Birden fazla internet hizmeti nasıl tek hizmet olarak birleştirilir?

Merhaba arkadaslar,

Internette Dual WAN setuplari ararken soyle bir videoya denk geldim;

Bu videoda arkadas anladigim kadariyla Turk Telekom’un ONT modemine baglanan tek fiber kablodan 2 adet 100mbps internet aliyor.

Bu sekilde tek kablodan 2 fiber aboneligi nasil aliniyor? Boyle bir sey nasil mumkun?

Bu durumda mesela ben 1 adet Turknetten, 1 adet Millenicomdan, 1 adet Netspeedden vs fiber aboneligi alabilir miyim ayni kablo uzerinden bir daireye?

Köprüleme olması lazım veya tam hatırlamıyorum adını. Evet, 2 abonelik ile 100mb üstü hızlara sahip olabiliyorsunuz. Sıradan bir kullanıcının alacağını sanmıyorum zaten içeriğine bakarsanız Mert Kuşkapan’, başka bir Operatörün sponsorluğu sonucu multiWAN bir sistem kurmuş ama video da bahsettiği bir olay daha var PC yazılım aracılığıyla da yapılabiliyormuş fakat, verimsiz oluyormuş. Detaylı incelemek lazım.

Köprüleme kısmı vs ayrı bir konu ama benim asıl merak ettiğim birden fazla abonelik nasıl alındığı. Birden fazla abonelik alabilirsem ikisinin hızını birleştirmeyi ben zaten kendim yapmayı biliyorum.

Videoda göründüğü gibi alınabiliyor. Almak için zaten videoda biraz uğraşmışlar. TT sürekli reddetmiş ama sonunda 4 portlu gigabit ONT vermişler. Sizde bunu başarırsanız neden alamayasınız ki? Sadece alacağınız ISP verir mi veya bununla uğraşır mı emin olamıyorum.

1 Beğeni

4 portlu ONT’yi kendim satin alsam Turk Telekom’la ugrasmadan TurkNet ve baska firmalardan abonelik alip birlestirebilir miyim yoksa illa ki Turk Telekom’dan izin falan mi almak gerekiyor?

1 Beğeni

Kendi alacağınız ONT büyük ihtimal çalışmayacaktır. Forumda birisi TT nin bunu engellediğini yazmıştı. Büyük ihtimal ağa tanımlı bu ONT cihazları.

Yapılabilir çokda zor değil. Ama mantıksız.
50 tl ye 2 adet 100 mbps alamazsın.
2 adet 50 alırsan 100 mbps internet payalıya gelecektir gerekte yok zaten.

Fiber kabloda bakır gibi bir sınır yok, istenildiği kadar abonelik alınabilir diye biliyorum ama telekomdakilerin bunu yapabilecek bilgiye sahip olması lazım. Uğraştırmadan vermezler yani… Bir diğer sıkıntı ise iki farklı ip adresi olduğu için çoğu sitede tek ip üzerinden indirme yapılıyor. İki farklı ip adresini kabul etmiyorlar.

Ben ~100 TL’ye 4 adet abonelik alip 400/32 yapmayi dusunuyorum.

1 Beğeni

O noktada VPN ile IP’yi teke dusurerek sorun cozulebilir.

pek bilgim yok.ama vdsl de olurmu acaba

Videodaki arkadaşın bilmediği şeyler var. Vpn kısmı olsun ip to bridge olsun bu o kadar kolay birşey ki
Hatta ve hatta ben mesela pingi diğer kullanıcılardan az alıyorum.
Birde birşey daha söylemem gerek bazı şeyleri yapılandırdığım için daha doğrusu yapılandırmayı bildiğim için zaten hızım düşürüldü.
Çünkü ben mesela donmadan yapada iken 1440p videoları 4 adet birden açabiliyordum youtube platformundan.
4 tane 100 lük paketi birleştirmek mantıksız ama burada bir dipnot geçeyim 100/8 ise mantıksız.
Eğer misal 100/20 alıyorsan 4 tane köprüle o zaman ayrı.
4 tane köprülersin eğer 5 portluysa eğer 4 port varsa 3 köprülersin.
Sadece bu marka yok bir sürü marka var.
Çokta kolay yapımı zaten.

Ne gibi yapilandirmalar bunlar?

100/8’de neden gereksiz olsun hic yoktan iyidir. :smile:

İnternette araştırabilirsiniz 100 lerce örneği dersleri anlatımları ve tatbiki olarak yapılandırılmalarını anlatan içerikler mevcut.
Buradan size yazarak anlatmak için saatlerimin olması gerekir.
30 Dakikanızı kalvye üzerinde harcarsanız anlatacaklarımdan daha fazlasını bulursunuz.
Yönetilebilen switchler hub lar vs. ler bulursunuz.

1 Beğeni