Cat7 kablo vs 15 yıllık iss kablosu

Merhaba arkadaşlar.öncelikle herkese iyi forumlar diliyorum.Bir süredir kopma problemiyle uğraşıyordum.Asus dsl51 almıştım. Yaklaşık 30-40 dakikada bir internet kopuyordu.Sonra geçici olarak zyxel b10a kullanmaya başladım. Süre yaklaşık 2 güne çıktı ama kopma devam ediyordu.Bu sırada tenda v12 modem aldım.Ama hüsrana uğradım.Modemi kutusundan çıkardım,prize taktım ışıklar yandı,ağ kablosunu bağladım.tepki bazen veriyor bazen vermiyordu.kabloyu test ettim.kablo sağlam.modemi tekrar prize bağladım.bu sefer modemde ne ışık yanıyor ne tepki veriyor.Bugün paketine koyduğum gibi iade ettim.
Cat7 kablosunu @CKLasT arkadaşın önerdiği yerden almıştım,ankastreden evime kadar çektim.
Eski kablo ve cat7 nin karşılaştırmalarını ekliyorum;
ESKİ KABLO DSL İSTATİSTİKLERİ VE HIZ SONUÇLARI

Sunucular arasındaki ping farkına anlam veremedim.İzmir sunucusu bana daha yakınken ping daha yüksek.Istanbul sunucusunda ise durum yarı yarıya değişiyor.

CAT7 DSL İSTATİSTİKLERİ VE HIZ SONUÇLARI

Eveet geldik can alıcı noktaya.Sonuçları karşılaştırdığımızda gözle görülür pek bir fark oluşmadı.
Bazı değerlerde 0.2 bir düşüş sağladı.Beklentimi karşılamadı ama umarım kopma sorunundan beni kurtarır.Ping değerleri sunucular arasında yine inişli çıkışlı kaldı.
Hattım 75 Mbps kadar ve iss nin bana sunduğu hızı sonuna kadar alıyorum.
Konuya vakit ayırdığınız için şimdiden teşekkür ederim.Biraz uzun oldu.Umarım anlaşılır bir şekilde ele alabilmişimdir.

İzmir sunucusu yakın olabilir, ama routing dediğimiz olay var. Rotan sana en yakın sunucu, oradan da ana merkez İst olmalı. Ayni problem bende de var. Malasef çözüm şuan için yok. TurkNet bu konu üzerinde genel olarak çalışıyor olarak bildirildi. Bir diğeri sanırım dslam kilidine takılmışsınız. 79 mbps hız kilidine… @TworA bir baksın, oda yetkili kişiye bildirecektir.

2 Beğeni

Merhaba. Evet, bir fark oluşmamış ama iç hattınızı yenilediğiniz gibi zayıflama aynı nerdeyse ve simetriğe yakın bir zayıflama kopma sebebi olabilir. Hattınız yine koparsa 35mb’e düşürün hattınızı tekrar inceleyelim.

Evet, hatta kilit vardır ve kaldırılabilir fakat kopma sorununuz varsa hayla tavsiye etmem.

2 Beğeni

Ayrıca santrale mesafen ne gözüküyor ? Aşağı yukarı tahmini kopar kopmaz diyebilirim. Tabi bu tahmin de modemin kararlılığı da çok önemli.

1 Beğeni

Daha önce destek kaydı oluşturduğumda kilit olmadığı söylenmişti.

sorgulama sitelerinde 290 metre gözüküyor ama doğru değil.Tahmini 60-70 metre mesafede

Şuan kullandığım modem sıradan türk telekomun vermiş olduğu modem.Ama kopma sorununu ortadan kaldırdı diyebilirim.Asus modem kullanırken 40 dakika zor dayanıyordu

Hayır hattınız da dslam kilidi var. Belki o an için olmayabilir ama şuan var. Daha yakın olduğunuza eminseniz, sorumluluğu kabul ederek kaldırılması talebinde bulunun. @TworA da iletsin. Fakat benim görüşümü alacak olursan 1 kaç gün bu hızlarda bir interneti deneyimle. Bak bakalım kopma problemin geçmiş mi ? Sıkıntı yoksa kilid kaldırılma için tekrar TurkNet Online İşlem Merkezi uzerinden ve buradan da yaz. Modemin de snr ayarı var mı bilmiyorum ama varsa eğer sıkıntı olursa snr değeri düşürüp sorunu anlık çözebiliriz.

