Bölgemdeki Dün Geceki Altyapı Çalışması Hattımı Alt Üst Etti

Bölgemdeki Dün Geceki Altyapı Çalışması Hattımı Alt Üst Etti

Binada birisi sanırım yeni abonelik başlatmış yada aboneliğini mi yükseltti bilmiyorum snr değerim düştü. Ama bu pek önemli bir düşüş değildi. 76-77mbps’lerden 71-72mbps’lere düşmüştü. Bende önemsemedim. Zaten normalden daha düşük kullanmaya alışığım. (100mbps pakete sahip olmama rağmen ve buraya hattımı taşıtırken 85mbps destekler dediler fakat ben snr düşürerek ancak 76-77 civarı zor hız alıyordum. Bu arada binada ttkom fiber kutusu var)

Neyse dün gece cs go oynarken aniden internet gitti. Saat sanıyorum 3 civarıydı. Neyse bir süre bekledim gelmedi. Modemi aç kapa yaptım, kabloları söktüm taktım, en son diğer modemimi denedim ama hiçbiri işe yaramadı. Bir zaman sonra modem ışıkları geldi ve modem hat değerleri vs. bile görünmeye başladı fakat internette herhangi bir sayfayı açmıyordu. Bende destek kaydı açtım. Kaydı açtıktan sanırım bi yarım saat sonra bölgede altyapı çalışması olduğu bildirimi çıktı online işlemlerde. Bende kaydı kapattım. Sabah internet gelmişti fakat zaten hızı normalden düşük internetim daha da düşmüştü. Keenetic modemimi 8snr’e aldığımda ancak 49-50mbps zor hız alıyor. 4 snr’e indirince ise 62-63mbps oluyor hız. İkame modemimde hızlar aynı şekilde düşük. İşin ilginci hız testi sitelerinde nedense beni ısrarla Hatay’da Adana’da sanıyor. Anladığım kadarıyla o taraftaki bir sunucudan internete çıkış yapıyorum. Telefonda denedim, tv’de denedim en son speedtest’in windows uygulamasını kurdum denedim sonuç aynı. Nedense internet’e oradaki bir TurkNet server’inden çıkış yapıyorum. Belki de hızımın düşme sebebi de bu. Olabilir mi?

Ek olarak: İlk defa ip adresimin 95 ile başladığını görüyorum. Yanılmıyorsam 153’lü olurdu genelde.

Aynı şekilde gece çalışma sonrası beni de hatay ve adana göstermeye başladı. Sanırım bir süre beklicez ya düzelecek ya da böyle devam edecek çünkü destek kaydı açtığımda dinamik ip olduğu için normal diyolar, 1-.1.5 yıl sadece istanbul gözüküp bi anda adana hatay mı gözükesi tuttu yani?

Ayrıca Adana ve Hatay olarak gösterdiğinden beri benim de pingim server’a göre 5-10 yükseldi ve indirme hızım 7-12 arası geriledi.

1 Beğeni

Bende anlamadım bu işi. Nedense hatay’a attılar bizi :smiley:

Bu arada yan binaya altyapı sorgusu yapıyorum. Sorunsuz başvuru yapılabilir 85mbps gösteriyor. Fakat bizim binayı seçtiğimde altyapı hatası veriyor. Binaya özel port sorunu mu var anlamadım. Millenicom’dan sorguladığımda port yok diyor. Netspeed, ttkom ve turknetten sorguladığımda altyapı yok diyor. Sokakta bir binayı sorguluyor bir binayı altyapı yok diyor.