Bir günde 70Mbps'den 27Mbps'ye

Herkese merhaba, ilk mesajımdır :slight_smile:

2 gün önce Turk.net’e sıfırdan abone oldum ve 35Mbps hız ile üyeliğim başladı. Aynı gün modeme (TP-Link VR1200 kullanıyorum) 79Mbps kapasite geldiğini görünce paketimi 75Mbps’ye çıkarmalarını talep ettim ve sanırım 10 dk. sonra gerçekleşti. İlk 2 günüm harikaydı, 2 günde toplam 7 - 8 kopma dışında sürekli 70Mbps civarında hızı görüyordum. Dün akşamsa bir anda ne olduğunu bile anlamadan hızım 27Mbps’ye düştü ve 24 saattir de böyle. Bu aşama epey bir araştırma yaptım ve bunun SNR değerinin düşük olmasından kaynaklanabileceğini öğrendim (Şu anda 8 civarında).

Sizlerden öğrenmek istediğimse özetle şu; ankastreden çıkan 2 bakır kabloyu elimle bükerek birleştirdiğim telefon kablosu ile 10mt. sonra modeme ulaştırdım. Ankastreden çıkan 2 bakır kabloyu iptal edip modemden gelen telefon kablosunu direkt krone bıçağı ile ankastredeki kroneye bağlasam SNR için faydası olur mu? Ya da tekrar en azından 50Mbps hıza ulaşmak için ne yapmamı önerirsiniz? Modemde görünen değerlerim de aşağıdaki gibidir:

Hat zayıflaması mevcut, iç tesisat kontrolü yaptırın elektrikçi çağırıp. İç tesisat kablosunda hasar yada yıpranma var.

İlginiz için teşekkür ederim. Sorunun iç tesisat kablosunda olduğunu nasıl anladınız, hangi değerler buna işaret ediyor acaba?

Hat zayıflaması yazan kısımdan anlaşılıyor. 15.9 görünüyor sizinki ve bu hayli fazla bir değer.

Hat zayıflaması yazan bölümden belli olur. Ama emin olmanız için ölçüm yaptırın ondan sonra değişim yaptırın.