Cat6 topraklama hususu?

Arkadaşlar merhaba. Daha önce forumda açılan konularda bazı cat6 kabloların topraklamalı olduğunu ve bu tarz kablolaların topraklama yapılması gerektiğini okumuştum. 1-2 ay önce aşağıdaki kabloyu almıştım acaba bunun topraklama vs olduğunu anlayanların söyleme şansı var mı ? teşekkürler

Onur bu kabloda topraklama olayı yok sanırım.
Kablonun içinde ayrı bir topraklama teli bulunmuyor dimi?

ahmet normal veri kabloların haricinde bir adet soyulmuş tel gibi bişi var.

O zaman topraklama teli olabilir o zaman Onurum. Alırken araştırma yapmamış mıydın?

1 Beğeni

yok maalesef :slight_smile: @Letmax ’ın bu konularda bilgisi var konuya bakabilirse sevinirim :slight_smile:

Topraklama yapman gerekiyor ama çok da bilgili değilim bu konuda. Yanlış hatirlamiyorsam farklı bir konnektör ile yapılıyordu bağlantı. Öyle duymuştum

1 Beğeni

Bende cat7 si var topraklama yapmadım :thinking: dsl direk takılı nereye topraklama olacak.

1 Beğeni

@ahmetmelih @CK_LasT dostlarım işte konuya bilgili olan birisinin bakması lazım :relaxed:

Modemin fişi topraklama olsaydı oraya yapardım ama değil.

1 Beğeni

Benim bildiğim normalde dsl kablosu topraklanıyor ama türkiye de yok. Ethernet kablosunu ilk defa duydum ben de merak ettim açıkçası

1 Beğeni

geçen bi ara yorumlarda okumuştum benimde ordan aklımda kaldıydı.

Bakalım bilen biri yazarsa biz de yeni bir şey öğrenmiş oluruz :slight_smile:

1 Beğeni

ekranlı veya folyolu kablolar uçtan uca koruma için shielded jacklara (keystone) ihtiyaç duyar. rj45 için de yapılabilir ama piyasası daha az ve her pense ile iyi olur mu ondan emin değilim. Genel olarak shielded jackın ilgili kısmını drain wire’a değecek şekilde hafifçe kanırtarak kablonun kılıfına yapışması ve topraklama telinden bu sayede kolayca ayrılmaması gerekir. Garantiye almak için bakır bant yapanlar da var. Kısaca kablonun lszh kılıfı toprak edilecek paraziti emmeye yetiyor. İki uçta da aynı şekilde yapmak lazım. Öte yandan tavsiye ettiğim bir şey değil. yanlış yapıldığı zaman transmisyonu kötü etkileyen ve bir çeşit efekt doğuran yan etkileri var. Teferruatı bol bir konu eğer bağlantınızın iyi olmadığını hissederseniz. yalıtkan bant ile topraklama telini (drain wire) köreltip unshielded plastik aksam kullanırsanız kafanız rahat olur.
Alçak gerilim (ev veya ofiste karşımıza çıkan) akımlarla çok içli dışlı olacak kadar yakında değilse cat6 kabloda yapmaya gerek yok. Cat6a’da ise özellikle u/ftp kabloların yapıları gereği kazandırdığı muazzam koruma kablonun next ve zayıflama değerlerine iyi nitelik katıyor bu sebepten de cat6a ekransız kablo bulmak ekranlı bulmaktan daha zor.
çok kafaya takmayın derin yoksa fluke testi izleyip, yine fluke blogu olur diğer kurumların sayfaları olur teknik döküman okumaktan iş yapamazsınız :slight_smile:

benim yukarda linkini eklediğim kabloda bir işlem yapmama gerek var mı sence ?

bilgiler için teşekkürler

dediğim gibi yok. siyah bant ile teli yalıt yeter

1 Beğeni

anladım kral. Diğer ucuna ulaşma şansım yok ama en azından evdeki ucunu yarın elektrik bandı ile kapatırım. teşekkür ederim.

olayı ben şu açıdan sordum göksel, kabloyu aldım montajını yaptırdım ama acaba yalnış bir kablo alıp iyi şeyler olsun derken hattımda kötü şeylere sebep vermemek adına sordum… Sonuç olarak almış olduğum cat kablosundaki topraklama kablosunu yalıtmam yeterli olacakmış bunu anlamış oldum :slight_smile: Yeni kablo alacak arkadaşlar için bu konu fikir verebilir.

1 Beğeni

Kabloyu kullandığın cihazlar topraklama için uygun ise üzerinde ki paraziti yok etme açısından faydalı ama yukarıda anlattığım şekilde kullanılıyor ise bir artısı olacağını sanmıyorum. Doğrudur faydalı konu. İyi geceler dilerim :hugs:

1 Beğeni

Bu bağlantı da güzel bir kaynak olabilir daha iyi anlaşılması bakımından https://www.cozumpark.com/community/network-4/531424/

1 Beğeni

**

Onur, resmini atma şansın var mı?**

Senin modelde yok.

Sanırım bu modelde topralama var.

1 Beğeni