1 Beğeni

Modemde maalesef snr ayarı bulunmuyor.Asusu o yüzden tercih etmiştim ama sorun çıkarmasıyla iade ettim.Anlık yüksek crc hatalarıyla internet gidip geliyordu.Şimdi o sorunum yok. Dediğiniz gibi birkaç gün gözlem yapacağım

Bir sonra ki dolaba bağlanmış olabilir veya kablolarınız dolaşımlı gelip 70metre de ki dolapla buluşmuştur.

858 sürümün de bazı kullanıcılar kopma sorunu yaşıyor ve bu sebeple olmuş olabilir.

1 Beğeni

sizinde önerinizle sürüm düşürmüştüm fakat sorun devam etmişti.Bakalım Gözlemlemeye devam edeceğim.Tabi bu süreçte yine yeni bir modem alacağım.Modemden yana şansım yaver gitmedi. Asus dsl51, Tenda v12 derken hiç başım ağrımasın deyip keenetic extra dsl almayı düşünüyorum

Keenetic modem alırsanız, o bütçe aralığın da alınacak en güzel modem. Detaylı en iyi verim alabileceğin ayarı yaparız. Ben eski modem den geçince, bana + sı çok olmuştu. Eski TT modemi idi. Tp link tdw 9970v3 idi. Yeni modeme geçince -4 ping düşüşü, -1 hat zayıflamam düşmüştü. Ayrıca 5 mbps hız artışı olmuştu. Eski modem değerleri yanlış okuyor imiş meğer. DEDİGİM gibi acele etme. 1 kaç gün kapatmadan modemi deneyimle. Bakalım ne olacak, crc değerlerine de bakarız. Sonra dediğimi yaparsın. Sonra dilersen de modem alırsın. Sonra TurkNet 'e gidecek en iyi ayarları yaparız.

1 Beğeni

Keenetic almayı istiyorum ama o kadar paraya rağmen bazı özelliklerin olmaması çok kötü. Bildiğim kadarıyla usb çıkışı yok. 100 mb portlar. En azından biri 1 gb olabilirdi. Yanlış okuma olayını şuan bende yaşıyorum sanırım. Asusta atanabilir hız 117xxx küsurdu. Telekomun modeminde 107xxx gözüküyor şuan. Bakalım biraz gözlemleyip dediğiniz gibi bir yol izleyelim

Evet malasef keenetic - noktaların dan biri 1gblik portu olmaması çok üzücü. Yanda USB girişi var, ama ben kullanmadığım için ne işe yarar pek araştırmadım. Ben Omni, tercih ettim. Extra ile arasında ki fark anten sayısı, 5ghz desteği ve bana en uygun olanı omni idi. Çünkü evim net 71m2. En uçta ki odadan bile ihtiyacımı görüyor. Bu sayede 350 TL ye işimi çözdüm. Sizde buna göre omni veya Extra tercih edebilirsiniz. Bir diğer husus ise, eski modemin hat değerlerini yanlış okuması gerçekten çok sıkıcı. Çünkü bazı durumlarda okuduğu değerler yüzünden işlemlerin tam doğru yapılamaması. Alırsanız modem. Yazarsanız destek olurum size. İyi forumlar.

1 Beğeni

Keenetic veya farklı marka modem alırsanız kopma sorunu çözülmez çünkü: sorun modemsel değil ki 2 adet denemişsiniz ve yine de sorun devam etmiş. Kopma süresi 2 günden 5 güne çıkar belki :smiley: ama yine kopar.

Yeni kablo ile kopma olduğu zaman buraya dönüş yapın, çözüm üretelim…

1 Beğeni

Tabiki hocam. Modemi kopmadan yana değil de sürekli arızadan dolayı değiştirdim. Asusta kronikmiş kopma olayları. Tenda aldık daha bismillah demeden cihaz çalışmadı :grin: düzgün bir modem bulsam öpüp başıma koyacağım :grin:

Anlık crc durumu

1 saat de bu kadar crc yemen normal değil, kabloyu da yeni çektim diyorsun. Muhtemelen dslam kilidi kalksa daha fazla crc üretecek gibi. Altyapisal veya portsal bir durum olabilir. @TworA tuğra ne diyosun bu duruma ?

1 Beğeni

Ekran görüntüsünü aldığımda 4 saat 54 dakikadir aktifti. O süre içindeki toplam hatalar değil mi o

1 Beğeni

Kusura bakmayın yanlış görmüşüm. Birde diğer yetkili arkadaş yorumlasın.

1 Beğeni

Estağfirullah hocam ilk gördüğümde bende sizin gibi algıladım sonra alt tarafta toplam kısmı görünce rahatlamıştım :slight_smile:

1 Beğeni