka bir sorun yok ise…

18 aralık tan beri kopma sorunu olmadı. :nazar_amulet: :slightly_smiling_face:
Sadece crc hatası mevcut.
Açıkçası ayarlarla uğraşmak istemiyorum. Böyle devam etsin yeterli.

Bir de şu dikkatimi çekti bugün TurkNet Online İşlem Merkezi de.
Kullanım detaylarına baktığımda özellikle kopma problemlerinin başladığı ve yoğun olduğu aylarda benim kullandığım ortalama internetten daha fazlası kullanılmış.
Örneğin; ben aylık ortalama 100- 200 gb kadar internet kullanımım olurken.
O aylarda 950 gb, 700 gb gibi kullanım olmuş.

Sorunun çözüldüğü bu ay ise şuanda 127 GB kullanımım var.

Acaba benim neti başka bir kişiye paralel bağlamış olabilirler mi?
O yüzden mi kopma sorunu oluyormuş.

Ya da TurkNet Online İşlem Merkezi de ki sayaç mı bozuk?

2 Beğeni

Hayır, bunun hata olduğu söylendi detaylarına bak her günün verisi 4-5 kere tekrarlanmış o yüzden kullanım fazla yansımış.

2 Beğeni

Ben de şaşırmıştım dün baktığımda bu kadar kullanmam imkansızdı :smiley:

1 Beğeni

Ben de şaşırdım kullanım detaylarını görünce. :+1:

1 Beğeni

bende Path Mode = Fast Path olduğu zaman CRC çok hızlıca artıyor ama Interleaved olduğu zaman biraz daha yavaş artıyor :smiley:

siz pathmodeyi interleaved yaparsanız crc hatalarının baya azaltırsınız bence, yapa altyapısındaysanız profilinizi standart yapınız. ama tt altyapısından hizmet alıyorsanız TurkNet 'e bildirin profilinizi güncellesinler, Interleaved yapsınlar daha verimli olur sizin için.

genel sinyaller kontrollü geliyor Interleaved modunda, fast path modunda hızlı olsunda nasıl olursa olsun kafasında olduğu için altyapınızda yetersiz kalırsa vs. crc hataları fazlaca çıkıyor ortaya.

1 Beğeni

Hayır bu TurkNet Online İşlem Merkezi kullanım detaylarında bir sistemsel hata.

1 Beğeni